poniedziałek, 1 stycznia 2001

Izba pamięci

W Iwicznie, miejscu urodzenia Izydora Gulgowskiego, twórcy skansenu we Wdzydzach Kiszewskich, otworzyła podwoje Izba Jego Pamięci.
Właściwie po raz drugi, gdyż już 18 czerwca 1978 r. nastąpiło otwarcie Izby Pamięci Izydora Gulgowskiego w Iwicznie. Inicjatorem jej utworzenia był mgr Czesław Skonka. Pierwszym kustoszem został kierownik szkoły w Iwicznie Józef Drews. W 1983 r. przeniesiono Izbę do Szkoły Podstawowej w Piecach, co nie wyszło jej na dobre.

Kilka słów o samym Izydorze Gulgowskim.

Urodził się 4.04.1874 r. w malowniczej wsi Iwiczno na Kociewiu. Działalność swoją rozwinął na Kaszubach. Był znanym publicystą, poetą, etnografem, miłośnikiem sztuki ludowej i twórca skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Zmarł 22.09.1925 r.

Żona Teodora, która owocnie kontynuowała jego dzieło, zmarła w 1951 r. Oboje są pochowani na wysokim, lesistym brzegu jeziora w pobliżu stworzonego przez nich muzeum. Te barwne postacie, jakimi byli państwo Gulgowscy, swym życiem i pracą zasłużyli na pamięć żywą i gorącą. Wspomnienia o nich mają trwać nie tylko we Wdzydzach Kiszewskich, ale również w Iwicznie, w miejscowości, w której urodził się Izydor.

23.05.2001r. odbyło się uroczyste otwarcie reaktywowanej Izby Pamięci Izydora Gulgowskiego.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania władzom samorządowym. Zarządowi i Radzie Gminy Kaliska, OSP i Radzie Sołeckiej w Iwicznie, dyrektorowi GOK w Kaliskach dyrekcji Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. sponsorom: P.Trykowskiemu. P. Teubnerowi, P. Jankowskiemu, dyrekcji Piekarni GS Kaliska. Dziękują również wszystkim mieszkańcom Iwiczna i Gminy Kaliska, którzy ofiarowali oraz wypożyczali eksponaty, p.U. i G. Jurczykom za wystawę wyrobów wikliniarskich, p. Cz. Skonce za wystawę książek oraz uczniom kl. Ia, IIc, i Via ZSP w Kaliskach.

Zadaniem izby ma być: kultywowanie regionalnych tradycji, przekazywanie kulturowego dziedzictwa, promowanie regionu kociewskiego i Gminy Kaliska.
Zapraszamy do odwiedzania "Izby Pamięci" I. Gulgowskiego i domu rodzinnego we wsi Iwiczno.

Na podstawie Tygodnika Kociewskiego nr 22/2001r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz