piątek, 28 marca 2003

Starogard - o mistrza ortografii

Gimnazjaliści z całego powiatu starogardzkiego walczyli o tytuł mistrza ortografii. Najlepszą okazała się Marta Jarzębińska z Zespołu Szkół Publicznych w Godziszewie, którą uczy Cecylia Hinz.Kiedy Adam Małysz szybował w sobotę po trzeci z rzędu po Puchar Świata w starogardzkim Publicznym Gimnazjum nr 1 odbyły się I Gimnazjalne Potyczki Ortograficzne. W szranki o tytuł Mistrza Ortografii stanęło 38 uczniów reprezentujących 17 gimnazjów z powiatu starogardzkiego.

Test przygotowany przez polonistki, Krystynę Kaczmar, Ewę Żuralską i Joannę Rajewską, najeżony był rozmaitymi pułapkami. Zawierał 20 pytań otwartych i 5 zamkniętych. Należało między innymi uzasadnić pisownię słów: gdańszczanin, wyposażyć, poducha, Rzymianin (w kontekście mieszkańca państwa), błahy i hydrologia oraz wykazać się znajomością związków frazeologicznych, zasad pisowni i naturalnie ortografii.

Na uporanie się z testem kandydaci do mistrzowskiego tytułu mieli 40 minut. Nad przebiegiem potyczek czuwała komisja złożona z ww. polonistek oraz wicedyrektor Barbary Bieńkowskiej, i dyrektor szkoły Magdaleny Wąsowicz Nauczyciele, którzy towarzyszyli startującym i im kibicowali, na czas testu zostali zaproszeni na kawę i ciasteczka. Na ich twarzach widać było napięcie pokrywane uśmiechami. Po upłynięciu czasu przeznaczonego na test, wszyscy przeszli podenerwować się do świetlicy. W pokoju nauczycielskim trwało wielkie sprawdzanie testów, do którego zaproszono przyjezdnych nauczycieli. Testy były numerowane i nie zawierały nazwisk, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości

- Myślę, że wygra ktoś ze Starogardu - powiedziała nam oczekująca na wyniki Joanna Komosińska, nauczycielka z Zespołu Szkół Publicznych w Osieku. - To taka stresująca sytuacja. Widzę po planach, że w tej szkole jest bardzo dużo zajęć pozalekcyjnych. To bardzo dobrze świadczy o uczących tu nauczycielach. Kiedy uczestnicy potyczek obejrzeli transmisję z Planicy, w świetlicy ogłoszono wyniki.

Pierwsze miejsce zajęła, zdobywając 66 punktów, Marta Jarzębińska z Zespołu Szkół Publicznych w Godziszewie, którą uczy Cecylia Hinz. Na drugim miejscu znalazła się Marta Nieznalska (65 pkt) reprezentująca Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Starogardzie (nauczyciel Sylwia Huebner). Trzecie miejsce zdobyła Karolina Nadolny (63) z Zespołu Szkół Publicznych w Osieku (Elżbieta Walisiak). Pozostałe miejsca zajmowali: 4. Magdalena Nadolska - PG Skarszewy, 5. Justyna Wołoszyn - PG Pinczyn i Marcin Glaza - PG Sumin, 6. Aleksandra Sommer - PG Smętowo i Magdalena Cherek - PG Pinczyn, 7. Emilia Burczyk - ZSP Kaliska, 8. Małgorzata Rogala - PG nr 1 Starogard, 9. Maciej Bartkowiak - PG nr 1 Starogard,10. Krystyna Maleszyk - PG Sumin, Małgorzata Wołoszyk - ZSP Skarszewy, Elżbieta Szulist - PG Zblewo.

Zdobywczynie czołowych lokat dostały książki i dyplomy. Na gorąco, tuż po ogłoszeniu wyników, zapytaliśmy tryumfatorkę konkursu Martę Jarzębińską o plany po ukończeniu gimnazjum.

- Waham się pomiędzy liceum ogólnokształcącym Starogardzie a liceum w Tczewie - powiedziała zarumieniona po korzonki włosów laureatka. Bardziej rozmowna była jej nauczycielka języka polskiego, Cecylia Hinz:

- Marta jest wzorową uczennicą, przewodniczącą samorządu uczniowskiego, ma same szóstki z mojego przedmiotu. Pisze wiersze, gra na akordeonie, jest bardzo skromna i pracowita - powiedziała jednym tchem pani Cecylia. Nam pozostaje tylko pogratulować takiej uczennicy. Karolina Nadolny z ZSP w Osieku, która zajęła trzecie miejsce, powiedziała, że lubi czytać książki Robina Cooka, opiekować się swoim królikiem - miniaturką, spacerować z psami Maksem i Reksem. Chce studiować medycynę.

Organizatorom konkursu należą się słowa uznania, a zawodnikom gratulacje. Wpraszamy się już dziś na przyszłoroczne II Gimnazjalne Potyczki Ortograficzne.

Jarosław Stanek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz