niedziela, 7 lutego 2016

SCHOLA ŚPIEWU ŚW. CECYLII Z PARAFII PĄCZEWOZe zbiorów fotograficznych państwa Elżbiety i Franciszka Koseckich pochodzi zdjęcie przedstawiające administratora pączewskiego w latach 1918-1921 ks. Fabiana Stanisława Wierzchowskiego z Kółkiem śpiewu Św. Cecylji (pisownia oryginalna) w Pączewie, które działało do wybuchu drugiej wojny światowej. W powojennej historii parafii Pączewo pojawiały się grupy śpiewające w kościele, którymi zawsze opiekowali się ówcześni organiści, niestety pojawiały się na krótko.
Pod koniec 2014 roku obecny organista Tomasz Malkowski z wielką determinacją, przy wsparciu katechetki Ireny Trochowskiej, zebrał grupę dzieci i młodzieży od 8 do 17 lat, która z młodzieńczą werwą zadebiutowała radosnym śpiewaniem kolęd w styczniu 2015 roku, trochę przypominając brzmieniem rozentuzjazmowaną "Arkę Noego". Zdecydowano, że powstały zespół będzie nosił nazwę silnie nawiązującą do przedwojennych poprzedników i tak oto mamy w parafii Pączewo Scholę Śpiewu Św. Cecylii. Młodzi chórzyści ćwiczą pod opieką pana organisty, pani katechetki oraz Stanisława Trochowskiego, który jest dyrygentem. Oprawę muzyczną współtworzą panowie Tomasz Malkowski (organy), Daniel Beling (akordeon) i Krystian Żach (gitara). Schola występuje każdej niedzieli podczas jednej z mszy świętych oraz przy specjalnych okazjach. Część parafialnej scholi, złożona ze starszej młodzieży, tworzy chór parafialny, który w ostatnim czasie osiągnął kilka sukcesów.


"Kółko śpiewu św. Cecylji" - zdjęcie ze zbiorów Elżbiety i Franciszka Koseckich pochodzące z lat 1918-1921
Schola Śpiewu Św. Cecylii - zdjęcie Sławomir Bochniak

20 stycznia 2016 roku we Frący (gmina Smętowo) odbył się XI Międzyszkolny i Międzygminny Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kolandy Lólków Naszych" pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Smętowo Graniczne pani Anity Galant. Pączewski chór parafialny działający w ramach Scholi Śpiewu św. Cecylii zajął I miejsce w kategorii zespołów, a solistki Marta Kowalska I miejsce, Julia Malkowska III miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Łącznie na scenie Dworku we Frący zaprezentowało się 60 uczestników z Czarnegolasu, Frący, Kamionki, Kopytkowo, Lalków, Pączewa, Skórcza i Wielkiego Bukowca.
Chór parafialny podczas występów na Festiwalu Kolędniczym w OPP w Starogardzie Gdańskim - zdjęcie Irena Trochowska


Zespoły, które zajęły I miejsce oraz soliści, którzy zajęli I i II miejsca, reprezentowali nasz region 23 stycznia 2016 roku w Starogardzie Gdańskim na Festiwalu Kolędniczym obejmującym Ogólnopolski Konkurs Kociewskich Kolęd i Pastorałek pt. "Kolandy Lólków Naszych" oraz II Przegląd Kolęd i Pastorałek Zespołów Wokalnych i Chórów Szkolnych. Pączewski chór wyśpiewał wyróżnienie, a solistka Marta Kowalska zajęła II miejsce. Ponieważ zarówno zespoły i soliści byli oceniani w jednej kategorii, to Marta została sklasyfikowana najwyżej wśród solistów.
Marta Kowalska - zdjęcie Sławomir Bochniak
Julia Małkowska - zdjęcie Irena Trochowska


31 stycznia Schola dała w pączewskim kościele godzinny koncert kolęd i pastorałek. Mowę powitalną wygłosił proboszcz ks. Ireneusz Nowak. Świątynia rozbrzmiała śpiewem, dźwiękami organów, akordeonu, fletu, saksofonu, gitary, tamburynów. Każde wykonanie nagrodzono gromkimi brawami. Jedna z parafianek podsumowała występy: "Serce się raduje, gdy pączewska Schola występuje!" O tym, że koncert wzbudził zainteresowanie oraz bardzo spodobał się, świadczył ruch na profilu facebookowym oraz stronie internetowej parafii, gdzie zamieszczono kilka fragmentów kolęd i pastorałek.

Gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim członkom, a także opiekunom Scholi Śpiewu św. Cecylii z parafii Pączewo.

Barbara Dembek-Bochniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz