niedziela, 1 sierpnia 2010

Budowa hali sportowej w Pączewie

Będzie wcześniej
Dnia 26 stycznia br. wójt gminy Skórcz Erwin Makiła wraz ze skarbnik UG Krystyną Trun podpisali z Samorządem Województwa Pomorskiego umowę o dofinansowanie projektu "Budowa hali sportowo-widowiskowej w Pączewie". Obecnie projekt - dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013 oraz z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej - nabrał już realnych kształtów. Termin oddania obiektu do użytku pierwotnie określono na wrzesień 2011 r., ale prace są przyspieszone.

W upalnym dniu lipca zwiedzamy

teren budowy. To co już postawiono, wygląda całkiem ciekawie. Pod drewnianym szkieletem wszystko staje się czytelne. Widać zasadniczą część hali - salę o powierzchni 558,12 m2 - pomieści pełnowymiarowe boisko do gry w koszykówkę. Sala zostanie połączona z widownią na 130 miejsc siedzących. Widać 3-kondygnacyjny budynek na zaplecze socjalno-techniczne - będą tu szatnie i łazienki, toalety, pokój nauczyciela, pomieszczenie pierwszej pomocy, magazyn, pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownia. Funkcje ogólnodostępne, a także pomieszczenia dla sportowców dostępne będą z holu stanowiącego komunikację do sali sportowej. Widać też, gdzie będą usytuowane drugie drzwi ewakuacyjne prowadzące bezpośrednio z sali na zewnątrz budynku.


W "sztabowym" kontenerze

rozmawiamy z Markiem Korżyńskim - kierownikiem budowy i Zbigniewem Knitterem - kierownikiem robót firmy Euro-KLIMA Gdańsk. Robotnicy, których na tym etapie robót pracuje około dwunastu, mający akurat przerwę na posiłek, siedzą w cieniu baraku. W tych upałach pracują od godziny 5 rano do 15.

- Niektóre firmy specjalizują się w Orlikach 2012, inne w halach. Która to hala firmy Euro-Klima Gdańska?

- Trzecia hala sportowa - mówi Zbigniew Knitter.

Marek Korżyński hal na swoim koncie ma z dziesięć.

- Budowałem hale pracując w innych firmach, między innymi w Mostostalu Gdańsk.

- Często projekty podczas budowy są modyfikowane. Czy tu też?

- To co realizujemy, jest bez zmian w stosunku do projektu, który znaliśmy dokładnie stając do przetargu. Zmieniły się tylko terminy. Budowa hali miała się rozpocząć 4 maja. My postawiliśmy ogrodzenie w kwietniu. Termin pierwotny zakończenia budowy zamykał się z czerwcem 2011 roku, czyli budowa miała trwać rok - A my tę halę od a do z ukończymy do końca tego roku - w głosie pana Marka wyczuwa się satysfakcję. - Prace są przyspieszone. Wynika to z dobrej kondycji ekonomicznej gminy, która nie ma problemów z zapłatą.

- A co panowie powiecie o projekcie? Napisano w nim, że "przyjęte założenia techniczne to rozwiązana wykorzystujące najnowsze technologie w tej dziedzinie".

- Cała konstrukcja jest drewniana - mówi Zbigniew Knitter. - Tego typu dźwigary i pokrycie dają korzystny układ akustyczny. Inaczej mówiąc, uderzenia piłką nie wywołują takiego hałasu jak w konstrukcjach zbudowanych ze stali. Dodatkowy plus - to hala modułowa. Można ją po budowie, gdyby zaszła w przyszłości taka potrzeba, przedłużać.

Dodajmy do tego jeszcze garść innych informacji. Wysokość - 8,98 m, powierzchnia zabudowy 735,74 m2, powierzchnia całkowita 960,53 m2, powierzchnia użytkowa 886,44 m2 i kubatura 5779,16 m3. Sala będzie dobrze doświetlona poprzez przeszklenia na bocznej, pochylonej ścianie budynku. Konstrukcja ramowa hali z drewna klejonego (ramy, rygle, płatwie) malowanego bezbarwnie tak, by widoczny był rysunek drewna, jest w sali oraz nad widownią odsłonięta, stanowiąc element wystroju wnętrza.


Ta historyczna budowa

dla południowej części powiatu starogardzkiego nie byłaby możliwa bez środków unijnych i innych. Gdy czyta się interesujący pod względem danych wniosek o dofinansowanie, trudno się dziwić, że środki zostały przyznane.

- We wniosku jest bardzo szczegółowe uzasadnienie - mówi sekretarz Urzędu Gminy Skórcz Krystyna Noga. - Dokładnie opisana gmina i jej potrzeby.

Wniosek w dużej mierze opracowała właśnie pani sekretarz.


W świetle uzasadnienia wniosku

ta rolnicza gmina, którą w 2008 r. zamieszkiwało 4726 osób - w wieku produkcyjnym (57,79%), jest zwyczajnie biedna. Gęstość zaludnienia wynosi 49 osób/km2 (120 osób/km w województwie - 2008 r.). Z 270 bezrobotnych 169 to kobiety. W 2009 r. w czterech szkołach uczyło się w 2009 r. 516 uczniów. Najwięcej w ZSP w Pączewie - 282. W SP w Wielkim Bukowcu - 112 uczniów, SP w Barłożnie - 70 i SP w Mirotkach 52 uczniów. Lekcje wuefu w okresach okresach niepogody i zimą prowadzone są na korytarzach szkolnych, co jest niebezpieczne i przeszkadza w nauce.


Hala w głównej mierze zaspokoi

potrzeby sportowe i kulturalne około 300 uczniów ZSP w Pączewie. Pojawi się możliwość tworzenia klas z poszerzonym programem zajęć wuefu, a nawet sportowych. Inwestycja w godzinach popołudniowych i wieczornych będzie pełnić funkcję hali sportowo-widowiskowej również dla młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych mieszkańców gminy Skórcz. Podniesie to poziom sprawności fizycznej i przyczyni do poprawy stanu ich zdrowia. Obecnie młodzież i dorośli dojeżdżają do hal w Lubichowie i Jabłowie oddalonych od Pączewa o kilkanaście kilometrów. Hala będzie też poza lekcjami miejscem organizacji imprez gminnych o charakterze sportowym, rekreacyjnym i kulturalnym (na przykład spektakle teatralne i imprezy o charakterze świąteczno-rocznicowym). A podczas weekendów, jak będzie taka potrzeba, znajdzie się tu miejsce na wykłady bądź, jak ktoś zechce, zabawy. We wszystkich tych przypadkach zapewnione będzie pełne zaplecze socjalne.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz