czwartek, 26 sierpnia 2010

"Kiedy tak sobie gróm i śpiewóm to mnie nic nie boli"


Piaseczno znane jest nie tylko jako Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności, ale również jako stolica kociewskiego folkloru. To właśnie tutaj odbywają się corocznie, od 1994 roku przeglądy kociewskich zespołów folklorystycznych, a od 2005 roku w przeglądzie biorą udział także zespoły z innych regionów Polski. Zgodnie z tradycją, w sobotę odbywa się zatem przegląd kociewskich zespołów folklorystycznych, a w niedzielę swoje umiejętności prezentują artyści spoza Kociewia. W tym roku Przegląd odbył się w dniach 21-22 sierpnia.

Organizatorami Przeglądu są Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP w Piasecznie,
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie. Nieoceniona okazała się także pomoc ze strony Stowarzyszenia Piaseczno Folklor Festiwal, reprezentowanego przez pana Krzysztofa Żuchowskiego.
Patronat honorowy nad XVII Przeglądem Kociewskich Zespołów Folklorystycznych
ku czci Władczyni Kociewia - Piaseczno 2010 r. objął marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

Nad całością przygotowań przeglądów czuwa już od siedemnastu lat pan Jan Ejankowski, znany historyk i regionalista, założyciel zespołu folklorystycznego Piaseckie Kociewiaki, który w ubiegłym roku obchodził 25-lecie swojej działalności.

Przeglądy rozpoczyna zawsze tradycyjnie Msza Kociewska odprawiana w kościele parafialnym w Piasecznie skąd następuje uroczysty przemarsz uczestników przeglądu i gości do studzienki. W drodze do studzienki pochód zatrzymuje się przy cmentarzu, gdzie następuje złożenie kwiatów na grobie znanego piaseckiego muzyka, wieloletniego członka zespołu Piaseckie Kociewiaki, śp. Teofila Watkowskiego, który zmarł w październiku 2003 roku. Był to człowiek legenda- na co dzień posługiwał się gwarą, nie znał nut, był samoukiem a swoją serdecznością i radością zarażał innych ludzi, szczególnie młodzież, która nazywała go "Wujkiem".


- "Kiedy tak sobie gram i śpiewóm to nic mnie nie boli" - mawiał.

W pierwszym, kociewskim dniu przeglądu wzięło udział siedem zespołów folklorystycznych. Spośród tych zespołów jury w składzie: Mirosława Moller, Marzena Kamińska i Wiesław Sikora przyznało nagrody w dwóch kategorii pieśni i tańca oraz w kategorii zespoły wokalne.


Zwycięzcy w kategorii pieśni i tańca:

Kociewskie Retro ze Starogardu Gdańskiego

Rychławiaki z Rychławy

Gzuby z Pelplińskiej Dwójki z Pelplina


Zwycięzcy w kategorii zespoły wokalne:


Błękitna Wstęga z Gniewa

Subkowiaki z Subków


Dodatkowo przeprowadzono konkurs na wydz kociewski (skecz). Jury w składzie: senator Andrzej Grzyb, Brygida Murawska i Ewa Luchowska przyznało nagrody następującym artystom:


Halina Swelska z Subków

Błękitna Wstęga z Gniewa

Teresa Tucholsa z Subków


Następnego dnia, w niedzielę, podczas pomorskiego przeglądu zespołów folklorystycznych jury w składzie: Mirosława Moller, Marzena Kamińska i Wiesław Sikora przyznali nagrody w dwóch kategoriach: pieśni i tańca oraz zespoły wokalne. W przeglądzie wzięło wówczas udział 17 zespołów.


Zwycięzcy w kategorii pieśni i tańca:


Krebany z Brus

Ziemia Czerska z Czerska

Kujawy z Radziejewa

Zwycięzcy w kategorii zespoły wokalne:

Bazuny z Czerska

"Rodzina" ze Zblewa

Swojacy z Mirosławca


Przegląd zespołów folklorystycznych w Piasecznie pokazuje jak wciąż żywa i cenna jest nasza kultura, korzenie. Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami folkloryzacji kultury regionalnej to powinniśmy przyznać, że taniec i śpiew w znacznym stopniu przyczyniają się do wzrostu zainteresowania naszym regionem oraz wpływają na kształtowanie naszej tożsamości regionalnej. Budują naszą więź z miejscem, które uważamy za "swoje".

ZDJĘCIA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz