sobota, 31 stycznia 2015

O Czym pisaliśmy w "Gazecie Kociewskiej" w 1994 roku

Z HISTORII PRASY POWIATU STAROGARDZKIEGO

GAZETA KOCIEWSKA - ROK 1994STYCZEŃ

nr 1/160

W styczniu 1994 roku o godz. 16 nastąpił start do Biegu Noworocznego.

Podczas Drugiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Starogardzkiej Telewizji Kablowej zebrano ponad 7 mln zł. Dwa lata temu zebrano 122 mln zł.

Podczas Sylwestra 1993 r. na największym balu w SCK, który kosztował 1,8 mln złotych od pary, bawiło się 179 osób.

"Ekonomia na co dzień" - tekst nt. budowy" [Centrum Handlowego "Kupiec] (...) "Tymczasem proponuje się nam otwarcie w najbliższej przyszłości ponad stu nowych placówek handlowych (centrum handlowe i inne)"(...).

Tekst wywołał burzliwe dyskusje. W konkluzji - kupując boks w hali, nijak wyjdziemy na swoje.


nr 2/161

"Oni grali, myśmy chlali". Zespół "Ciężko było - będzie lżej" obchodził 20 - lecie pracy na estradzie. Ryszard Rebelka - "Mam już 50 lat - ja się czuję stary. Nie wiem, naprawdę nie wiem, co dalej będzie.(...) Jedno jest pewne - szukamy sponsora".

Wróżka Lidia Bielas: "Starogard będzie rozkwitał, powstanie dużo drobnych, nowych przedsiębiorstw. Jeżeli chodzi o bezrobocie, to da się zauważyć nieznaczną poprawę. Bezrobotni muszą postawić na siebie i własne siły, ewentualnie inwestować w rolnictwo, na przykład hodowlę królików czy przepiórek... "Gazeta Kociewska" również będzie się rozwijała i nikt jej nie pokona".


nr 4/163

Na starogardzkim rynku ma się wkrótce pojawić piwo "Starogrodzkie" z panoramą Starogardu.

Kapituła (rektor G. Rebelka, wicerektor M. Zagórski, rzecznik R. Sikorska, senatorowie A. Błażyński, J. Cherek, G. Hoppe, Z. Pląskowski, J. Radzewicz, R. Szwoch) wybiera najciekawsze wydarzenie kulturalne roku ubiegłego.

350 osób zgromadziło się na benefisie "Ciężko było-będzie lżej".

Zofia Brdak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Starogardzie "(dobre - red.) przyjęcie grupy (szczególnie okaleczonych przez życie) przez lokalne środowisko jest miernikiem dojrzałości naszego społeczeństwa".

Parkingowe tabu. W felietonie dywagacje nt. kontrowersyjnego parkingu i braku parkingu przy Poczcie (dojazd do Agro-Kociewia).

Listy. "Od kilku tygodni jest to miejsce spotkań szumowin naszego miasta" (przy sklepie NON STOP ul. Sambora).

W wywiadzie wójt gminy Starogard (Andrzej Małkowski) twierdzi, że szkoda energii na robienie propagandy na zewnątrz. Problemem generalnym gminy jest brak wodociągów. Zauważa się zjawisko przekształcania gminy z rolniczej w "sypialnię" Starogardu. Dzięki komitetom społecznym udała się akcja telefonizacji. Gmina ma swój herb autorstwa Bogusława Górskiego.

Lubichowo. Na IV Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Gdańsku zespół Bogumiły Fiałkowskiej okazał się najlepszy w kategorii zespołów dziecięcych.

Skandal . "Nieoficjalnie już wiemy, że bokser MZK Wierzyca Zdzisław Noga (medalista młodzieżowych ME) dał "dyla" ze stolicy Kociewia".


LUTY


nr 5/164

Krzysztof Trawicki zostaje zdecydowanym zwycięzcą plebiscytu na Kociewiaka Roku. K. Trawicki. "W skuteczności działania polityka społecznika na pierwszym miejscu stawiam pogodę ducha, na drugim odwagę - żeby się nie bać ludzi, dopiero na trzecim miejscu mądrość i to nie taką, żeby wszystko samemu wymyślać, ale żeby wybrać z wszystkich propozycji tę najważniejszą.

Przedwyborcze przymiarki. Paweł Głuch: "Jeżeli nastąpi konsolidacja całej centroprawicy w Starogardzie, to jestem spokojny".

Prezydent wypowiada się również na temat konkursu na dyrektora

ZOZ-u: "Zarząd Miejski nie może przejść bezkrytycznie koło werdyktu (komisji konkursowej - L. Lewandowska wygrała 8:0 - przyp. red.)

Statystyka. W Starogardzie mieszkań jest za dużo. Przeliczyliśmy - 14 777 mieszkań x statystyczna 4-osobowa rodzina i mamy 56 708. w Starogardzie są 423 punkty handlu detalicznego, w których pracuje ok. 830 osób. W 47 hurtowniach pracuje ponad 500 osób.


nr 6/165

Topole w pień. Wojewódzki konserwator zabytków złożył w prokuraturze powiadomienie o przestępstwie. W roli podejrzanego występuje Zarząd Miasta Starogardu, w roli ofiary - ścięte kilka miesięcy temu drzewa.

8 lutego w podpiwniczeniach Grill-Baru "Szyk" w Starogardzie otwarto nową restaurację. W nowym pomieszczeniu zawsze o 17 będzie ktoś przygrywał.

Ruszyła Liga Miasta: "Michał Niski, Tadeusz Kosecki, Henryk Kurkowski, Tadeusz Pepliński - pomocnicy; rozgrywający - Paweł Głuch. Czy Liga Miasta otrzyma poparcie od starogardzkiego elektroratu? Czas pokaże.

W Skarszewach burmistrz J. Ebertowski mocniejszy niż kiedykolwiek. Rada w sposób zdecydowany odrzuciła wniosek o odwołania burmistrza.

Na Balu Twórców Kultury (zorganizowanym przez Kapitułę) przyznano nagrody za najciekawsze wydarzenie roku 1993. Otrzymał ją Big Band Stanisława Karbowskiego.


nr 7/166

Dyrektora starogardzkiego ZOZ-u wybierano przez pół roku. Czy sprawa się zakończyła budującym kompromisem? Okazuje się, że nie.


nr 8/167

"W celu konsolidacji środowiska regionu starogardzkiego" powstaje Rada Rozwoju Regionu. Tymczasowy zarząd 3xR" Z. Sobiecki (przewodniczący) Romuald Solochewicz, Jerzy Cieślik, Jan Nowopolski, Wiesław Lica. Biznesmeni chcą odegrać znaczącą rolę w wyborach samorządowych.

Od 1 marca na stanowisko dyrektora ZOZ-u ma zostać powołana na 5 lat Lidia Lewandowska, dotychczas p.o. dyr. Zadłużenie starogardzkiego ZOZ-u (około 12 mld zł) jest o wiele mniejsze niż innych szpitali woj. gdańskiego - stwierdziła przedstawicielka wojewody M. Jagoda na spotkaniu Zarządu Miasta z dyrekcją ZOZ-u.

Urząd Miasta Starogardu ma decyzję Ministra Rolnictwa o zmianie przeznaczenia terenu rolniczego, użytkowanego przez Gospodarstwo Pomocnicze przy Szpitalu w Kocborowie. Miasto planuje przeznaczyć ten teren pod zabudowę.

"Graso" na gali - na Nadbałtyckich Targach Napojów, Win i Alkoholi Gdańsk "94 firma zajęła I miejsce w kategorii maszyn i urządzeń dla przemysłu piwowarskiego i przemysłu produkcji napojów.

Analiza działalności kina "Sputnik" wykazała, że w 1993 roku najbardziej kasowym filmem w Starogardzie był "Park Jurajski" - wszedł na ekrany w listopadzie 1993 roku i obejrzało go 2 966 widzów.

655. rocznica ukończenia starogardzkiej fary (1339 r.) została upamiętniona monografią Józefa Milewskiego.

21 lutego w Bibliotece Miejskiej im. Ks. B. Sychty w Starogardzie z okazji 80. urodzin odbył się wieczór autorski mistrza kociewskiej historiografii, Józefa Milewskiego.


MARZEC


nr 9/168

Spór o inwestycjach. Szkoła nr 9 w Żabnie rośnie jak na drożdżach. Wykonawcą jest S-Bud i ta firma zostaje 24.03.1994 roku generalnym wykonawcą tanich domów w Starogardzie.

Polityka. Starogardzka lewica ma już nazwę - Starogardzkie Forum Wyborcze. SdRP umacnia struktury. W kilku miastach i gminach rejonu starogardzkiego powstały koła SdRP. 3xR udziela wywiadów bardzo oszczędne. Na łamach "GK" wypowiadają się: W. Chmielecki (prezes Izby Rolniczo-Handlowo-Przemysłowej "Kociewie" i Z. Sobiecki.

"Glaspol" jako jedyna starogardzka firma został zakwalifikowany przez Gdańską Izbę Gospodarczą do udziału w Europartenariacie "94. Pojawiła się szansa zainteresowania planami rozwoju firmy partnerów krajowych i kapitału zagranicznego.

Zastępca dyr. Północnej DOKP 28 marca na spotkaniu w Skarszewach stwierdził, że jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe, linia Skarszewy - Starogard ulegnie "fizycznej" likwidacji. Obecny na sali. E. Stachowicz wyraził opinię, że linię należy pozostawić z racji walorów turystycznych.

W numerze zapowiedź wtorkowego wydania "Gazety Kociewskiej".


nr 10/169

Czy Zbigniew Sakowski, społeczny organizator wielu turniejów piłkarskich, zostanie sportową osobowością lutego? Piotr Prabucki, korespondent Radia Gdańsk, zgłosił jego kandydaturę. Sakowski był blisko.

Tanie budownictwo - 63 działki znalazły już właścicieli.

Jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w Starogardzie, dworek "Konrada", stojący na terenie kocborowskiego szpitala, niszczeje i jest przeznaczony do rozbiórki. Czy ktoś się nim zainteresował?

W I LO powstała Frakcja Młodych Socjaldemokratów - samodzielne koło SdRP. Cel działania - "wyzwolenie wśród młodzieży postawy aktywnego uczestnictwa w rozwoju i postępie społeczno-gospodarczym kraju".


MARZEC


nr 11/170

7 marca w gmachu UM odbyło się trzecie spotkanie Koalicji na Rzecz Rozwoju Starogardu (m.in. Komitet Obywatelski. Liga Miastu, Związek "Solidarności"). Koalicja i Forum licytują się na łamach "GK" liczbą organizacji.

Adam Cyrson i Zdzisław Polachowski - bohaterowie jak z dobrej czytanki. Siedmioletni chłopiec wpadł do Wierzycy. Panowie Adam i Zdzisław bez zastanowienia wskoczyli do rzeki. Po 20 minutach reanimowali chłopca.


nr 12/171

"Gazeta Bankowa" w rankingu gmin (dochody własne na jednego mieszkańca) pominęła Starogard, choć są inne miasta z województwa gdańskiego.

Przedwyborcza wiosna w Starogardzie będzie gorąca i ciekawa.


nr 13/172

"Polfa", zakład zajmujący ponad 70 ha, największy w kraju producent syntez chemicznych, ma się dobrze. Zysk brutto osiągnął 363,3 mld zł, netto - 184 mld zł. Do prywatyzacji w "Polfie" podchodzą bez egzaltacji, w referendum na ten temat głosy za i przeciw rozłożyły się równomiernie.

Statystyka. Na pewno ponad połowa mieszkańców Starogardu to nie rodowici Kociewiacy (40% urodzonych poza naszym rejonem).

Polityka. SM "Kociewie" postanawia iść w wyborach samodzielnie. Spółdzielcy myślą też nad jakimś zabezpieczeniem, aby ich ewentualni radni nie odwrócili się od spółdzielni - tak jak w poprzedniej kadencji".

Jacek Cieślik (3xR): "Chcemy być w temacie od początku. W tematyce gospodarczej czujemy się kompetentni. Obserwując sposób dysponowania tymi pieniędzmi (z podatków), wielu z nas zaczyna się zastanawiać, czy nie można byłoby ich lepiej wykorzystać.

Rada Miejska Socjaldemokracji w Starogardzie wystosowuje list otwarty do Rady Miejskiej Starogardu. "Rada Miejska Socjaldemokracji z niepokojem przyjmuje do wiadomości projekt planu i budżetu, gdyż jest on zwielokrotnieniem wszystkich błędów z poprzednich lat.

Pierwszy numer "Kaliskiego Pegaza" na łamach "GK" - próba wciągnięcia gmin w redagowanie gazety.


nr 14/173

Redaktor naczelny "GK" przed sądem.

Cenią nas na 200 mln zł. Tekst z rysunkiem redaktora naczelnego w pasiaku. Chodziło o przedruk fragmentów "Prawdziwego Monitora Samorządowego" - bibuły. Pierwsza rozprawa - 9 kwietnia. Pozew został wycofany.

Studio filmowe z Łodzi realizuje film o Starogardzie. Materiały próbne zostaną po raz pierwszy pokazane 26 maja w STK.
nr 15/174

2 kwietnia rusza giełda samochodowa. Czy się uda?

Koalicje i partie odsłaniają przyłbice. Na arenie pojawia się Centro-Prawicowe Forum Kociewskie - "mieszkańców Kociewia wszystko łączy, nic nie dzieli". Prezydent P. Głuch odpowiada na list otwarty SdRP, przy okazji robiąc sobie doskonałą reklamę (sporo o dorobku, mniej na temat).

25 marca otwiera podwoje nowa stacja przy ul. Gdańskiej. Właścicielem jest Rafineria Gdańska SA.


nr 16/175

Statystyka. Okazuje się, że lubimy Urząd Miejski. Ponad 1000 osób wystawiło UM bardzo dobrą ocenę.


KWIECIEŃ


nr 17/176

Pierwsi kandydaci do przyszłego samorządu na łamach "GK": Zbigniew Kozłowski, Mariusz Noetzel, Jacek Hofman.

Amerykańskie flagi przed Urzędem w Starogardzie. Przedstawiciel Fundacji Five-Six-Sewen poinformował 1 kwietnia władze miasta o przyznaniu 4,52 mln dolarów na budowę basenu.

Pierwsza giełda samochodowa-sporo samochodów, sporo ciekawskich.


nr 19/178

Niespodziewanie wysoki wzrost liczby bezrobotnych w pierwszym kwartale tego roku.


nr 21/180

SdRP dalej polemizuje z prezydentem - toczy się spór o ocenę dokonań.

Dziwaczna, proekologiczna uchwała w sprawie ścieków wzburzyła miastem. Uchwała została cofnięta.

XI Ogólnopolski Bieg Szlakiem Martyrologii - gazeta drukuje 800 nazwisk uczestników.


nr 22/181

Kolejne zdjęcie niszczejących murów najstarszego domu mieszkalnego w mieście przy ul. Norwida. Właściciel zapewnia, że następny etap prac budowlanych zacznie realizować jeszcze w tym miesiącu.


nr 23/182

Żartem rzucamy hasło przedwyborczego programu telewizyjnego, tymczasem w STK zwalniają dyrektora.

KS Wierzycy jak zwykle potrzebna jest pomoc. Długi zaczęły powstawać w 1991 roku, a konkretnie gdy przestały udzielać pomocy zakłady pracy.


nr 24/183

Spotkania z politykami. Na spotkanie z Piotrem Aszykiem przybyło 5 osób. Na kwitnącej giełdzie samochodowej grają w trzy kubki. W komentarzu tygodnia po raz kolejny domagamy się niezależności "kablówki".


nr 25/184

W Poznaniu zanotowaliśmy sukces w konkursie Prasa Lokalna - Demokracja Lokalna - Samorząd. Znaleźliśmy się w pierwszej "ósemce" w Polsce wśród tygodników.

"Gazeta Kociewska" prezentuje Gazetę Lubichowską, Kaliskiego Pegaza, Dziennik Skarszewski.


MAJ


nr 23/185 (26/185)

Obchody 3 maja na starogardzkim Rynku.

Interesujący konkurs ortograficzny wygrywa I LO bezbłędny Artur Michna.

Rejestrujemy za zdjęciu matury "94. zdjęcie basenu przy SP 8 - "teoretycznie ma być oddany w listopadzie - grudniu 1994 roku".

Wykop jeziora Kochanka pod Starogardem z powodu braku zbytu na wapno maleje.

Odbieramy dyplom na Kongresie w Poznaniu. W hali "Arena" gratulacje od... prezydenta Starogardu P. Głucha.


nr 30/189

W Muzeum Ziemi Kociewskiej wystawa poświęcona bitwie pod Monte Cassino (55-lecie).

Starogardzianin Zenon Chojnacki w jeziorze Stary Las wyłowił prawie metrowego amura.


nr 31/190

W Lubichowie odbył się I Festiwal Pieśni Maryjnej. Z zaproszenia ks. J. Flisikowskiego skorzystało 19 zespołów.

O 32 mandaty radnych w Starogardzie ubiegać się będzie ponad 200 kandydatów.


nr 32/191

Czwarta indywidualna wystawa Grzegorza Zwary w Galerii A. dwie starogardzkie koalicje organizują konferencje prasowe.


CZERWIEC


nr 34/193

Centroprawica oskarża dyrekcję Starogardzką Telewizję Kablową o polityczne manipulacje - przesunięcie emisji materiału wyborczego. Na dodatek dyrektor jest "nieosiągalny".

Rady Miejskiej już nie ma. 26 maja o godz. 15.16 przewodnicząca RM (Grażyna Hoppe) wypowiada słowa: "Zamykam ostatnie posiedzenie...".

Filmowcy robią film o Starogardzie. Kręcą się po mieście. Skarżą się, że w Starogardzie nie ma ładnych dziewcząt.

Polityka. Koalicja na Rzecz Rozwoju Starogardu Gd. - Liga Miastu silna zwarta i gotowa. SM "Kociewie" wystawia listę kandydatów. Wiesław Kucharczyk o Radzie I kadencji: "Chcemy być w końcu traktowani jak partnerzy. Niestety, przez ostatnie cztery lata tak nie było. Obecna władza już na początku podzieliła ludzi na tych dobrych i złych"

21 maja w Sucuminie odbyła się uroczystość wręczenia nowego sztandaru gminie Starogard Gd., połączona z obchodami 60-lecia miejscowej OSP.

Z Warszawy dostajemy wiadomość, że jesteśmy laureatami nagrody III stopnia w III Konkursie Prasy Lokalnej.


nr 35/194

STK ma wyemitować 5 przedwyborczych programów publicystycznych. Starogardzkie Forum Samorządowe urządza festyn w Strzelnicy - pada deszcz.


nr 37/19 (37/196)

Przedwyborcze Dni Kociewia. Działo się dużo i wiele.

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Starogardzie obchodzi 45-lecie.


nr 38/197

Numer wyborczy. Wszystko o kandydatach na radnych, ugrupowaniach i programach.

nr 39/198


WYBORY "94


Frekwencja wyborcza w Starogardzie niska. Dość zaskakujące zwycięstwo odniosła Liga Miastu. Wyprzedzając faworyzowane Starogardzkie Forum Samorządowe.

Trwa "sprawa" NON STOPU. ",Mieszkańcy Basztowej i Sambora od pewnego czasu starannie zamykają drzwi". Władza nie kwapi się z pomocą.

Ogłaszamy ranking popularności polityków według wyborów:


Paweł Głuch
Grażyna Hoppe
Stefan Milewski
Henryk Grzonka
Zbigniew Brzozowski
Edmund Stachowicz
Witold Florek
Michał Niski
Piotr Jankowski
Henryk Listewnik.

Sensacyjna porażka posła Piotra Aszyka


nr 40/199

Wyniki wyborów, składy osobowe rad gmin. "Po wyborach dochodzimy do siebie, jednak jest to cisza przed burzą. Odnosimy wrażenie, że w Starogardzie co najmniej trzy ugrupowania są zwycięzcami. Powody do zadowolenia ma Liga Miastu"


nr 41/200

To już 200 numerów "Gazety Kociewskiej". Piszemy w nim o nowej szkole w Borzechowie, niezależnej prasie lokalnej w świetle III Konkursu IDEE, wichurze, która z łatwością obalała drzewa. Nadchodzi lato.


24.06.1994

Jeszcze kilka słów o czerwcu. Już po wyborach, zbliżają się wakacje, sezon ogórkowy, "Gazeta" jednak konstatuje, że w partyjnych klubach gorączkowo rozpatrywane są różne warianty sytuacji. W cenie są "luzacy", czyli pojedynczy radni, mogący mieć wielki wpływ na wybór prezydenta, przewodniczącego itd.

W obszernym artykule pt. " Przepychanka" o sporze pp. Michna z Urzędem Miasta. Pp. Michna są od 1989 roku właścicielami działki, na której kiedyś stał budynek "Ratuszowej". Do dzisiaj nie rozpoczęto żadnych prac budowlanych, UM chce odebrać grunt z powodu niewywiązywania się z terminu umowy.


nr 41/200 cd.

Na starogardzkiej giełdzie samochodowej stagnacja jeżeli idzie o ilość oferowanych samochodów. Mieszkańcy osiedla Rokocin założyli klub sportowy i akurat uroczyście oddają do użytku boisko. Również w Rokocinie odbył się przegląd zespołów wokalno-muzycznych Domów Pomocy Społecznej. Poseł Krzysztof Trawicki zastanawia się, czy potrzebne są powiaty - w sentencji: na razie nie.


LIPIEC


nr 41/201

Na ogólnopolskich zawodach w Stadzie Ogierów (k. Strzelnicy) liczba jeźdźców znacznie przewyższyła liczbę widzów. Nie przyciąga nawet nasza gwiazda Iza Cimanowska.

W Lubichowie Ryszard Alechniewicz bezproblemowo ponownie zostaje wójtem. Inni czekają, jeszcze inni wyjeżdżają na wakacje.

Pod Skarszewami dezerter zabija gdańskiego taksówkarza. O poszukiwaniach zabójcy i tragicznym finale informują później ogólnopolskie mass media. 40 procent produkcji "Polfy" trafia na eksport. Istnieją perspektywy dalszego wzrostu dochodowości zakładu - nie ma powodów do narzekań.

Polityka. Prezydent P. Głuch na temat: ewentualnych kompromisów mówi otwarcie - za wyjątkiem Starogardzkiego Forum Samorządowego (lewica - red.) każdy kompromis jest możliwy. Prezydent "dostrzega także wartość pojedynczych głosów". Padają zdania pełne kokieterii, na wszelki wypadek pod różnym adresem.

"Gazeta" na czas wakacji otwiera kolumnę "Letni Kram", na której odnotowuje ciekawostki - np. o kolejowych wieżach i starych wannach, które mogą być przydatne przy budowie basenu ogrodowego.


nr 43/202

5.07 Gładko wybrano przewodniczącego Rady Miejskiej (Roman Klin) i wiceprzewodniczących (Henryk Grzonka i Zygmunt Miozga). Już w czwartek mają wybierać prezydenta.


nr 44/203

Jerzy Wiecki ze Skarszew prezentuje na łamach "GK" wielkiego węgorza (11 cm).

Kłopoty finansowe "Neptuna" są konsekwencją "czarnego" roku 1990. Drastyczne załamanie handlu ze Wschodem. Istnieje dość dowodów na to, aby stwierdzić, że skazana na pożarcie firma odbiła się od dna.

Biura usług turystycznych Ewa, Glob-Tour, Atma, Świat i Vida przedstawiają swoje oferty.

W Kaliskach też już wiadomo kto jest kim. Wójt ten sam - Antoni Cywiński, przewodniczącym Rady Gminy został - Leszek Burczyk.


nr 45/204

Pogoda nadzwyczaj piękna, a lokalni politycy muszą siedzieć w garniturach. O prezydenturę ubiegają się Stefan Milewski i Paweł Głuch. Po głosowaniach - pat. Za to wójt gminy wiejskiej Starogard, Andrzej Małkowski, pomimo większej konkurencji (czterej kandydaci) przy 60-procentowym poparciu zostaje ponownie wójtem przy pierwszym podejściu.


nr 46/205

W "Letnim Kramie". W Bobowie przebywa chyba najmniejszy cyrk (Jordan) jaki odwiedził Kociewie.

Polityka. Zenon Sobiecki odczuwa satysfakcję 3xR(biznesmeni). Istniejąca zaledwie pół roku ma 6 radnych: "Stanowiliśmy alternatywę dla tych wszystkich, którzy nie chcąc firmować swoimi głosami dawnego układu władzy, nie zdecydowali się jednocześnie na udzielenie poparcia ugrupowaniom lewicowym" - mówi Z. Sobiecki.

Podczas wakacji można się opalać, ale można też zbierać truskawki w Kooperolu i uczyć się języka angielskiego w Chmielnie.


nr 48/207

"Nad Jarem" - tak ma się nazywać pierwsze osiedle tanich domów w Starogardzie. "Gazeta" zauważa, że prace nabierają tempa.

Polityka. "Zblewska paranoja" to pierwszy artykuł ze zblewskiego cyklu. Zaczęło się niewinnie - wybór wójta (Jana Jasińskiego) przy zwycięstwie koalicji PSL i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oczywisty, a tu od razu, po wyborze, referendum.

Znowu o truskawkach - "Kooperol" namawia rolników do zakładania plantacji.

Dyrektor Przedsiębiorstwa Budowy Dróg w Starogardzie Grzegorz Rozmus nie radzi się specjalnie emocjonować budową autostrady Północ - Południe. Zadaniem jego przedsiębiorstwa jest budowa i naprawa dróg wewnętrznych, a tu akurat bieda.

"Polfie" nie udało się zbudować w odpowiednim czasie drugiego zbiornika na poprodukcyjny, cuchnący osad. Co z nim robić? Panowie Andrzej Lamparski i Stanisław Antoń dyskutują nt. nieszkodliwości osadu. "Składowanie osadu w Linowcu nie jest ryzykowne".

Ciekawostki. Na rynku nieruchomości pojawiły się... duchy... "Gazeta" wnikliwie przeprowadza dochodzenie w sprawie domku w Linowcu, w

którym - jak już mówią nawet poza granicami Kociewia - straszy. Żeby było pikantniej, dom od lat jest wystawiony na sprzedaż.

Piękne Jezioro Trzechowskie staje się, i słusznie, konkurencją dla Twardego Dołu. W "Letnim Kramie".

Z wieży ciśnień w Kocborowie zdjęto zadaszenie. "Gazeta" wyraziła wątpliwość, czy uda się tak samo odbudować. Udało się. Brawo.


nr 49/208

Polityka. Stefan Milewski wycofuje swoją kandydaturę na prezydenta. 3XR pęka - część radnych jest gotowa poprzeć P. Głucha, pozostali ostro protestują.


nr 50/209

28 lipca - kolejna próba wyboru prezydenta Starogardu spaliła na panewce - 10 radnych wychodzi z sali. Lewica wycofała swego kandydata

S. Milewskiego i oczekiwała podobnego gestu od drugiej strony. Okazało się, że w polityce gestów nie ma. Kryzys trwa. Podobnie jest w Skórczu z wyborem burmistrza, choć tam układ sił wróży jeszcze gorzej na przyszłość.


SIERPIEŃ


nr 50/210 (51/210)

Upał. Atakują żmije, tyle, że jakoś nikt z pokąsanych się nie zgłosił. Spłonęła piękna, drewniana stodoła w Hermanowie. Podpalili ją piromani, winni... Czy tak musiało się stać? (Pisaliśmy wcześniej, komu służy stodoła - ćpunom). Nikt nie odpowiedział na pytanie.

Ania Kropidłowska pokonuje 127 szczebli 35-metrowej wierzy w Borach Tucholskich i przez 13 godzin pilnuje suchego jak pieprz lasu. "Gazeta" nie bez strachu wdrapała się do stalowej puszki, wieńczącej wieżę.

"Jak przystało na kominiarzową, jestem szczęśliwa" - mówi Helena Kosiedowska, żona Jana Kosiedowskiego, kominiarza z 25-letnim stażem.


nr 52/211

Prezydencki pat w Starogardzie budzi emocje. Wypowiadają się E. Stachowicz.... "Niemal wszystkie ugrupowania, ubiegające się o mandaty radnych, za jeden z celów stawiały sobie zmianę stylu rządzenia miastem, wynikającego ze specyficznej osobowości pana Pawła Głucha. (…). W trakcie minionej kadencji nastąpił podział społeczeństwa, nie chcę tu użyć słów - na lepsze i gorsze, ale ten podział był coraz bardziej widoczny i się pogłębiał..."

Paweł Głuch.(...) Co do mnie mają konkretnie?".

Jak zachowa się 3xR. Z. Sobiecki w artykule "Koniec misji"."... tych, których satysfakcjonuje tylko i wyłącznie eliminacja osoby Pawła Głucha ze stanowiska prezydenta miasta, pytamy - jak tego dokonać?(...)".

Na wszelki wypadek, żeby znerwicowani politycy i politykierzy zbytnio nie cierpieli na wrzody żołądka, "Gazeta" zamieszcza tekst o owsie, który jest dobry na wszystko.


nr 53/212

Nocne szpukowanie. Do mieszkających w domach przy Sobieskiego i Basztowej dołączają mieszkańcy bloku przy ul. Mickiewicza. I tu "działa" sklep nocny, i tu dochodzi do skandalicznych scen. Mieszkańcy "zadżumionych" terenów już od dłuższego czasu czekają na odpowiednią reakcję odpowiednich władz.

Turyści a Starogard - "jednogwiazdkowo", a może i gorzej. Najgorzej z parkingami. Na dobrą sprawę obcy, parkujący samochód przed hotelem, nie wie, jak bardzo ryzykuje...


nr 54/213

Półmetek żniw na Kociewiu. Wstępne szacunki plonów są bardzo zróżnicowane. Nadal rośnie bezrobocie, ale w Rejonowym Urzędzie Pracy dostrzegają pozytywne zmiany na rynku pracy. Jak co roku Elżbieta Waśkowska organizuje pobyt Francuzów w Starogardzie.

Sprawa Kramera. Mamy kolejną "sprawę", w której nasz starogardzki Urząd zachowuje się w znany nam sposób i miesiącami nie odpowiada na pisma jednego z mieszkańców miasta, protestującego przeciwko sprzedaży innej osobie gruntu, który jeszcze jest dzierżawcą … (Sprawa toczy się w sądzie w 1995 roku - przyp. red.).


nr 56/215

Dzisiaj (23.08) po raz trzeci starogardzcy radni spróbują wybrać prezydenta.


nr 57/216

23.08 o godz. 13 komisja wyborcza ogłosiła, że na Pawła Głucha głosowało 20 radnych. Od 23 Starogard ma nowego "starego" prezydenta. Wszystko zostało ustalone wcześniej - piszemy w tytule - również kto będzie wiceprezydentem. Został nim Zbigniew Kozłowski: "(...) Niech miastem rządzą radni, a nie urzędnicy". Credo?

Element z Sobieskiego spod sklepu "Non-Stop" daje o sobie znać do znudzenia. Tym razem komendant Straży Miejskiej vel Policji Municypalnej "wsypał się" na sesji, twierdząc, że przy ul. Sobieskiego mieszka element wyrzucony z innych rejonów miasta.

Spotkanie ważnych osób na terenie Centrum Handlowego w Starogardzie. Ton wypowiedzi optymistyczny jak tytuł artykułu "Finał blisko". Zdaniem Tadeusza Koseckiego zakończenie prac budowlanych nastąpi pod koniec października, a część handlowa obiektu zostanie oddana do użytku na początku listopada.


WRZESIEŃ


nr 59/218

Gminną ziemię zatruto miejskimi świństwami. Skandal! Inaczej nie możemy określić działalności Zarządu i Rady Nadzorczej starogardzkiego

Star-Wiku i kierownictwa starogardzkiej spółki "Sonda". Druga firma na zlecenie pierwszej i za jej cichym przyzwoleniem i za jej pieniądze składowała szkodliwy dla zdrowia osad z miejskiej oczyszczalni ścieków. Po tym tekście oprócz Policji nikt inny nie zareagował!


nr 60/219

Zarząd Miejski zastanawiał się nad sposobem wyboru Rady Programowej Starogardzkiej Telewizji Kablowej. W komentarzu odredakcyjnym przypominamy tekst "Czyje jest nasze", w którym wykazaliśmy, że STK powinna być niezależna.


nr 61/220

Ponownie spotkanie na terenie Centrum Handlowego. Tym razem atmosfera gorąca. Posiadacze boksów są niezadowoleni z ciągłego przesuwania terminów i innych spraw. 20-lecie wysypiska w Linowcu obchodzili w Starkomie. Dyskutowano o koncepcji dalszej, kilkuletniej eksploatacji zasłużonego wysypiska. Wszystko zależy od gminy wiejskiej Starogard.


nr 62/221

Seksmisja w Zblewie "Gazety" wykazała, że sprawy seksualne są głównym powodem referendum w tej gminie. Zastanawialiśmy się, czy wszystkie chwyty (w polityce) są dozwolone i jak łatwo z dupereli można zrobić wielki skandal.


nr 63/222

Do Starogardu przyjeżdżają Duńczycy w celu spenetrowania małego i średniego biznesu. "Poniedziałkowe spotkanie nie daje prostej odpowiedzi na pytanie, czy uda się zainicjować współpracę gospodarczą pomiędzy Starogardem a Hillerod" (dostaliśmy kosza od Duńczyków? - red.)

Na spotkaniu 3xR Zenon Sobiecki przypominał, że elastyczność polega na dostosowywaniu się do aktualnych warunków z jednoczesnym zachowaniem czystości intencji.


nr 64/224 (64/223)

W tym roku z bezpieczeństwem w Starogardzie nie jest najlepiej. W ciągu 8 miesięcy wszczęto 909 postępowań przygotowawczych, tj . o 243 więcej niż w analogicznym okresie w ub.r.

W ścisłym finale Koła Fortuny wystąpił starogardzianin Tadeusz Benke.


nr 65/224

Miejski Plan Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego to - napisaliśmy - "plan matka". Rok temu zespół pod kierunkiem Marii Kiełb-Stańczuk opracowywał nowy MPOZP. M. Kiełb - Stańczuk: "(...) Nowy plan będzie różnił się od starego zasadniczą zmianą koncepcji rozwoju miasta. Konstruując MPOZP przyjęliśmy, że Starogard nie będzie się rozwijał w sposób tak dynamiczny, jak do niedawna sądzono. W 2010 roku miasto powinno liczyć w granicach 60-65 tysięcy mieszkańców. Miasto za 15 lat "mieścić się" będzie w swoich dzisiejszych granicach (…)".


nr 66/225

Nowa Rada Miejska w Starogardzie - nowy styl. Są nawet konferencje prasowe. Na drugiej konferencji, zorganizowanej przez przewodniczącego RM, dziennikarze wyrazili m.in. negatywną opinię na temat wykorzystywania stanowiska członka Zarządu S. Neumanna. Na łamach prowadzonego przez niego pisma ukazują się płatne ogłoszenia i informacje, które jakoś nie mogą trafić do innych mediów.

Na bazarze pojawił się indyk - skwapliwie odnotował kronikarz targowych notowań.

nr 67/226

Polityka i medycyna. W Starogardzie miejsca już rozdano, w Skórczu batalia trwała sporo dłużej (do listopada - red.). 27.09 temperatura na sesji była tak wysoka, że aż wysyłano się do Kocborowa. Do Starogardu i Czarnej Wody niespodziewanie wpadł szef Urzędu Rady Ministrów Michał Strąk.

Obecność radnych i kadencji w radach nadzorczych spółek miejskich budziła kontrowersje. Obecnie ogłoszono konkursy na członków rad. Czy radny może być członkiem rady nadzorczej? Paweł Piotr Janikowski: "Nie prezentuję takiego poglądu, że to musi być radny. Dana osoba musi po prostu reprezentować interesy właściciela". Radny - według pana Piotra - może być w radzie nadzorczej, a nawet - jeżeli jest fachowcem w danej dziedzinie - jest to wskazane. Przecież radny jest reprezentantem gminy. P. Jankowski jednak nie wykluczył możliwości tworzenia się tzw. "układów".


PAŹDZIERNIK


nr 68/227

Klub Sportowy "Wierzyca" przeżywa nieustający kryzys. Na zbiegu września i października osiągnął jedno z licznych den (od dna). Piłkarze przegrywają mecz po meczu, rezygnują trenerzy.

Z radością obliczamy, ile będzie kosztowała budżet miasta propozycja Mirosława Ciechanowskiego, Sławomira Neumanna, Zbigniewa Miozgi i Piotra Cychnerskiego, dotycząca ustalenia wysokości diet dla radnych II kadencji. Pi razy drzwi 2 mld zł rocznie. Do tego pensje prezydenta i 2 wice (5 średnich krajowych, 2x4 średnie) i mamy circa 3,2 mld zł.


nr 69/227

Szkoła Podstawowa nr 4 obchodzi 35-lecie "zamieszkania" w nowym budynku. Tak naprawdę SP nr 4 powstała 20 sierpnia 1933 roku.

Rolnik z Wielbrandowa, Tadeusz Langowski, zdobył tytuł wojewódzkiego mistrza "Agro-Ligi".


nr 70/229

Kolejna sesja rady II kadencji. Nadal nie ma drugiego wiceprezydenta, są wysokie diety. Radny P. P. Janikowski: "Moje doświadczenie uczy, że dieta i tak nie wystarcza na pokrycie kosztów. Szukać w tej sprawie sensacji to prymitywne" (to nt. "GK", która zgorszyła się kwotami - red.). M. Ciechanowski: "Podobne diety - jak w naszym projekcie - mają w Sopocie, Wejherowie i innych miastach". (Przykłady podane przez M. Ciechanowskiego okazały się wyssane z palca, co później wykazaliśmy).

W tym numerze przypomniał nam się starogardzki Rynek. Obiecywano, po sławetnej wycince komuszych topoli, szybkie nasadzenie modrzewi i żywopłotów. Nie wyszło. Morał z tego prostacki, ale prawdziwy - łatwiej wyciąć, trudniej nasadzić.


nr 71/230

11 października odbyło się Walne Zebranie Członków Izby Gospodarczej "Kociewie". Większość zdawała sobie sprawę z rozrachunkowego charakteru zebrania. Z funkcji zrezygnowali: Jerzy Jakubus, Jacek Cieślik, Franciszek Kaszubowski i Wojciech Chmielecki (trzej członkowie Rady Izby i prezes). J. Jakubus wyraził żal, że działalność Izby - ze względu na wybory - nie koncentrowała się na problematyce gospodarczej. A. Wątka wyraził pogląd, że u podstaw podjęcia decyzji leżą przyczyny natury politycznej.

W numerze drukujemy ponad 800 nazwisk uczestników Biegu Kociewskiego.


nr 72/231

W numerze o reaktywowanym konkursie latawcowym i o tym, czy radnemu Janikowskiemu wypada być radcą prawnym Urzędu. Odpowiedź w tytule - "Prawo nie zabrania, wątpliwości pozostały".


nr 73/232

Jacy, Kociewiacy, Jesteśmy? Nasza sonda wykazała, że nie tacy wspaniali jakby się wydawało.

W UM dyskutowano nt. możliwości utworzenia stacji dializ w starogardzkim szpitalu.


nr 74/233

Każdy ma swoje miejsce w aktach Urzędu Stanu Cywilnego - stwierdziliśmy tak z okazji 120-lecia USC (które powstawały na terenie całej "rozebranej" Polski w 1874 roku).

Niespodziewanie zespół "The Heller", niemogący znaleźć sobie miejsca na próby, zdobywa I miejsce we wrześniowych Konfrontacjach Muzycznych w Starogardzkim Centrum Kultury. Tak wygląda współczesny przekład Janka zwanego Muzykantem.


nr 75/234

W rozmowie z "Gazetą" Tadeusz Szymborski nie widzi potrzeby uzasadniania zdania, że w mieście dużo się zmienia. Podaje przykłady. Na temat kąpieliska Miejskiego: "Inwestycja ta będzie trudna do zrealizowania. Miasto samodzielnie nie podoła kosztom (150 - 200 mld zł)". (Proponujemy na projektach kąpieliska, wywieszonych na korytarzu, napisać: "SF" - science fiction", ew. "przyszłe", żeby ktoś nie poszedł na "Piekiełki" się wykąpać. - red. dopisek w 1995 r). T. Szymborski jeszcze nie wie, że wkrótce zostanie wiceprezydentem. Proszę, wywiad w "Gazecie" i potem takie stanowisko...

Starogardzki ogólniak według badań Politechniki Gdańskiej okazał się jednym z najlepszych na Pomorzu..
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz