środa, 14 czerwca 2006

Muzea

Muzeum Ziemi Kociewskiej powstało decyzją Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 IX 1980 roku. Zalążkiem była istniejąca od 1973 roku Stacja Wiedzy o Regionie Kociewskim.
Muzeum Ziemi Kociewskiej mieści się w trzech budynka

Muzeum Ziemi Kociewskiej powstało decyzją Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 IX 1980 roku. Zalążkiem była istniejąca od 1973 roku Stacja Wiedzy o Regionie Kociewskim.
Muzeum Ziemi Kociewskiej mieści się w trzech budynkach.

W ratuszu staromiejskim mieści się dział etnograficzny o powierzchni wystawowej 142 m2, dysponuje około 550 eksponatami. Prezentowana jest tam stała wystawa o charakterze regionalnym pt. "Kultura i Sztuka Kociewia".

Rozmiar: 9421 bajtów
Wystawa regionalna Muzeum Ziemi Kociewskiej w ratuszu.

W Baszcie Gdańskiej znajduje się dział historyczny o powierzchni wystawowej 79 m2, obejmuje ekspozycje muzealną pt. "Martyrologia i ruch oporu na Kociewiu w latach 1939-1945".

W Baszcie Narożnej mieści się dział historyczny o powierzchni wystawowej 136 m2, obejmuje stałą ekspozycje przedwojennych pamiątek Starogardu i okolic pt. "Historia miasta i regionu od początków osadnictwa do 1939 roku". W zbiorach działu historycznego, mieszczącego się w basztach przechowuje się zabytki artystyczno - historyczne, archiwalia i druki oraz zbiory fotograficzne dokumentujące dzieje miasta i regionu.

Zbiory te obejmują takie pamiątki jak: militaria, tkaniny artystyczne (sztandary, kilimy), odznaczenia wojskowe i cywilne, sprzęty, naczynia.

Zbiory Muzeum Ziemi Kociewskiej aktualnie liczą 1600 pozycji pamiątek - zabytków i około 200 zbiorów o charakterze uzupełniającym. Muzeum posiada też bibliotekę liczącą około 1500 egzemplarzy wydawniczych: zbiór czasopism regionalnych, historycznych i etnograficznych.

Wśród druków archiwalnych znajdują się starodruki, księgi parafialne, kroniki, dokumenty cywilne, kościelne i wojskowe z lat: 1772-1949. W zbiorach tych znajdują się również listy, ulotki, mapy, kalendarze i śpiewniki. Bogate są też zbiory fotograficzne: fotografie, karty widokówkowe (pocztówki) obrazujące rozwój miasta na przestrzeni dziejów.

Dział etnograficzny zawiera wyroby rzemiosła wiejskiego: tkaniny, wyroby garncarskie, bednarskie, ciesielskie, wikliniarskie, stolarskie i kowalskie. Są one licznie reprezentowane przez eksponaty z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa obejmuje dawną i współczesną sztukę ludową. Na uwagę zasługuje również kolekcja ludowej rześby figuralnej przedstawiającej tematykę religijną i świecką.

Muzeum prowadzi też działalność wydawniczą dotyczącą posiadanych zbiorów, opracowań historycznych, wydaje przewodniki i foldery dotyczące miasta i regionu.

Muzeum powozów. rzędów końskich i szor - "Mały Łańcut Północny" przy Państwowym Stadzie Ogierów w Starogardzie Gdańskim liczy ponad 20 eksponatów. Spośród 12 powozów skatalogowano m.in. karetę Caleche-Berouche, jedyną w Polsce, pochodząca z 1830 roku dwa wolanty, bugi na rowerowych kołach, używane do pojazdu koni w pojedynkę, parkowiec (jedno lub dwukonny pojazd rodzinny, 2-3 osobowy), mały brel visa a vis oraz sanie z unikatowym hamulcem nożowym. Unikatowe są również uprząż bałagulska i komplet uprzęży chomątowej na szóstkę koni. /F. Biernacki, J. Milewski 1986, s. 107/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz