Sen o wiatrakach (tytuł na Fb)
Trzy, jak mówiła w redakcji Aga, foczki. Niby nic, ale gdy poczytamy na odwrotce, nagle okazują się istotne. Oczywiście o ile dla kogoś ma znaczenie to co było, a już nie jest. Więc trzy foczki i kilka słów komentarza.
Przez bodajże 2005 rok tydzień w tydzień na łamach "Dziennika Bałtyckiego" prowadziłem kampanię na rzecz budowy kociewskiego skansenu w Szteklinie. Miejscowość tę wybraliśmy, gdyż po okazało się, że dokładnie leży w centrum powiatu starogardzkiego. Na papierze i w sferze konceptualnej wszystko szło idealnie. Chęć pomocy ochoczo wyraziły nadleśnictwa w Lubichowie i Kaliskach w osobach Panów Nadleśniczych. Byłoby to bardzo dużo - drewno za darmo bądź za symboliczne pieniądze. Swoje pozytywne zdania wyrażali też rozmaici Ważni Ludzie. I - tak się to wszystko szczęśliwie układało - ksiądz proboszcz parafii Lubichowo Jan Kulas obiecał pod skansen 20 hektarów kościelnej ziemi, leżącej przy pięknym Dworku Modrzewiowym w Szteklinie. Warunek - ma stanąć drewniany kościółek. "Ale wy, Kociewiacy, i tak tego nie zrobicie, bo nie jesteście zdolni do wspólnego działania!" - rzekł wówczas ksiądz Kulas, Kaszuba. Zaskoczony właściciel Modrzewiowego Dworu Albin Osowski rzekł, że oczywiście włączy ten dworek i zabudowania gospodarcze w ścieżkę zwiedzania. Dopięte właściwie było już wszystko. Rzecz była na tyle realna do wykonania, że przestraszyła się sama pani dyrektor skansenu we Wdzydzach Kiszewskich Teresa Lasowa. Wezwała mnie do skansenu i kazała się tłumaczyć z moich niecnych planów. "Pan chce wbić klina pomiędzy brać kaszubską i kociewską" - rzekła. Na wielkim, starym stole leżały dowody rzeczowe - powycinane wszystkie moje artykuły. "My też, pani Tereso, chcemy mieć skansen" - pisnąłem. - "We Wdzydzach niby jest skansen kaszubsko-kociewski, ale wszędzie piszą, że kaszubski". W końcu ustaliliśmy, że w Szteklinie mogłaby powstać filia skansenu wdzydzkiego. Podbudowany poszedłem następnego dnia do starosty Sławomira Neumanna, gdyż skończył się czas harcerzy amatorów, a przyszedł czas urzędników, zawodowców i wykonawców. Starosta przyjął mnie bardzo życzliwie, a na zakończenie rozmowy rzekł, że też ma takie hobby i że chce przenieść upatrzoną starą chałupę na swoją działkę w...Szteklinie. Sny prysły. Dziś tu i tam widzę skanseny urządzane przez osoby prywatne. Na dniach jadę do Fojutowa, gdzie Mirosław Knakowski realizuje marzenie budowy skansenu. O ironio losu, ci hobbyści sprowadzają chałupy z południa Polski, przeważnie z Podlasia i Lubelszczyzny. A nasze powędrowały do Wdzydz. Przeczytajcie opisy zdjęć!
Tadeusz Majewski Tu dopiero ponapisywano. Przepisuję: "Autor Józef Waliński, 1958 r." I w ramce: "Wydawnictwo. J. Milewski, Dzieje Starogardu 36. Zdjęcie: 18.9.1955 r. Dąbrówka, pow. Starogard Gd. Wiatrak kociewski. Ze zbiorów Józefa Milewskiego." Pod tym: "Piękno Kociewia. Coraz mniej w krajobrazie kociewskim widać wiatraków Warto więc pozostałe wiatraki otoczyć opieką i ewentualnie... " - dalej nieczytelne. Wiatrak oczywiście padł. Jak widać, już w 1955 r. stał z problemami
Janusz Peters, Małgorzata Glanert i 2 inne osoby lubią to. Komentarze Tadeusz Majewski Zabytkowa chata podcieniowa w Klonówce, domniemane miejsce zbiorki powstańców w 1946 r. Fot: Stanisław Połom - dzisiejszy wójt gminy Starogard. Na marginesie - niszczała jak diabli. Pojechaliśmy z architektem Tadeuszem Kucą ją ratować. Tadeusz przytwierdził do chałupy tablicę z czarnym napisem na czerwonym tle, że niszczenie grozi itd. Chata stoi we Wdzydzach jako jeden z cenniejszych obiektów. "}" data-testid="ufi_comment_like_link" href="https://www.facebook.com/photo.php?fbid=938207446241124&set=pcb.938216156240253&type=3&theater" role="button" title="Polub komentarz">Lubię to! · Odpowiedz · 2 · 12 sierpień 2015 o 01:17 · Edytowany Anna Lembicz Pamiętam z czasów dzieciństwa, że był taki moment, że chyba rzeczywiście wszystko szło w dobrym kierunku. Pamiętam opowieści taty o akcji "ratowania" tej chaty, a gdzieś w rodzinnych zbiorach są też nasze zdjęcia z Wdzydz, przed nią robione. Nie lubię · Odpowiedz · 1 · 12 sierpień 2015 o 08:26 Małgorzata Glanert Ładna ta strzecha jako zabytkowa ,ale ta antena na tym dachu nie pasuje .Obecnych czasach co bogatszy to też ma dach z strzechy z trzciny ,nie ma fachowców co jeszcze pamiętaja jak to robiło się . "}" data-testid="ufi_comment_like_link" href="https://www.facebook.com/photo.php?fbid=938207446241124&set=pcb.938216156240253&type=3&theater" role="button" title="Polub komentarz">Lubię to! · Odpowiedz · 12 sierpień 2015 o 13:04
Gizela Maria Rutyna-Szczepańska, Sławomir Jankowski, Wiesława Freitag i 38 innych osób lubią to. 6 ponownych udostępnień Komentarze Maria Zofia Ostoja Gajewska Nie rozumiem tej sytuacji. Naajwazniejsza jest inicjatywa społeczna . Neuman -pan minister tu nic nie ma do gadania. On nic nie rozumie . Nie rozumie znaczenia skansenu dla Kociewia. Nie on bedzie o tym decydowal. Jeżeli naród chce - to bedzie mial - Taka jest demokracja. Neuman chyba nie rozumie tego slowa. Jest zwyklym etatowym pracownikiem -ktory nim nie powinien byc. Ksiadz Kulas ma niestety racje- Jezeli jest wszystko - tyle ludzi sprzyja to musimy tej inicjatywie pomgac . mamy w Starogardzie mlodych ludzi ktoezy troszcza sie ,martwia sprawami architektury,sprawami braku widocznych inicjatyw w Starogardzie dotyczacych miasta jego rozwoju, rewitalizacji itd..... Mozna pełnymi garsciami czerpac z ich zapału prawdziwego zangażowania. Trzeba ustalic komitet obywatelski w/w inicjatywy Tadzia i do roboty. Neuman nie matu nic do gadania Nie lubię · Odpowiedz · 1 · 12 sierpień 2015 o 06:20 Maria Zofia Ostoja Gajewska Osobiscie zgłaszam sówj akces do pracy przy budowie skansenu. Moge przygotowywac posiłki. itp. Moje kwalifikacje inzynierskie nie przydadza sie - chyba jako konsultant do spraw -Jak ,co jedzono w dawnych czasach - to tak -podejme sie tego zadania. -spolecznie Nie lubię · Odpowiedz · 1 · 12 sierpień 2015 o 06:28 Wiesława Dzwonkowska Więc ks.Jan Kulas miał rację? Nie lubię · Odpowiedz · 1 · 12 sierpień 2015 o 06:52 Patryk Demski Smutne. Swego czasu była jeszcze sprawa Kasparusa, chyba ostatniej wsi kociewskiej z tak pięknym ruralistycznym układem zabudowy i bajecznym krajobrazie. Prowadzimy prace nad utworzeniem Parku Kulturowego Niziny Walichnowskiej chcąc ocalić to co pozostało z materialnej i duchowej kultury osadników wałowych, budowli hydrotechnicznych, nekropolii mennonickich, kociewskich gburów i tygla narodów tego skrawka "Wąskiej Ziemii". Bardzo brakuje mi kociewskiego parku kulturowego, mówiłem o tym na przygotowaniach do V Kongresu Kociewskiego. Nie wykorzystał tej szansy Owidz - bo to inny profil historyczny, nie jest też takim miejscem Piaseczno, ze względu na szczupłość budżetu, pogmatwanie historii i instytucji zarządzającej - wszak to filia Muzeum Historii Ruchu Ludowego z Mazowsza. Jedno jest pewne, mamy determinację do przygotowania Parku Kulturowego żywego i interaktywnego. Jeżeli się uda, otrzymamy unijne dofinansowanie i będą pieniądze, chcemy ocalić tyle tradycji i kociewskiego dziedzictwa ile zdołamy. Pracujemy z pasjonatami histrorii, Niziny Walichnowskiej i Kociewia, Mariuszem Śledziem, Krystyną Gierszewską, Bogdan Badziong, Maciej Kumor, Kamila Bartosiak. Zapraszamy do współpracy ! Sursum corda! Nie lubię · Odpowiedz · 5 · 12 sierpień 2015 o 08:02 · Edytowany Maria Zofia Ostoja Gajewska jestem pod wrazeniem- brawo Patryk Demski Nie lubię · Odpowiedz · 2 · 12 sierpień 2015 o 08:19 · Edytowany Napisz odpowiedź…
Stefania Albrecht "}" data-testid="ufi_comment_like_link" href="https://www.facebook.com/tadeusz.majewski.56?fref=photo" role="button" title="Polub komentarz">Lubię to! · Odpowiedz · 1 · 12 sierpień 2015 o 08:02 Jolanta Steppun Tadziu, ten artykuł ma swoją "duszę". Skansen w Szteklinie, czy ogólnie na Kociewiu rzecz prawie niewykonalna. Ksiądz Kulas wiedział... U nas można się spodziewać tylko supermarketów. Fontanna w rynku, czy basen w mieście, no i wypoczynek w pięknym parku, to tylko w naszych marzeniach... Nie lubię · Odpowiedz · 5 · 12 sierpień 2015 o 08:31 Anna Lembicz Kiedyś, na studiach jeszcze, robiłam urbanistyczną koncepcję zagospodarowania pustych terenów w Skarszewach. Znalazło się i miejsce na skansen Emotikon smile Fajnie, gdyby to była taka "żywa" forma, która w sezonie turystycznym dzięki wolontariuszom/pracownikom funkcjonowałaby jak normalna wioska. Dojenie kóz, wyplatanie koszy, przygotowanie strawy dla wracających z łowów mężczyzn Emotikon wink Nie lubię · Odpowiedz · 6 · 12 sierpień 2015 o 08:34 · Edytowany Jolanta Steppun Podobny skansen jest w Olsztynku, chociaż kóz nie wiedziałam. ale twórcy ludowi, malwy w ogródkach, kury... "}" data-testid="ufi_reply_like_link" href="https://www.facebook.com/tadeusz.majewski.56?fref=photo" role="button" title="Polub komentarz">Lubię to! · Odpowiedz · 2 · 12 sierpień 2015 o 08:36 Napisz odpowiedź…
Pepa Cruz Camacho Me gusta.Zobacz tłumaczenie Nie lubię · Odpowiedz · 1 · 12 sierpień 2015 o 10:34 Stanisław Sierko ...hmmm...przecież mamy tyle pięknych miejsc na Kociewiu...Owidz, Wirty, Frank, Frąca, Lalkowy...tak nas widzą, jak nas piszą...promocja tych pięknych miejsc jest incydentalna...od Targów do Targów...a kto u nas, w powiecie faktycznie, personalnie odpowiada za skuteczną promocję tych miejsc i wszystkich walorów Kociewia?...każdy sobie kociewską rzepkę skrobie...chciałbym mylić się...hmmm... "}" data-testid="ufi_comment_like_link" href="https://www.facebook.com/tadeusz.majewski.56?fref=photo" role="button" title="Polub komentarz">Lubię to! · Odpowiedz · 2 · 12 sierpień 2015 o 13:10 Napisz komentarz…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz