wtorek, 26 sierpnia 2008

Osiek - Gospel. Deszcz wszystko pozmienial

Miała być wielka impreza, wielkie gwiazdy w Amfiteatrze Łąkowym, wielka frekwencja, tymczasem deszcz... okropny, ciągły i mocny - wszystko pozmieniał. I przez niego w Osieku - stolicy muzyki gospel - festiwal wyglądał tak a nie inaczej. Msza św. -- główny akcent imprez - odbyła się w kościele. Piszemy o tym już po czasie (wcześniej te materiały ukazały się w portalupomorza), żeby były również w kronice gminy.

Fotoreportaż z Mszy św. w deszczowym Osieku.

Miłość, miłosierdzie i... ryzyko

W niedzielę, 17 sierpnia, o godzinie 12 w Osieku odbyła się Msza św. ku czci św. Rocha - "Msza o pokój". Planowaną początkowo na wolnym powietrzu uroczystość z powodu deszczowej pogody zdecydowano się przenieść do kościoła św. Rocha w Osieku.

Nabożeństwo prowadził ks. bp prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga. Mszę uświetniły występy chórów łączonych: Szczecin Gospel Choir, Policki Chór Kameralny Postscriptum, Chór Kameralny Akademii Rolniczej w Szczecinie i Goleniowski Chór Kameralny COLLEGIUM VOCALE. Dyrygowała Iwona Wiśniewska-Salamon. Partie solowe wykonali: Grażyna Flicińska-Panfil (sopran) i Wojciech Maciejowski (tenor). Wykonano utwory autorstwa Jana Szopińskiego, do których słowa napisała Zofia Jasnota. Czytania mszalne odczytali Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis.

Starannie dobrany repertuar utworów muzycznych wprowadził zgromadzonych w zadumę i skupienie. Czytania mszalne objęły Księgę Rodzaju oraz List św. Pawła do Koryntian.

Podczas homilii ks. bp prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga przypomniał koleje życia św. Rocha. Zwrócił uwagę na fakt, że motywem przewodnim życia świętego była miłość i miłosierdzie oraz chęć pomagania ludziom, a przecież miłość jako najważniejsze z uczuć została wymieniona także w czytaniu Listu św. Pawła do Koryntian. Ks. bp prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga wspomniał także o jeszcze jednym ważnym elemencie jakże krótkiego, zaledwie 32-letniego życia świętego - ryzyku. Ryzyku podjęcia wędrówki, pielgrzymki do Boga i do ludzi, ryzyku zachorowania podczas niesienia pomocy ciężko chorym.

Legenda świętego Rocha także stanowiła przedmiot rozważań podczas homilii. Przypomnijmy, że mówi ona, iż podczas swojej wędrówki do Francji św. Roch zaraził się dżumą w Piacenzie. Ukrył się wtedy w pobliskim lesie, aby nie zarażać ludzi. W tym lesie odnalazł go pies, który następnie codziennie przynosił mu jedzenie. Wkrótce potem święty wyzdrowiał.

- Legendy nie należy rozumieć jako czegoś zmyślonego. Legenda jest komentarzem do życia, literackim pomnikiem i dowodem czci świętego - mówił ks. bp prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga.

Na zakończenie ks. bp prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga podziękował księdzu Zdzisławowi Ossowskiemu za zorganizowanie kolejnej edycji Festiwalu Muzyki Gospel podkreślając, że muzyka i śpiew zawsze były i są czymś nieodłącznie związanym z liturgią Kościoła, drogą do Boga i modlitwą. A w dzisiejszych czasach, gdy większość ludzi jedynie pasywnie i często w samotności słucha muzyki, Kościół pozostaje jednym z niewielu miejsc, gdzie można bezpośrednio i aktywnie wziąć udział we wspólnym śpiewie ku chwale Boga.
Tekst i foto Piotr Madanecki


Czytanie mszalne - Halina Winiarska. Fot. Piotr Madanecki


Wierni przybyli bardzo licznie nie tylko z Osieka, ale z całej Polski, a nawet zza granicy. Fot. Piotr Madanecki


Dyrygent Iwona Wiśniewska-Salamon wraz z zespołem instrumentalnym. Fot. Piotr Madanecki


Czytanie mszalne - Jerzy Kiszkis. Fot. Piotr Madanecki


Ks. bp prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga po mszy opuszcza kościół św. Rocha w Osieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz