środa, 24 kwietnia 2013

KRZYSZTOF TRAWICKI. Po mrocznej i długiej zimie

Wreszcie przyszła o miesiąc spóźniona wiosna. Bardzo mroczna i długa zima stworzyła nam wiele problemów inwestycyjnych, już nie mówiąc o problemie stanu dróg, o którego rozwiązanie się Państwo dopominacie. Będziemy musieli teraz bardzo szybko, tak samo jak i przyroda, nadrabiać zaległości. Ja mogę tylko przeprosić i prosić o trochę cierpliwości.

Tak długa zima pochłonęła również sporo środków finansowych. Jeszcze wszystkiego nie podliczyliśmy, ale jest tego kilkaset tysięcy złotych.Obecnie kończymy prace związane z termomodernizacjami szkół w Borzechowie i Kleszczewie Kościerskim, starej części budynku Urzędu Gminy i Wiejskiego Domu Kultury w Pinczynie. Zmodernizowane obiekty upiększyły nasze miejscowości, a oszczędności wynikające z termomodernizacji są już widoczne.

W związku z przystąpieniem Ochotniczej Straży Pożarnej Pinczyn do Krajowego Systemu Ratownictwa zmodernizujemy w najbliższym czasie strażnicę, a biblioteka zostanie przeniesiona do zmodernizowanego obiektu po byłym Ośrodku Zdrowia "Polmed" przy Wiejskim Domu Kultury. Modernizacja obiektu na potrzeby biblioteki w dziewięćdziesięciu procentach zostanie pokryta ze środków pozyskanych z zewnątrz i spowoduje, że będziemy mieli bibliotekę z prawdziwego zdarzenia, co dotyczyć będzie zarówno części zbiorów książek, jak i rozbudowanej pracowni komputerowej dla młodzieży i czytelników.

Jeszcze kilka zdań o Pinczynie. Jesteśmy na końcówce dopinania sprawy przejęcia od PKP gruntu leżącego naprzeciwko Wiejskiego Domu Kultury. Chcemy go w przyszłości przeznaczyć na budowę parkingu z przeznaczeniem również na małe targowisko. Przejmiemy także szpecący miejscowość budynek, jakim jest dworzec PKP.

W ostatnią niedzielę miałem przyjemność wystąpić w sali sportowej szkoły w Pinczynie z koncertem powołanego przeze mnie zespołu "Akord". Chcę w tym miejscu podziękować za zaproszenie pani dyrektor szkoły Iwonie Loroch i wszystkim mieszkańcom, którzy w tak dużej liczbie przybyli na nasz koncert. Po Państwach opiniach śmiem twierdzić, że nasz występ bardzo się podobał. Sama inicjatywa pani dyrektor i szkoły organizowania takich niedziel z muzyką jest piękna. Pozwala ona poznawać się nawzajem w takich kulturalnych wydarzeniach.

Kilka słów o zespole "Akord". Dokładnie rok temu spotkałem się z moim pierwszym nauczycielem gry na akordeonie panem Zygmuntem Beyerem przy leczeniu jego pupilka, pieska. Przedstawiłem mu moje marzenie o utworzeniu zespołu. Wtedy myślałem tylko o zespole akordeonowym. Pan Zygmunt wówczas stwierdził, że jak obserwuje, co się dzieje w gminie Zblewo, to wie, że moje marzenia zostaną bardzo prędko zrealizowane. I się zaangażował. Wciągnął w to również swojego syna, Janusza, też muzyka. I tak, po pierwszych próbach, zespół rozbudował się nie tylko do siedmiu akordeonów. W jego skład weszły dwa kontrabasy, dwa saksofony, klarnet, gitara i perkusja. W ten sposób powstał właśnie "Akord". Śmiem twierdzić, że jest jak nie jedyny, to jeden z nielicznych w Rzeczypospolitej o takim składzie, jeżeli chodzi o instrumenty. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie i liczę, że będzie cały czas się rozwijał. Bardzo mnie cieszy, a nawet jestem dumny, że w naszej gminie rodzą się takie inicjatywy dotyczące muzyki. Wspomnę tu pana Wacława Ossowskiego z Pinczyna, dla którego jestem pełen podziwu. Pomimo swojego wieku pięknie prowadzi orkiestrę, która też cały czas się rozwija. Wspomnę również o zespole nagrodzonym niedawno Nagrodą Wójta, młodzieżowym "Smile" z Bytoni, który występował również w eliminacjach do programu Polsatu "Must Be The Music". Taka działalność pozwala nam wszystkim wspólnie się bawić, przyjaźniej patrzeć na siebie i dowartościowywać się nawzajem. Poza tym te zespoły łączą pokolenia - również w tym moim zespole są bardzo młodzi ludzie, średnie pokolenie i pokolenie dziadków.

Wielki niepokój wśród Państwa budzi problem wprowadzania nowej ustawy o gospodarce odpadami i utrzymaniu porządku gminy. W tej chwili Związek Gmin Wierzyca, do którego należą wszystkie gminy powiatu starogardzkiego i część kościerskiego, jest na etapie ogłaszania przetargów. Odbędą się one w kilku regionach, na jakie podzielono Związek Gmin Wierzyca. Przetarg dotyczący nas będziemy mieli wspólnie z gminą Lubichowo. Zaraz po zakończeniu tej procedury, jak już wspomniałem w poprzednim numerze "Kuriera Zblewskiego", zrobimy cykl zebrań wiejskich, podczas których konkretnie poinformujemy, co należy do każdego z nas i co do gminy. Na ten temat więcej w moim "okienku" nie piszę, gdyż oddzielnie jest temu poświęcony artykuł w tym numerze "Kuriera", napisany przez pana Bogdana Męczykowskiego, odpowiedzialnego z ramienia Urzędu Gminy za sprawne informowanie Państwa i wprowadzenie tej ustawy w życie.

Zbliża się maj, a w tym długi weekend majowy, ze świętami 1 maja i 3 maja. Nie zapomnijmy wywiesić naszych flag narodowych, które są świadectwem naszego patriotyzmu i zobowiązaniem historycznym wobec tych, którzy tworzyli naszą historię. Życzę pięknej pogody, miłej atmosfery i smacznego grillowania.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz