poniedziałek, 28 grudnia 2015

ANTONI CHYŁA. Podsumowanie konkursu "Spotkanie z przyrodą" w Fabryce Sztuk w Tczewie


Nigdy w dotychczasowej bytności w Tczewie nie miałem okazji odwiedzić Muzeum Wisły, pomimo że kilkakrotnie przejeżdżałem przy budynku tej instytucji. Spotkaliśmy się w tym miejscu 18 grudnia 2015 dzięki kolegom myśliwym z Komisji Kultury ZO PZŁ w Gdańsku.
Uczniowie ze Szkoły Publicznej w Mirotkach wraz z rodzicami i panią dyrektor tej placówki Grażyną Kościelną uczestniczyli w podsumowaniu międzyszkolnego konkursu plastycznego "Przygoda z przyrodą", zorganizowanego przez Komisję Kultury Zarządu Okręgu PZŁ w Gdańsku. Szkoła w Mirotkach to szkoła o bogatych tradycjach, gdyż jej początki sięgają 1905 roku. Sam budynek szkoły mieści się w okolicach skrzyżowania dróg Skórcz - Smętowo i Mirotki - Barłożno. Wchodząc do budynku szkoły spotykamy się z historią tej szkoły, przedstawioną w postaci reprodukcji starych zdjęć, dokumentów, rzeźb. I jeszcze, co jest ciekawe w tej szkole, to pozdrawianie przez uczniów osób wchodzących słowami "Dzień dobry".

Wraz z panią dyrektor zabieramy się samochodem z panem Marcinem Szulcem, który jedzie z synem Aleksandrem, uczniem 6 klasy, do Tczewa. Trafienie do muzeum nie stwarza problemu, gorzej ze znalezieniem miejsca na zaparkowanie samochodu. Sam budynek sprawia wrażenie solidnej budowli, która istnieje dzięki właściwej trosce o pozostawienie budowli o znaczeniu historycznym.
Po wejściu na teren muzeum korzystamy z zewnętrznej windy, którą jedziemy na drugie piętro. Pytamy napotkanych osób, gdzie odbywa się to spotkanie. Okazuje się, że w części nazywanej Fabryką Sztuk. Na miejscu są już pozostali uczestnicy konkursu wraz z opiekunami z powiatów tczewskiego, kartuskiego, kościerskiego i starogardzkiego. Z Mirotek jest również Klaudia Badzmierowska z matką Ksenią, z Barłożna Wiktoria Chrzanowska z matką Katarzyną. Są również koledzy myśliwi: prezes ZO PZŁ w Gdańsku Marek Gorski, Jędrzej Czajkowski, Ryszard Mazurowski, Jerzy Pauch, Kazimierz Kroskowski, Ignacy Stawicki. Nie zawiedli przedstawiciele samorządu tczewskiego: wiceburmistrz Pelplina Dariusz Górski, nadleśniczy Nadleśnictwa Starogard Roman Tomczak i wiele innych osób.

Słyszę głosy wśród myśliwych pytających, gdzie są te Mirotki. Odpowiadam im, że leżą obok Skórcza, nie tak daleko jak im się wydaje od Tczewa.
Wykonuję zdjęcia prac uczestników konkursu. Są piękne, gdyż to świat widziany okiem dziecka. Ale cóż, muszą być miejsca pierwsze, jak i pozostałe, tak to jest już w życiu.
Wielkim zaskoczeniem jest fakt, że praca Klaudii Badzmierowskiej z czwartej klasy szkoły w Mirotkach zdobywa 1 miejsce w kategorii II (dotyczy to klas IV - VI). Dlatego w kuluarach mówiono o Mirotkach. Klaudia jak i Wiktoria to kruszynki do ich kolegi Aleksandra. Prowadzący całość tego spotkania wiceprzewodniczący Komisji Kultury Jerzy Pauch udziela głosu prezesowi Markowi Gorskiemu, przewodniczącemu Komisji Kultury Ryszardowi Mazurowskiemu jak i pani dyrektor "Fabryki Sztuk" w Tczewie Alicji Gajewskiej.

Następuje wręczenie uczestnikom konkursu nagród przez myśliwych, członków zarządów, włodarzy miast i nadleśniczego. Co ciekawe, w niektórych przypadkach to wręczający muszą się pochylać, gdyż dzieci są kruszynkami, ale z talentem. Podczas odbierania nagród są szczęśliwe. Po powrocie na miejsca sprawdzają zawartość toreb z nagrodami. Każde otrzymuje dyplom uczestnictwa w konkursie i skromny upominek. Nauczyciele i opiekunowie są szczęśliwi.

Należy wspomnieć o oprawie muzycznej w wykonaniu kolegi wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Kazimierza Kroskowskiego - gry na rogu myśliwskim par force. Widać również przedstawiciela TVP3 z Gdańska pana Andrzeja Raduńskiego, który pokazał dzieciom, jak powstaje reportaż z takiej imprezy. Dzieci, które udzielały wywiadu, mogły zobaczyć, że to wszystko nie jest takie proste.

Po skończeniu części oficjalnej poczęstunek. Na podstawie eksponowanych prac można stwierdzić, że Klaudia wybrała zająca i lisa, Wiktoria sarnę i dwa zające, a Aleksander dzika. To te zwierzęta - ich oczami - reprezentują kociewską przyrodę.

Ps. Klaudia Badzmierowska, Wiktoria Chrzanowska, Agata Gedowska uczennice IV klasy, Faustyna Kotowska i Wiktoria Bielińska uczennice V klasy i Aleksander Szulc uczeń VI klasy szkoły w Mirotkach otrzymali za udział w konkursie "Przygoda z przyrodą" upominki ufundowane przez Koło Łowieckie "Łoś" w Skórczu. Zostały one wręczone 22 grudnia podczas spotkania wigilijnego w szkole w Mirotkach.

Skórcz dnia 22.12.2015 rok
Antoni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz