niedziela, 6 grudnia 2015

STAROGARD GD. Mieszkańcy mówią - mniej samochodów na Rynku!Ograniczenie ruchu na starogardzkim Rynku i zmniejszenie liczby miejsc parkingowych to wynik ankiety "Co dalej z Rynkiem?" przeprowadzonej wśród mieszkańców.

Mieszkańcy odpowiadali na dwa pytania: "Czy jesteś za ograniczeniem ruchu samochodowego na rynku?" i "Czy jesteś za ograniczeniem liczby miejsc parkingowych na rynku?" Oddali łącznie 2538 głosów na pierwsze pytanie i 2532 głosy na pytanie drugie.

W odpowiedzi na pierwsze pytanie większość, bo aż 1 839 mieszkańców, była za tym, aby ruch samochodowy został ograniczony, tylko 699 osób odpowiedziało: "Nie, jestem za pozostawieniem dotychczasowej organizacji ruch."

Diagram IW pytaniu drugim 1 180 starogardzian wybrało odpowiedź pierwszą "Tak, uważam, że miejsca parkingowe winny być zlokalizowane wyłącznie wzdłuż wschodniej i zachodniej strony rynku." 385 chciało zwiększenia liczby miejsc parkingowych i rozszerzenia strefy parkowania na północnej pierzei Rynku, 200 osób proponowało swoje warianty, a 767 mieszkańców preferowało układ, jaki funkcjonuje obecnie.

Diagram IIBiorąc pod uwagę powyższe opinie mieszkańców władze miasta, zanim zaproponują konkretne rozwiązanie przebudowy centralnej części miasta, będą musiały znaleźć kompromis pomiędzy wariantem II i III. Na pewno z ankiet wynika, że ruch samochodów powinien być ograniczony. Auta i autobusy jeździłyby tylko po wschodniej i zachodniej stronie, czyli od ulicy Hallera, przez Rynek do ul. Chojnickiej oraz od ulicy Paderewskiego przez Rynek w ulice Podgórną. Natomiast jeśli chodzi o liczbę miejsc parkingowych, będzie trzeba znaleźć kompromis, czy tylko po wschodniej i zachodniej stronie Rynku, czy również na północ od Ratusza. Dodatkowo po wschodniej stronie Rynku pojawiłoby się miejsce na tzw. kramy okolicznościowe, które stawałyby tam podczas jarmarku świątecznego czy innych miejskich imprez.

Prezydent miasta na spotkaniu 12 listopada w kinie "Sokół" przedstawił starogardzianom trzy warianty zagospodarowania płyty Rynku. Wówczas zaprosił ich do wyrażania swojego zdania w ankietach, które dostępne były w siedzibie Urzędu Miasta przy okazji głosowania nad budżetem obywatelskim na 2016 r. w dniach od 16 do 29 listopada.

Miasto planuje w 2016 rok wydać 1,5 mln zł na rozpoczęcie prac budowlanych w rejonie rynku, które potrwają do połowy 2018 roku. Przygotowywany jest także wniosek o dofinansowanie projektu "Starogardzki rynek od nowa" ze środków unijnych.


p { margin-bottom: 0.25cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 120%; widows: 2; orphans: 2; }p.western { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz