środa, 2 grudnia 2015

Darmowe komputery dla wszystkich miejskich szkół i Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Każda podstawówka i każde gimnazjum dostanie 15 laptopów z oprogramowaniem. 10 powędruje do Uniwersytetu Trzeciego Wieku S-Centrum. Taki prezent po raz drugi w tym roku trafi do starogardzkich uczniów i seniorów dzięki władzom miasta.
p { margin-bottom: 0.25cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 120%; widows: 2; orphans: 2; }p.western { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }a:link { color: rgb(0, 0, 255); }

To efekt unijnego projektu "Przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu w Gminie Miejskiej Starogard Gdański." Wykluczenie cyfrowe oznacza brak lub ograniczoną możliwość korzystania z nowoczesnych form komunikacji. Termin stosowany jest do określenia różnicy między osobami i społeczeństwami, które mają dostęp do komputera i Internetu, a tymi, które takiego dostępu nie mają.

Komputery dla najbardziej potrzebujących

Wiemy, jakie są potrzeby naszych mieszkańców, nadal nie każdy ma w domu komputer i dostęp do Internetu - mówi Urszula Domachowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych. - Znamy potrzeby uczniów, zależy nam też na aktywnych seniorach. Dlatego założenia projektu unijnego o przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu bardzo nam odpowiadały. Już w I kwartale 2015 r. do szkół i i instytucji trafiły pierwsze zestawy komputerowe z drukarko-kopiarkami - poinformowała naczelnik WSS.

W grudniu 2014 r. z obsługi komputera i podstawowych programów przeszkolono też 50 starogardzian, którzy zakwalifikowali się do projektu. Dwa miesiące później do ich domów trafiły komputery i podłączono Internet - dopowiada Agnieszka Buczyńska, kierownik projektu. - Projekt trwa 5 lat, w tym czasie użytkownicy nie płacą za Internet i sprzęt. Potem komputery staną się ich własnością.

- Nigdy nie myślałem, że jako osoba niepełnosprawna, ze skromną emeryturą, będę miał w domu komputer z Internetem - powiedział pan Mieczysław, jeden z uczestników projektu. - Teraz jestem na bieżąco z wydarzeniami. Mogę na żywo oglądać relacje sportowe i słuchać piosenek, takich jakie lubię. Mogę pisać maile. A z urzędami też nauczę się korespondować - mówi z uśmiechem obdarowany. - Dobrze, że zanim dostaliśmy sprzęt, zostaliśmy przeszkoleni z obsługi komputera. Byłoby trudno samemu sobie z tym poradzić. Szkolenie nie było łatwe, ale daliśmy radę. Na kursie poznałem inne osoby, które też otrzymały od miasta komputery. Wzruszyłem się, kiedy młody chłopak mówił, że teraz już nie będzie gorszy od kolegów, bo będzie odrabiać lekcje w domu, i nie będzie nikogo prosić o komputer ani zostawać w szkolnej bibliotece.

Nowa jakość nauki

Gdy w sierpniu 2015 okazało się, że po raz kolejny można uzyskać komputery dla szkół i instytucji kultury, nie wahaliśmy się ani przez chwilę - powiedziała Urszula Domachowska. - Wiemy jakie to ważne dla szkół i uczniów.

- Nowe laptopy bardzo usprawniły nasze lekcje informatyki. Każdy na zajęciach ma swój komputer. Internet działa szybko, nie zawiesza się, dzięki temu sprawniej wykonujemy zadania i zbieramy informacje. Możemy z nich korzystać również po lekcjach, kiedy np. mamy do przygotowania projekty edukacyjne - powiedział Paweł Paul - uczeń klasy III Publicznego Gimnazjum Nr 2. - Poprzez zainstalowane programy na laptopach nasza praca jest bardziej efektywna i przynosi więcej satysfakcji.

- Liczę na to, że więcej komputerów z nowoczesnym oprzyrządowaniem w szkołach, przełoży się na osiągnięcia uczniów - mówi prezydent miasta Janusz Stankowiak. - Być może dzięki otrzymanemu sprzętowi ktoś znajdzie pracę lub skutecznie załatwi jakąś sprawę w urzędzie, a seniorzy zaskoczą nas niejednym pomysłem i jeszcze chętniej włączą się w życie miasta.

Łącznie na projekt "Przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu" Starogard Gdański otrzymał w latach 2014 - 2015 ponad 1,4 mln złotych, w tym 1,2 mln to środki z Unii Europejskiej, resztę ponad 200 tys. finansuje budżet państwa. Projekt przygotowały i realizują wspólnie Wydział Spraw Społecznych i Wydział Inicjatyw Gospodarczych. W tej chwili wybierana jest firma - dostawca sprzętu. Jeśli przetarg na komputery zostanie rozstrzygnięty bez problemów, to sprzęt trafi do szkół do końca 2015 roku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz