czwartek, 25 stycznia 2007

Konkurs Kolęd i Pastorałek

Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kolandy Lólków Naszych" w stolicy Kociewia
Dnia 15 stycznia 2007 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. - stolicy Kociewia odbyły się finały Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Kolandy Lólków Naszych".
Smętowską ziemię reprezentowali zwycięzcy eliminacji międzyszkolnych. Byli wśród nich uczniowie szkół podstawowych, zespół z Ośrodka Terapii Zajęciowej, młodzież ze scholi parafialnej. Organizacją tego etapu zajęła się nauczycielka PSP w Kamionce Regina Kotłowska.

Udział w ogólnopolskim finale był możliwy tylko dzięki finansowemu wsparciu i pokryciu kosztów przejazdu przez panią wójt Zofię Kirszenstein.

W gościnnych progach starogardzkiej placówki szybko przekonaliśmy się, że rywalizacja będzie bardzo trudna. Doskonale przygotowani uczestnicy, soliści i zespoły, potwierdzały tylko, że z roku na rok rośnie prestiż tego szczególnego konkursu. Szczególnego, bo w żadnym innym miejscu nie można już dziś usłyszeć kolęd w gwarze kociewskiej.

Jednym z celów konkursu jest uratowanie i zachowanie od zapomnienia zwyczajów, tradycji i dorobku kulturowego naszych przodków. Łącznie wystąpiło solo i w zespołach ponad 100 uczestników. W przerwie serwowano słodkości, herbatkę dla dzieci a kawę dla ich opiekunów. Po zakończeniu eliminacji konkursowych Jury udało się zwyczajowo na naradę w celu podliczenia punktacji. Natomiast starsi i młodsi mali śpiewacy szybko zintegrowali się we wspólnym śpiewaniu. Muzyka i śpiew, teraz już nie tylko kolęd, dodawał uroku całej imprezie. I choć wszyscy z pewnym niepokojem oczekiwali wyników nikt nie manifestował zdenerwowania czy niecierpliwości. Razem fajnie się bawili.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz