środa, 21 sierpnia 2013

Dzieci utworzyły wspaniałą wystawę staroci

Powstała wspaniała wystawa staroci pt. "Pokaż co masz na strychu", której twórcami są dzieci i młodzież uczestnicząca w półkoloniach

"Pożyteczne Wakacje 2013"


Od 1 do 14 sierpnia na terenie gminy Zblewo realizowany był projekt "Pożyteczne Wakacje 2013" pod hasłem "Pokaż co masz na strychu - wystawa staroci".
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. M. Hillar działające przy Gminnej Bibliotece w Zblewie pozyskało pieniądze od Fundacji Wspomagania Wsi na zrealizowanie półkolonii dla 30 dzieci z gminy. Zajęcia odbywały się od godz. 10 do godz. 14 w dwóch grupach po 15 osób. Jedna grupa miała zajęcia w Gminym Ośrodku Kultury w Zblewie, druga spotykała się w Zespole Szkół Publicznych w Kleszczewie Kościerskim. Wszyscy uczestnicy otrzymywali drugie śniadanie.

Przez pierwszy tydzień półkolonii uczestnicy zajmowali się pozyskiwaniem tak zwanych "staroci", czyli rozmaitych narzędzi, sprzętu domowego, obrazów, kapeluszy itp., przedmitów, które używali kiedyś ich dziadkowie.Zbieramy starocieOdnawiamy starocie

Obie grupy przez dwa dni chodziły po znajomych, sąsiadach, dopytując o starocie i o możliwość ich wypożyczenia. Następnie zebrane starocie zostały posegregowane i przygotowane do czyszczenia i renowacji. Każdy uczestnik, czy to mały, czy nieco większy, ciężko pracował, doprowadzając zebrane skarby do porządku. Niektóre wystarczyło tylko lekko wyczyścić, inne wymagały małej naprawy, przetarcia papierem ściernym i pomalowania lakierem. Choć cała renowacja wymagała sporego wysiłku, to dzieci bardzo chętnie zabierały się do pracy pod czujnym okiem opiekunów. Następnie do przygotowanych eksponatów przygotowywaliśmy metryczki z informacją, co to jest i kto jest właścicielem.
Czyszczenie staroci


Wszystkie zebrane eksponaty, zarówno przez grupę ze Zblewa, jak i z Kleszczewa Kościerskiego, zostały ustawione w sali komputerowej w GOK-u w Zblewie, gdzie można je podziwiać. W ten to oto sposób powstała wspaniała wystawa staroci pt. "Pokaż co masz na strychu", której twórcami są dzieci i młodzież uczestnicząca w półkoloniach. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 19.


Rozdajemy zaproszenia


Stworzenie wystawy to był główny cel naszych półkolonii, jednak nie był to zarazem ich koniec. Ponieważ po ciężkiej pracy dzieciaki zasłużyły na nagrody. I tak w nagrodę wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Tam mogliśmy nie tylko podziwiać eksponaty podobne do naszych, stare chaty, wiatraki, ale również dobrze się bawić podczas różnych zajęć. W starej szkole braliśmy udział w lekcji pisania gęsim piórem, potem mieliśmy zajęcia robienia kwiatów z papieru. Wcześniej jednak chętni mogli nauczyć się prania na tarze i maglowania. Na zakończenie naszej wyprawy poszliśmy na zajęcia lepienia z gliny. Kolejną nagrodą był wyjazd do Aqua Centrum w Kościerzynie, gdzie harcom wodnym nie było końca. Nasze półkolonie zakończyły się nocowaniem w GOK-u. To była pełna wrażeń noc, wspólne gry i zabawy, czytanie bajek, świeczkowisko i nocne oglądanie bajek. Potem pobudka, śniadanko rozdanie dyplomów za aktywny udział w "Pożytecznych Wakacjach 2013", słodycze, pamiątkowe zdjęcia.


Gry i zabawy


Wdzydze - pod wiatrakiem


Wdzydze - pranie i maglowanie

Zajęcia - tworzenie kwiatów z papieru


W Aqua Centrum w Kościerzynie


I tak niczym mgnienie oka zleciały nam nasze półkolonie. Dowodem naszej wspólnej przygody jest nasz fotoreportaż.


Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Wspomagania Wsi.

Wystawę pokażemy w osobnej fotogalerii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz