środa, 21 sierpnia 2013

KRZYSZTOF TRAWICKI. Pięknie lato ze śmieciami w tle

Kończy się lato. Okres wakacyjny i żniw należałoby uznać za udany, jak i całe mijające lato, gdyby nie na siłę wprowadzana w całym kraju ustawa śmieciowa, która stwarza nam wiele problemów. Można tylko liczyć na to, że w najbliższym czasie zatrybi funkcjonowanie teoretyczne tej ustawy z praktyką. Jak donoszą media, póki co nie ma obszaru w naszym kraju wolnego od problemów zbiórki odpadów. W naszym przypadku problem główny wynikał z wycofania się firmy wyłonionej w drodze przetargu, czyli Sita Pomorze, z podpisania umowy. W związku z tym awaryjnie została podpisana umowa ze Starkomem i rozpisano nowy przetarg.

Zapewne do tego czasu, do czasu jego rozstrzygnięcia, będziemy mieli mniejsze czy większe kłopoty, więc proszę Państwa o wyrozumiałość, a z drugiej strony o przekazywanie informacji, gdzie firma, która podpisała tymczasową umowę, czyli Starkom, nie odbiera odpadów. Będziemy w tym wypadku interweniować.

Według mnie popełniono zasadniczy błąd - wprowadzono ustawę bez okresu przejściowego na obszarze całego kraju, stąd firmy, które - nie wiedząc, gdzie mogą wygrać - startowały w wielu przetargach i, jak się okazało, po wygraniu wielu przetargów, nie były w stanie, z powodu nie takich mocy przerobowych i potencjału, zrealizować w tylu miejscach zadań. Nie mieli ani wystarczającej ilości pojemników, ani samochodów, ani ludzi, więc nie podpisywali umów, co wprowadziło totalny bałagan. Tak było u nas, gdzie wygrała Sita - firma działająca na terenie całego kraju. Można było uniknąć tego całego zamieszania, gdyby podzielono Polskę na obszary i wprowadzono na terenie tych obszarów różne terminy wprowadzania ustawy. Dzięki temu firmy mogłyby przewidzieć, na ile stać ich na wykonanie zadań. Chaos panuje - jak już wyżej wspomniałem - w całej Polsce, ale to wcale, zgodnie z ustawą, nie zwalnia nas z ponoszenia kosztów. Jest to chyba nasza jakaś cecha narodowa, że jak mówimy o wprowadzeniu reformy, to nam się od razu kojarzy z bałaganem, który będzie przez jakiś czas z nią związany.

Żniwa przebiegły sprawnie dzięki pogodzie i coraz lepszemu sprzętowi, jaki posiadają nasi rolnicy. I tu byłoby wszystko dobrze, a rolnicy byliby usatysfakcjonowani, gdyby nie ceny za zboże, w tym roku wyjątkowo niskie. Z mojej pozycji, wójta, mogę stwierdzić, że spowoduje to, iż podatki do budżetu gminy będą niższe. Przekonany jestem, że rolnicy woleliby mieć dobrą, satysfakcjonującą ich zapłatę za swoje produkty niż płacić mniejsze podatki, bo podatek rolny nie jest tym składnikiem, który zasadniczo wpływa na kondycję gospodarstw. Chcę wszystkim tym rolnikom podziękować za trud i pot wylany w tym okresie dożynkowym przy zbiorze płodów i życzyć, aby mieli w przyszłości większą satysfakcję z ceny zbóż.

W okresie wakacyjnym, tradycyjnie już w drugiej połowie lipca, odbył się Festyn Kociewski - po raz piętnasty i po raz piętnasty bardzo udany. Jak stwierdził w rozmowie jeden z dziennikarzy telewizyjnych, który odwiedził imprezy odbywające się w tym samym czasie w naszym stołecznym Starogardzie i w innych gminach, że nasz festyn ma szczególny klimat oraz największą i najwierniejszą publiczność. I przez te piętnaście festynów nie było żadnej burdy, żadnych problemów porządkowych, co stwierdziła policja, strażacy i firmy ochroniarskie. Hitem i zaskoczeniem dla wszystkich był podarowany dla uczestników Festynu Kociewskiego tort od Państwa Doroty i Piotra Kropidłowskich. Częstowano nim wszystkich. Jeżeli tych uczestników było kilka tysięcy, to możecie sobie Państwo wyobrazić, jakich rozmiarów był to tort. Zresztą przepiękne było stoisko Piekarni - Cukierni Kropidłowski. Wywarło ono na mnie oraz na gościach wielkie wrażenie. Chcę osobiście w moim "okienku" podziękować wszystkim tym, którzy wsparli organizację naszego jubileuszowego festynu.

Dziękuję: Przedsiębiorstwu ALMAX Andrzeja Skalskiego, Firmie ZAREX Żanety Szulc, Bankowi Spółdzielczemu w Skórczu reprezentowanego przez Prezesa Sławomira Flissikowskiego, Firmie BEGIER Meble ze Zblewa, GRUPIE ŻYWIEC, Firmie EGA Ewy i Adama Gudalewskich, Przedsiębiorstwu Produkcyjno- Handlowo-Usługoweemu "BOŚ-MET" S.C. Doroty i Jarosława Boś, HOTELOWI GRAMBURG Bożeny i Wiesława Gramburg, "JUBILAT" Sklep Rowerowy Teresy Narloch, Namioty Bankietowe Katarzyny i Sławomira Libera, Piekarni Cukierni Piotra Kropidłowskiego, Zakładowi Usługowo-Handlowemu "JACEK" Stanisławy i Jacka Dzierżak, Zakładom Mięsnym "NOWAK", Myjni bezdotykowej ABOX Rafała i Justyny Kondysiak (otwarcie myjni - wrzesień 2013), Sklepowi Wielobranżowemu Dariusza Wardyna, Księgarni Zblewo M&M Macieja Maszkowskiego, Aptece Pod Lipami Grażyny Lipskiej, Aptece przy Medyku Adama Truchanowicza, Foto video Alicji Lubawskiej, Restauracji pod Kasztanami Stanisława Knopa, Firmie HEROLD Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe s.j. Herold Teresa, Herold Arkadiusz, Herold Edmund, Firmie Konewka i Spółka Piekarnia, "Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa" Leszka Burczyka, Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu Doroty Kaczmarek, Sklepowi Wielobranżowemu i Sprzedaży Wyrobów Tytoniowych Irenie Urban, Salonowi Fryzjerskiemu Agnieszki Rezmer, Firmie Handel Artykułami Przemysłowymi Anny Grzenia, Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu "MARMET" Marii Krajewskiej, Sklepowi Spożywczo Przemysłowemu Stefanii Belickiej, Sklepowi Przemysłowo-Chemicznemu Iwony Biesek, ArTMOSFERA dekoracje i upominki Urszuli Wiczanowskiej, Usługi Fryzjerskie Damsko-Męskie, Kosmetyczne - Solarium Edyty Birna-Kamysz, Salonowi Fryzjerskiemu Damsko-Męskiemu Wiesławy Szynkowskiej, Salonowi Fryzjerskiemu Justyny Kowalewskiej, Studiu Fryzur "Małgorzata Herold", Salonowi Piękności dla Psów "TINA", firmie Sklep i Usługi Motoryzacyjne Roberta Rezmera, Firmie Handlowo-Produkcyjno-Usługowej "A-Zet" Zdzisława Barca, Ośrodkowi Szkolenia Kierowców DRIVER Michała Kolińskiego, Firmie MAXI STYL Danuty Budzińskiej, Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Restauracji K2 Katarzynie Langowskiej, Sklepowi Przemysłowemu Elżbiety Reclaff, Firmie Uslugowo-Handlowej Elektro-Czas Janusza Onezorge, Henrykowi Świadkowi - radnemu powiatowemu, Stefanowi Scharmachowi.

Tradycyjnie 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej) w zblewskim kościele odbył się jeden z koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel. To wydarzenie również jest możliwe dzięki wielkiej uprzejmości mojego kolegi z ławy szkolnej księdza doktora Zdzisława Ossowskiego, któremu wręczyłem Nagrodę Honorową Wójta, przyznaną przez kapitułę w tym roku za wpisanie Zblewa na mapę Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel. Dziękuję również przyjaciołom i sponsorom, którzy wsparli to wydarzenie. Gwiazdą koncertu w zespole Golden Gospel Pearls była Donna Brown. Koncert poświęciłem pamięci mojego brata Sławomira, który wspierał nas w organizacji tych gospelowych wydarzeń. Przed koncertem pożegnałem w imieniu władz samorządowych księdza Damiana Florczaka, który odszedł na nową placówkę.

W tym samym dniu zorganizowany został koncert zespołu Akord, poświęcony wszystkim sponsorom wydarzeń kulturalnych na terenie naszej gminy. Jest to zespół, który powstał przed rokiem przy naszym Gminnym Ośrodku Kultury. Jedynym amatorem, który gra w Akordzie, jestem ja. Zachęcam Państwa przy następnych występach, aby skorzystać z zaproszenia. Będziecie Państwo zdziwieni pięknym brzmieniem Akordu. Utworzenie tego zespołu z panem Zygmuntem Beyerem, moim pierwszym nauczycielem gry na akordeonie, jest spełnieniem jednego z moich marzeń i pokazaniem, że jak się chce, to można się spełnić na różnych pozycjach. Zespół występował na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Gdańsku, gdzie został przyjęty z wielkim aplauzem.

Przed nami nowy rok szkolny. Nie dotarły do mnie żadne niepokojące sygnały, aby coś tragicznego się wydarzyło w wakacje. Przygotowaliśmy szkoły tak, aby były czyściutkie, pachnące, z zakończonymi inwestycjami. Życzę udanego i szczęśliwego, pełnego osiągnięć nowego roku szkolnego 2013/2014 młodzieży, pedagogom i pracownikom administracyjno-gospodarczym. Ja osobiście wybieram się na otwarcie roku szkolnego do Borzechowa i Kleszczewa Kościerskiego, gdyż tam zakończyliśmy wiele zdań modernizacyjnych w szkołach. Mogę tu zacytować jednego z gości z Gdańska, który rzekł, że mamy szkoły jak z bajki. I oby rok szkolny nam się udał z dobrą puentą jak w bajce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz