poniedziałek, 26 maja 2003

Aktorka wielu talentów

Aktorka Laura Łącz znana m.in. z takich filmów jak "Klan", " 07 zgłoś się", " Kamienne tablice", " Polskie Drogi", " Białe tango", " Na dobre i na złe", " Zielona miłość" czy " Dłużnicy śmierci" spotkała się z uczniami z skórzeckiej szkoły podstawowej. W piątek, 23 maja w Skórczu na zaproszenie Krystyny Budzanowskiej, nauczycielki nauczania zintegrowanego w Zespole Szkół Publicznych gościła Lura Łącz.Aktorka spotkała się z dziećmi z klas 1-3. Opowiedziała o pracy na planie filmowym i teatrze. Ostatnio można ją oglądać w TV w roli matki Agaty w popularnym serialu "Klan" W jej rodzinie aktorstwo to tradycja. W Teatrze Polskim, gzie pracuje miała przyjemność grać razem ze swoimi rodzicami, których zaangażował tam Leon Schiller . Będąc już czynną aktorką postanowiła studiować drugi kierunek i ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, bo pociągało ją zawodowe pisanie.

Początkowo pisała dla dorosłych, aby potem stwierdzić, że najbardziej wdzięcznym i wymagającym odbiorcą są dzieci. Napisała Już trzy książki dla dzieci, wiele z jej wierszy i opowiadań trafiło do szkolnych podręczników. Szybko nawiązała doskonały kontakt z publicznością zgromadzona w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Franciszka Schornaka. Dzieci zadały jej mnóstwo pytań. Na wszystkie odpowiadała bardzo cierpliwie. Dzieci dowiedziały się, że nie lubiła przedmiotów ścisłych w szkole, ale kochała angielski i historię. Lubiła też pisać wypracowania. Twierdzi, że 50 proc. sukcesu to zacząć pisać. Choćby tak jak ona, poczatkowo do szuflady. Zwierzyła się, że mało czasu poświęca trzynastoletniemu synowi Andrzejowi, dlatego zabrała go ze sobą w podróż do Skórcza. Napisała też powieść dla młodzieży :" Chłopak z suchą głową". Wykorzystała w niej swoje rodzicielskie doświadczenia. Dzieci żywo interesowały się dalszymi losami bohaterów serialu " Klan". Pani Laura powiedziała, że nieobecność filmowego Daniela i Agaty, których przygotowywała zresztą do egzaminu maturalneho, spowodowana jest tym, że młodzi aktorzy studiują na pierwszym roku Akademii Filmowej a jej rektor nie bardzo chce ich zwalniać ze studiów na czasochłonne zdjęcia.

Życie wymogło zatem przeróbki w scenariuszu i mama Agaty, którą gra związała się z panem Rafalskim. Aktorka powiedziała, że nie miała najmniejszego problemu z zaaklimatyzowaniem się w serialu, który gości w polskich domach od kilku lat. Podoba jej się klimat na planie telenoweli. Poza telewizją gra w teatrze, pisze scenariusze spektakli i audycji radiowych dla dzieci. Dzieci dowiedziały się co to jest antologia, adaptacja i personifikacja. Po krótkiej przerwie Laura Łącz przebrana w kostium Statuy Wolności zaprosiła do wspólnej zabawy. Było wiele konkursów z nagrodami, tańce z figurami. Dzieciaki bawiły się wyśmienicie. Aktorka odkryła kolejny swój talent. Śpiewała . I to jak. Mogłaby jej pozazdrościć niejedna piosenkarka. Spotkanie zakończyło się, zdaniem dzieci bardzo szybko, mimo, że trwało kilka godzin. Wszyscy chcieli zdobyć autograf pani Laury. I tak się stało. To nie były stracone godziny. Będzie co wspominać...

Tekst i foto: Jarosław Stanek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz