piątek, 5 września 2003

...MAGIA AIKIDO...

Techniki AIKIDO może wykonywać każdy - niezależnie od płci i wieku, a osiągane rezultaty często bywają bardzo spektakularne...

"Jestem niepokonany niezależnie od szybkości ataku. Nie dlatego, że moja technika jest lepsza czy też szybsza od techniki napastnika. To nie kwestia szybkości. Walka jest rozstrzygnięta zanim się zaczęła "

powiedział twórca i najwiekszy mistrz aikido Morihei Ueshiba.


jeśli chcesz dowiedzieć sie czym naprawdę jest aikido - przeczytaj więcej..HISTORIA AKIDO
Obecny kształt aikido ma swoje korzenie w Daito aikijutsu -sztuki walki za założyciela której uważa się księcia Teijuna, szóstego syna cesarza Seiwa ( 850 n.e.). Sztuka ta została przekazana następnym pokoleniom. Techniki Daito stały się sekretną sztuką rodu i przez wiele lat były przekazywane jedynie jego członkom. Techniki stały się szerzej znane dopiero w IX wieku gdy głowa rodu Sokaku Takeda zdecydował się na ich publiczne nauczanie. Najwybitniejszym uczniem Takedy był Morihei Ueshiba. Wzbogacił on techniki szkoły Daito o elementy innych sztuk walki, dodał do nich własne i na tej podstawie stworzył współczesne aikido. Przez wiele lat Sensej Ueshiba nauczał w swoim dojo w Tokio, które po jego śmierci przejął syn Kisshomaru Ueshiba. Wysiłkom i staraniom tego ostatniego aikido zawdzięcza swój niezwykły rozwój zarówno w Japonii jak i na świecie. W Polsce Aikido pojawiło się w 1976 roku i do dziś rozwija się bardzo intensywnie.

FILOZOFIA AIKIDO
Mistrz Tamura ( 8 dań) uczący aikido we Francji, na pytanie czy Europejczycy są w stanie zrozumieć aikido odpowiedział: "Zrozumieć aikido jest bardzo trudno, nie tylko Europejczykom, ale także Japończykom ".
O"Sensei Morihei Ueshiba przed śmiercią powiedział: "Stworzylem podstawy aikido, poszedłem drogą aiki, niestety nikt za mną nie podążył". Ueshiba, mając za sobą 60-letnie doświadczenie w sztukach budo, zostawił po sobie wiele uwag i myśli, które wyraźnie świadczą o tym, że osiągając pewien poziom w aikido okazuje się, że sprawy techniki stają się mało ważne. Podstawa to rozwój duchowy.
Poziom, który osiągnął Ueshiba jest niemalże nieporównywalny. Można się pokusić o porównanie mistrza Ueshiby w aikido z Albertem Einsteinem w fizyce, którego teorię względności też podobno niewielu rozumie. Wiele osób rozpoczynając treningi aikido doznaje na początku rozczarowania. Jest to zupełnie naturalne. Nie można zaczynać nauki fizyki w szkole podstawowej od teorii względności. Ale wytrwałość w treningach zostaje nagrodzona. Tego, co do życia wnosi aikido, nie można z niczym porównać.

CZYM JEST AIKIDO
Techniki AIKIDO może wykonywać każdy - niezależnie od płci i wieku, a osiągane rezultaty często bywają bardzo spektakularne. Aikido jest bowiem sztuką walki dostępną praktycznie dla wszystkich ( często na treningi przychodzą całe rodziny).
Aikido nie jest typową sztuką samoobrony - w samym aikido nie istnieje atak. Tu można nauczyć się refleksu, wyczucia czasu, umiejętności przewracania się, wyczucia odległości, poprawić samopoczucie i kondycję.
Techniki wykonywane przez zaawansowanych praktyków, którzy osiągnęli już pewien stopień mistrzostwa, nie pozostawiają po sobie żadnych trwałych uszkodzeń przeciwnika.
Przy życiu aikido możliwe jest szybkie i czyste zneutralizowanie wrogiej nieusprawiedliwionej agresji. Wykorzystuje się w tym celu energię atakującego zawracając ją i kierując przeciwko agresorowi. Aikido posiada charakterystyczną typową dla siebie strategię ( ruchy, przemieszczenia, techniki), która kładzie nacisk na kolistość i sferyczność swoich zastosowań.
Fundamentalną zasadą aikido jest takie " dostrojenie" się do przeciwnika, aby móc wyczuć jego intencje i tym samym być w stanie wykorzystać jego ruchy.
Wg aikido dzięki odpowiedniej technice miękkość może kontrolować siłę. Aikido jest czymś więcej niż tylko rodzajem czysto fizycznych umiejętności. Aby móc się zsynchronizować z atakiem przeciwnika, konieczne jest posiadanie nie tylko elastycznego ciała ale i umysłu. Aikidoka powinien zrozumieć swego przeciwnika i kierujące nim emocje, a ostatecznym celem nie jest zniszczenie przeciwnika, a kultywowanie harmonii.
Z tego względu aikido stroni od wszelkiego rodzaju zawodów, które prowadzą zawsze do poczucia wyższości z jednej, a kompleksów z drugiej.
Techniki aikido wykorzystywane są w formie kata, czyli zaprogramowanych wcześniej sekwencji ruchów wykonywanych z partnerem do chwili, gdy zostaną całkowicie opanowane i przejdą w sferę podświadomości.
Aikido nie koncentruje się wyłącznie na relacjach pomiędzy ludźmi. Jest taką formą aktywności, która uczy harmonii z naturą dzięki praktyce naturalnych ruchów i technik.
Aikido nigdy nie zawierało i nie może zawierać w swym repertuarze wymuszonych niezgrabnych lub nienaturalnych ruchów. Oprócz technik ręcznych w aikido często też ćwiczy się z bronią (jo - kij, boken-miecz, tanto- nóż).

AIKDO I ZDROWIE
Właściwie prowadzony trening aikido ma zbawienny wpływ na zdrowie psycho-fizyczne adeptów. Jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne to doskonale relaksujący trening aikido można traktować jako swoisty wentyl bezpieczeństwa dla naszej często zmaltretowanej psychiki. Aikido dzięki dużej ilości ćwiczeń medytacyjnych czasami nazywane jest dynamiczną jogą. Ćwiczenia właściwego oddychania, koncentracja, harmonijne ruchy bez elementów agresji czynią trening aikido zajęciami terapii grupowej. Pogodna atmosfera, ciężka praca wymagająca absolutnej koncentracji to zestaw dający rewelacyjne rezultaty. Po dobrym treningu aikido umysł jest odprężony i na pewno nie trzeba zażywać pigułek nasennych. W Starogardzkiej sekcji Aikido AIKAI ćwiczy kilkadziesiąt osób we wszystkich grupach wiekowych i zaawansowania. Uczymy dzieci od 6-7 roku życia. Efektem pracy z dziećmi jest umiejętność koncentracji (obecnie bardzo ważna). Dzieci rozpoczynające trening nie potrafią się skoncentrować, a z roku na rok jest coraz lepiej. Uczymy szacunku dla systematycznej, ciężkiej pracy, punktualności i dyscypliny.
Oprócz zbawiennego wpływu na psychikę trening aikido w doskonały sposób zmusza nasze ciało do wysiłku fizycznego. Dobra lekcja aikido to ciągły ruch, którego efektem jest świetna kondycja. Aikidoka w czasie treningu jest ciągle rzucany, wstaje, dobiega do partnera itp. W czasie wykonywania technik uruchamia całe ciało, wszystkie mięśnie. Dobry trening aikido może być bardzo wyczerpujący. W dojo dba się przede wszystkim o zdrowie adeptów. Unika się robienia technik "na siłę", przesadzania z dźwigniami. Przestrzeganie porządku na macie to podstawowe obowiązki instruktora prowadzącego zajęcia. Czasem w pierwszym okresie nauki aikido zdarzają się kontuzje wynikające głównie z nieumiejętności padania, niepotrzebnej brawury bądź bardzo często braku doświadczenia. Tak to niestety jest, że doświadczenia zdobywa się na własnych błędach, ale generalnie rzecz ujmując aikido słynie z bardzo małej (w porównaniu z innymi sztukami walki) ilości urazów, przy założeniu, co należy zaznaczyć, profesjonalnie prowadzonych zajęciach. Treningi aikido charakteryzują się dużą ilością ćwiczeń ogólnorozwojowych, gimnastycznych itd. Z doświadczenia wynika, że silny i sprawny aikidoka unika wielu niepotrzebnych urazów. Unikać należy dużych obciążeń w treningu kończyn górnych ponieważ tego typu trening powoduje spadek szybkości rąk, które w aikido powinny być zrelaksowane i maksymalnie mobilne. Doskonałym uzupełnieniem treningu jest jazda na rowerze i to w każdej porze roku
Jak już się zorientowaliśmy aikido jest zdrową sztuką walki przy założeniu profesjonalnie prowadzonego treningu. Badania wykazują wpływ ćwiczeń na korekcję wad postawy, leczenie płaskostopia, bezsenności. Dobra sztuka walki z reguły jest synonimem sukcesu w życiu zawodowym oraz szczęścia rodzinnego. Nie jest to hasło propagandowe, po prostu człowiek wyciszony psychicznie, zrelaksowany - zdrowiej żyje.

STAROGARDZKIE CENTRUM AIKIDO
W Starogardzie zajęcia aikido odbywają się już od dwóch lat. Zaangażowanie i systematyczna praca trenujących daje wymierne efekty. Nasza sekcja jest uważana za jeden z prężniej rozwijających się ośrodków aikido. Wszelkie egzaminy na kolejne stopnie są przez naszych aikidoków zaliczane celująco. Aikido to nie jedyne, co łączy osoby przychodzące na treningi. Aby moc realizować także inne nasze pomysły utworzyliśmy stowarzyszenie pod nazwą Centrum Aktywnego Wypoczynku.. Celem Stowarzyszenia jest propagowanie wszelkich form rekreacji ruchowej. Całe lato organizowaliśmy pod hasłem " Kociewie Piękne jest..." spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i piesze po terenie naszego powiatu. Celem tych wypraw było oprócz integracji, zapoznanie się z regionem, w którym mieszkamy. Przeprowadzony wiosną tego roku przez Starogardzkie Centrum Aikido przy współpracy z Klubem Sportowym Agro Kociewie i starogardzką policją kurs samoobrony dla kobiet cieszył się dużym zainteresowaniem. Udział w zajęciach wzięło ponad 250 pań. Dla niektórych z nich zajęcia okazały się na tyle interesujące, że postanowiły je kontynuować. Część z nich zaczęła uczęszczać na zajęcia aikido, pozostałe kontynuują dalej kurs samoobrony. Dużym powodzeniem cieszą się też organizowane przez nas imprezy integracyjne, gdzie przy wspólnej zabawie poznajemy się i mimo często dużej rozpiętości wieku i różnego podejścia do życia znajdujemy wspólny język. Dla wielu z nas aikido staje się powoli sposobem na zycie.
Od 15 września rozpoczynamy zajęcia aikido i samoobrony. Spotkanie organizacyjne i zapisy odbędą się 15 września o godzinie 18.00 na hali Agro Kociewie przy ul. Hallera 19a w Starogardzie. Aktualnie prowadzimy zajęcia w następujących grupach : aikido dla dzieci, aikido dla dorosłych i samoobrona dla kobiet. Informacje o nas można również znaleźć w internecie pod adresem www.caw.stg.pl
Udzielamy też wszelkich informacji pod telefonem 0-601-633-292.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz