niedziela, 12 grudnia 2010

Kościół w Szczodrowie jak nowy

To jedyna na Kociewiu świątynia pochodząca z późnego średniowiecza. Teraz dzięki pracom konserwatorsko-remontowym kościół parafialny w Szczodrowie p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza zyskał nowe oblicze.
Prace remontowe w świątyni rozpoczęły się pod koniec sierpnia bieżącego roku.
- To pierwszy tak duży, kompleksowy remont kościoła od co najmniej kilkudziesięciu lat - informuje Rafał Socha z firmy Ekoibud, wykonującej prace w kościele.
- Największym zagrożeniem dla świątyni było zawilgocenie, grzyby i porosty. Nie najlepsza była też kondycja niektórych elementów konstrukcji kościoła.

W czasie kilkumiesięcznych prac wyremontowano dach i elewację kościoła, kompleksowo zabezpieczono go także przed działaniem wilgoci, glonów i grzybów. W świątyni zamontowano też nowoczesną instalację przeciwpożarową. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł kilkaset tysięcy złotych. Prace były finansowane przez MKiDN z priorytetu Dziedzictwo Kulturowe. Finanse udało się pozyskać dzięki staraniom księdza proboszcza Ryszarda Jędrzejaka.

Najstarsza wzmianka o szczodrowskim kościele pochodzi z 1583 roku. Zachowany dokument wizytacyjny wspomina o konieczności pokrycia świątyni dachem, co może wskazywać na jej zaawansowany wiek. Kościół mocno rozbudowano w wieku XVIII. W latach 1885-97 przeszedł generalny remont. Wnętrze kościoła zdewastowali w czasie II wojny światowej niemieccy żołnierze, z kościoła wywieziono również dzwony. Z wojennych zniszczeń świątynię odbudowano w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku.

Dodatkowe informacje:
Rafał Socha - mob. 0 501 059 878


---------------------------------


EKOINBUD sp. z o. o. - firma powstała 12 lat temu. Jak podkreślają jej pracownicy, wciąż są "grupą zapaleńców kochających Trójmiasto". Entuzjastyczne podejście do zabytków aglomeracji gdańskiej sprawiło, że Ekoinbud podjął się skomplikowanych realizacji m.in. gruntownej renowacji najsłynniejszego zabytku Gdańska - Żurawia, remontu spalonego kościoła p.w. Św Katarzyny, kościoła św. Jana, Twierdzy Wisłoujście czy wieży Ratusza Staromiejskiego. Atutem Ekoinbudu jest możliwość wykonywania kompleksowych realizacji łączących w sobie prace typowo budowlane i skomplikowanie realizacje konserwatorskie.

KOŚCIÓŁ W SZCZODROWIE JAK NOWY - PDF


KOŚCIOŁY KOCIEWIA STAROGARDZKIEGO - PRZEJDŹBrak komentarzy:

Prześlij komentarz