czwartek, 30 grudnia 2010

Starogard i starogardzianie - cz. 2

Cz. 2. Starogardzianie nie mają za dużo zdjęć z okresu PRL-u. Dlatego każde źródło jest ważne. Dziś prezentujemy zdjęcia z lat 1975 - 1983, jakie znajdują się w "Księdze honorowej" Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie. A nuż się ktoś na nich rozpozna i podzieli się z nami swoimi wspomnieniami. Prosimy je nadsyłać na adres: biuro@kociewiacy.pl.

CZEŚĆ 3

CZĘŚĆ 1

CZĘŚĆ 4Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć1975 - 1976
W Ognisku Pracy Pozaszkolnej działa kilka pracowni. Jedną z nich jest pracownia fotograficzna prowadzona przez instruktora Ryszarda Malinowskiego.Pracownię intarsji prowadzi na terenie Fabryki Mebli Okrętowych instruktor Walerian Benn.Naukę gry na instrumentach prowadzi instruktor Jan Schulz.Pracownię plastyczną prowadzi instruktor Hanna Władasz.

Pracownię rzeźby prowadzi na terenie Fabryki Mebli Okrętowych Zygmunt Oller.

Koło taneczne jest kierowane przez dyrektora placówki mgr Gizelę Dębińską.


PAŹDZIERNIK - LISTOPAD 1975W miesiącach październik - listopad OPP otrzymało nowe pomieszczenia. Nastąpiła więc długo oczekiwana przeprowadzka ze starego, walącego się baraku przy ul. Sobieskiego do ratusza miejskiego na Placu 1 Maja (dziś Rynek).

2 grudzień - otwarcie nowych pomieszczeń placówki.


ROK 1976

Członkowie koła muzycznego i tanecznego uświetnili występami akademię 1-majową, która odbyła się w FAMOSI-e. W konkursie plastycznym "na skalę wojewódzką" - "Igrzyska w oczach dziecka" główna nagrodę otrzymała Grażyna Szczygielska z OPP. Hanna Malkowska (12 l.) i Romulad Mowiński (14 l.) otrzymali wyróżnienia w konkursie plastycznym na temat ORMO.
A to zdjęcia (wyżej i niżej) czerwcowych Dni Kociewia. W ramach tych dni OPP zorganizowała imprezę artystyczną z okazji Dnia Matki z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym.Jeszcze w czerwcu... Koła muzyczne i tanecznie brały udział w Święcie Pieśni i Tańca. Efektem występu na tej imprezie był wyjazd koła muzycznego na występy do Opery Leśnej w Sopocie.
Jak co roku z 23 na 24 czerwca obchodzono w Starogardzie Noc Kupały. Współorganizatorem było OPP.


ROK 1977

OPP wzbogaciło się od dwie nowe pracownie: rękodzielniczą, prowadzona przez Anatolię Rozumus i kółko teatralne (kukiełkowe), prowadzone przez instruktorkę Danutę Farysej.

Na zajęciach kółka plastycznego.


Kółko taneczne.


Koło muzyczne.


23 listopada dla uczestników zajęć plastycznych zorganizowano projekcję filmów o tematyce plastycznej.

W Andrzejki, jak co roku, OPP zorganizowało dla dzieci i młodzieży wieczorek taneczny z zabawami i konkursami. Imprezę uwieczniono na zdjęciach.Bawimy się wspólnie.


Słodycze to dobra rzecz.
Konkurs plastyczny.


Konkurs "Wróżba".


Kto szybciej?
(podpisy według "Księgi Honorowej"


Ferie zimowe 1977

W ferie OPP proponowało atrakcje: poranek bajek z konkursem plastycznym, "ABC fotografii" - zajęcia praktyczne, "Tajemnica dobrego zdjęcia" - zajęcia praktyczne, film fabularny, "W różnych rytmach" - nauka tańca, "Smok wawelski" - teatrzyk kukiełkowy, fotografika - wywoływanie filmów, "Na parkiecie" - nauka tańca, "Z malarstwem na ty" - zajęcia plastyczne, "Zwiedzamy Fabrykę Mebli Okrętowych", "Na szkle malowane" - zajęcia plastyczne, zawody szachowe, "W młodzieżowych rytmach" - nauka tańca, fotografika - odbitki, "Zwiedzamy zakłady "Neptun"", Wystawa rękodzieła artystycznego (24.01 - 5.02) - prace dzieci i ich nauczyciela J. Płoszyńskiego z OPP i wykonane pod kierunkiem P. Rosmus, fotografika - zdjęcia artystyczne, rzeźba w plastelinie i mydle, kulig, "Zwiedzamy ZF "Polfa"", "Sto technik plastycznych" - zajęcia plastyczne, karnawał na lodzie.
W sumie OPP zorganizowało w czasie ferii 77 różnorodnych imprez dla dzieci ze szkół podstawowych. Na niektórych (kulig, zabawa noworoczna, karnawał na lodzie) zrobiono zdjęcia.


Koło plastyczne zajęło się zebraniem i wysyłaniem prac dzieci ze szkół podstawowych na konkursy plastyczne pt. "Przyroda - twój przyjaciel" i "Górnik", odbywające się w Pałacu Młodzieży w Gdyni.
5 marca OPP zorganizowało Turniej tańca towarzyskiego dla młodzieży szkół ponadpodstawowych z okazji 32 rocznicy wyzwolenia Starogardu. I i II miejsce zajęły pary z LO - I - Miszewska G. o Freitag W, II - Koschany R. i Chołowiński P. Miejsce III - para z LE - Suchocka A. i Majkowski P.
W pierwszych dniach maja jak co roku odbyło się - w Szkole Podstawowej Nr 6 - Święto Pieśni i Tańca. W grupie chórów I m. zajęła Gminna szkoła Zbiorcza w Kaliskach, II m. - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Starogardzie, III - szkoła Podstawowa Nr 2 w Starogardzie. W grupie zespołów tanecznych I m. - OPP w Starogardzie, II - SP 7 w Starogardzie i Zbiorcza Szkoła Gminna w Lubichowie, III - SP 1 w Starogardzie. W grupie zespołów muzycznych II m. Zbiorcza Szkoła Gminna w Lubichowie.
7 maja z okazji zbliżającej się rocznicy zakończenia II wojny światowej OPP zorganizowało pierwszy dziecięcy plener plastyczny pn. "Starogard - moje miasto".

23 kwietnia odbyło się spotkanie z olimpijczykiem. OPP gościło znanego ciężarowca Smalcerza.

20 maja odbył się kolejny konkurs "Piosenki Zuchowej".
W dniach 10 - 20 sierpnia w ramach ogólnomiejskiej akcji "Wakacje 1977" OPP zorganizowało Nieobozowa Akcję Letnią. Zaproponowano dzieciom liczne gry i zajęcia sportowo-terenowe, konkursy malarskie oraz projekcje filmów. Poza tym zajęcia w grupach specjalistycznych: muzycznej, plastycznej, teatrzyk kukiełkowy, sportowej.

1977 - 1978

W roku szkolnym 1977 - 1978 działało 21 kół. Ten rozdział "Księgi honorowej" otwierają zdjęcia koła plastycznego prowadzonego przez instruktor Hannę Władasz i zdjęcie przedstawiające Teatr Małych Form, prowadzony przez instruktor Marię Kurowską.
Spotkanie z twórcami filmu.


Aktorzy i reżyser odpowiadają na pytania widzów.
Pytania widzów nie są łatwe.


"Nie sądziłam, że pamiętacie mnie tu jeszcze. Dziękuję" - powiedziała mile zaskoczona Urszula Modrzyńska (Jagienka).

Klub Miłośników Filmu zainaugurował swoją działalność organizując w ramach IV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych projekcję filmu "Zdjęcia próbne" oraz spotkanie z jego twórcami:Pawłem Kędzierskim - reżyser, Andrzejem Pieczyńskim, Darią Trafalgowską i Urszulą Modrzyńską - głównymi odtwórcami ról w tym filmie.

Od października OPP wraz z Miejskiem Domem Kultury podjęło nowa akcję - "Klub sześciolatka BARTEK". Organizowano raz w tygodniu spotkania dla sześciolatków ze starogardzkich przedszkoli. Spotkania miały na celu przygotowanie dzieci do przyszłej pracy w szkole.
Dzieci i młodzież placówki aktywnie włączyły się do obchodów 60. rocznicy Rewolucji Październikowej. Na akademii w kinie "Sokół" młodzież z OPP zaprezentowała swoje umiejętności taneczne, wokalne i muzyczne. Młodzi plastycy wzięli udział w konkursie plastycznym "ZSRR - kraj naszych przyjaciół".
W listopadzie L;ub Miłośników Filmów przy OPP zorganizował sesję poświęconą polskiej szkole filmowej. Zapoznano gości z twórczością Andrzeja Wajdy i Andrzeja Munka obejmująca lata 1955 - 1963.Koło plastyczne na wycieczce. W komentarzu pod zdjęciem - "młodzi plastycy potrafili nawiązać żywy kontakt z przyrodą, która tak pięknie maluje na swoich zajęciach".

4 grudnia 1977 r. w Zakładowym Domu Kultury "POLFA" odbyła się impreza "ŚWIAT DZIECKA". Uświetnił ją zespół Teatrzyku Lalek z OPP wystawiając sztukę "Bajka o srebrnej gwiazdce". Teatrzyk występował również dla dzieci Zbiorczych szkół Gminnych oraz 6-latków klubu "Bartek".
8 grudnia zespół Teatru Małych Form wystąpił w Domu Opieki Społecznej z montażem słowno-muzycznym "Wieczór wigilijny". Z tym samym programem wystąpił 15 grudnia w Miejskim Domu Kultury.
25 października w siedzibie OPP odbyły się eliminacje środowiskowe do XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Zorganizowano je w formie wieczoru poetyckiego przy świecach. Laureatami zostali: J. Szutkowska, H. Kozłowska, M. Kuna, Z. Gośnikowska i I. Ciecholewski. ta piątka wzięła udział w eliminacjach rejonowych 5 grudnia w MDK. Przedstawiciel OPP Ireneusz Ciecholewski zajął trzecie miejsce.


Wielki bal karnawałowy.


Bawimy się w najlepsze.


W przerwie można posłuchać anegdot teatralnych.


Taniec może wprowadzić w trans.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz