sobota, 1 stycznia 2011

Starogard i starogardzianie - cz. 3

Cz. 3. Prezentujemy następne zdjęcia z lat 1975 - 1983, jakie znajdują się w "Księdze honorowej" Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie. A nuż się ktoś na nich rozpozna i podzieli się z nami swoimi wspomnieniami. Prosimy je nadsyłać na adres: biuro@kociewiacy.pl.

CZĘŚĆ 2

CZĘŚĆ 1W 1989 r. ferie zimowe trwały od 23 stycznia do 4 lutego. Organizowały je OSiR, TKKF, szkoły oraz OPP, które zaproponowało przede wszystkim zajęcia fotograficzne, plastyczne oraz rękodzieła artystycznego w ratuszu.

W styczniu z inicjatywy OPP przy kinie "Sputnik" rozpoczął działalność Klub Filmowy. W kinie co dwa tygodnie odbywały się projekcje wybranych filmów, poprzedzone prelekcjami na temat ich twórców.
W tymże roku OPP wzbogaciło się o wiele nowych pracowni i liczyło 27 kół zainteresowań. Koło majsterkowicza, fotograficzne i hospodarstwa domowego korzystały z pomieszczeń szkoły Podstawowej Nr 1.W pracowni majsterkowicza pod uważnym okiem instruktora Janusza Sosnowskiego - czytamy w "Kronice" pod jednym ze zdjęć - dzieci spędzają czas łącząc przyjemne z pożytecznym.Na drugiej i czwartej fotografii trzeciej części cyklu fotograficznego
"Starogard i starogardzianie" jest Pan Janusz Sosnowski, który w latach
1971 - 1973 był moim wychowawcą w Szkole Podstawowej nr 1 w Starogardzie
Gdańskim na Osiedlu Kopernika. Szkoła ta mieściła się w obecnym budynku
Gimnazjum nr 1, a Pan Janusz Sosnowski uczył tam fizyki i prac ręcznych
i to on wymyślił, że ja po skończeniu w 1973 roku ósmej klasy mam pójść
do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w
Starogardzie. Posłuchałem jego rady i dziś jestem już ponad 25 lat
magistrem filologii polskiej.

Marek Biegalski

Niżej. Pod opieką instruktora Henryka Hukały dzieci wykonują dla siebie i innych kół pamiątkowe zdjęcia.Niżej. Te umiejętności na pewno przydadzą się dziewczynkom w przyszłości. Potrafią przygotować wiele smakołyków dzięki instruktor Astrid Kiedrowskiej.

Kółko kukiełkowe działające z ramienia OPP przy Szkole Podstawowej Nr 2 przeznaczyło 300 zł na Pomnik - Szpital Centrum Zdrowia dziecka. Pieniądze zostały uzyskane z wolnych datków, jakie składały dzieci oglądające występ teatrzyku.
4 marca w sali MDK odbył się Turniej Tańca Towarzyskiego zorganizowany przez OPP. Turniej uświetniła mistrzowska para taneczna pp. Kowalke, którzy wykonali pokazowego walca angielskiego, tango, sambę i rumbę.8 marca młodzież z OPP wystąpiła z uroczysta akademią poświęcona kobietom. Zespoły: taneczny, wokalno-instrumentalny i teatralny zaprezentowały się w Fabryce Mebli Okrętowych oraz w Domu Opieki Społecznej. Na zdjęciach zespół instrumentalny i - pierwsze zdjęcie kolorowe w "Kronice" - w DPS.

9 marca Teatr Małych Form wystawił w Miejskim Domu Kultury kolejna premierę. Tym razem była to estrada satyryczna, ciąg mikroscenek pod wspólnym tytułem "Kronika z sali sądowej".
Kwiecień w OPP przebiegał pod znakiem palety. 22 kwietnia odbył się wielki Plener Plastyczny "78 "Starogard -stare miasto". Puchar zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 2, a pierwsze miejsce zajęła uczennica tej szkoły Katarzyna Szczygielska, od 4 lat uczestniczka pracowni plastycznej w OPP.
3 maja w SP Nr 6 OPP zorganizowało kolejne "Święto Pieśni i tańca".15 maja odbyły się w SP Nr 1 uroczyste obchody Święta Pracownika Komunalnego. Uroczystość uświetnił zespół muzyczny OPP kierowany przez instruktora pracowni muzycznej Marię Schulz.


Trzy zdjęcia wyżej przedstawiają sceny ze spektaklu "Kolczyki Izoldy". Wystawiono go w sali teatralnej ratusza. Spektakl Teatru Małych Form zakończył ROK KULTURALNY w OPP. Teatr Poezji przy OPP wystąpił też w dwudniowym Przeglądzie Teatrów Poezji i Teatrów Publicystycznych w ramach VIII Konfrontacji Teatru Amatorskiego w Domu Harcerza w Gdańsku.
Cztery Zdjęcia z Dni Kociewia 27 - 29 maja. Trzecie dzień przebiegał pod hasłem "Młodzież tańczy i śpiewa".

21 maja odbył się niedzielny rajd grupy teatralnej i filmowej.


1978 - 1979

W dniach 25 - 29.09 odbyła się wystawa intarsji i rzeźby.
Począwszy od września OPP objęła pieczę nad sześciolatkami. Przychodzą one do ratusza na zajęcia Klubu Bartek dwa razy w tygodniu.
Pod hasłem "Czekamy na życiową przestrzeń" wklejono newsa z gazet pt. Młodzieżowe centrum dla Starogard Gd., w którym autor (ew) pisze, że "w przyszłym roku Gdańska Pracownia Konserwacji zabytków przystąpi do odbudowy XIV0wiecznych budynków przy bul. Browarowej 7 i 9. (...) Uruchomione w nim zostanie centrum młodzieżowe, na które złożą się: sale zajęć muzycznych, rękodzielniczych, teatrzyku kukiełkowego, wystaw i imprez kameralnych, sala widowiskowa, a także pracownia gospodarstwa domowego i kawiarenka".
5 października w kinie "Sokół" odbyła się akademia z okazji 60-lecia odzyskania niepodległości Polski oraz 35 rocznica powstania LWP. Dzień później w sali MDK OPP zorganizowało, z okazji 35 rocznicy LWP, Konkurs Piosenki Wojskowej.
W październiku odbyły się w sali teatralnej ratusza eliminacje środowiskowe do XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii dorosłych wygrali: Danuta Adamowicz i Ireneusz Ciecholewski. W kategorii młodzieży szkół średnich: Ewa Słomińska, Hanna Kozłowska, Radosław Ciecholewski, Jacek Oziemek.
Ireneusz Ciecholewski po zdobyciu I miejsca reprezentował Ognisko w Gdańsku.
W Dzienniku Bałtyckim z dn. 8.12.1978 r. ukazał się obszerny artykuł na temat Jana Schulza, instruktora OPP.
Zdjęcia podpisano: "Jak w przedwojennym kabarecie". Niestety, zabrakło opisu imprezy. Podobnie ze zdjęciami niżej, które wklejono na stronie z napisem "Szkoła jakiej nie było".

3 marca 1979 r. odbył się Turniej Tańca Towarzyskiego. Najlepiej tańczącymi parami okazały się: I m. paraz Zespołu Szkół Ekonomicznych Ewa Leszkowska i Andrzej Pawlak, II m. - para z ZSE Aleksandra Wiukel i Leszek Reszka, III - również para z ZSE Barbara Domke i Leszek Szejerka.
10 marca odbył się Turniej Wiedzy o Starogardzie.
24 kwietnia, podczas Święta Pieśni i Tańca, dzieci z OPP bawiły się gościnnie w zakładowym Domu Kultury "Polfa".
1 maja przed ratuszem wystąpiły zespoły taneczne, a po nich koncert dał zespół instrumentalny z OPP.Prawdopodobnie w maju (wynika to z kolejności przedstawiania materiałów w "Księdze"). odbył się plener plastyczny w parku. Niestety jakość zdjęć jest bardzo słaba.W ramach Dni Kociewia OPP zorganizowało kiermasz prac dziecięcych, z którego pieniądze zostały przeznaczone na Fundusz Centrum Zdrowia Dziecka.


1979 - 1980

Teatrzyk kukiełkowy przygotował bajeczkę "Kot w butach", która w październiku oglądały dzieci w Starogardzie i pobliskich Gminnych Ośrodkach Kultury.26 listopada odbyła się w sali teatralnej ratusza premiera spektaklu "Poszukiwania" przygotowanego przez młodsza grupę Teatru Małych Form.

Koło plastyczne OPP wysłało 40 prac malarskich na coroczny Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Shankars "79" o nagrodę Prezydenta Indii, z czego Wojewódzka Komisja Plastyczna, działająca przy Pałacu Młodzieży w w Gdyni, wytypowała do wysłania do Indii prace Anny Kosiedowskiej (13 l.) i Bożeny Stobbe (9 l.).

Ostatnie dni listopada przebiegały w ratuszu pod znakiem "Andrzejek". Wszystkie koła organizowały wieczorki taneczne.


12 grudnia w ratuszu odbyło się spotkanie młodzieży z poezją. Recytowano i śpiewano przy gitarach wiersze Tuwima, Lechonia, Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i Poświatowskiej.


Choinka noworoczna.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz