niedziela, 16 stycznia 2011

Pogodne kolędowanie

Ostatni miesiąc kończącego się roku był dla Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Pogoda" okresem niezwykle pracowitym i obfitującym w szereg imprez. Wśród tych uroczystości na szczególna uwagę zasługują te, które odbyły się w dniach 16 i 17 grudnia 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie.
Pierwszą z imprez była wystawa prac plastycznych połączona z aukcją kilku z nich oraz przegląd kolęd i pastorałek. Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie "Pogoda", dzięki życzliwości oraz wsparciu pracowników zblewskiego GOK. Jeszcze przed jej rozpoczęciem na ścianach sali ośrodka zawisło kilkadziesiąt prac plastycznych, które wykonali uczestnicy oraz pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy, który w Kleszczewie Kościerskim prowadzi Stowarzyszenie "Pogoda". Przygotowano również kiermasz wyrobów, które w pracowniach ŚDS wykonują jego uczestnicy. Całości dopełnił "szwedzki stół", którego sutą zastawę przygotowały rodziny podopiecznych oraz kadra terapeutyczna "Pogody". Na uroczystość przybyli przedstawiciele gminnego samorządu, opieki społecznej, Kościoła oraz społeczeństwa ziemi zblewskiej.

Imprezę rozpoczęto od występu uczestników ŚDS, którzy zaprezentowali się w programie kolęd i pastorałek. Ubrani w mikołajkowe stroje, przedstawili pokaz żywej i wesołej polskiej kolędy, za co otrzymali szczere i zasłużone brawa od zebranej publiczności. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż muzykę oraz głos na żywo zapewnił podczas uroczystości uczestnik ŚDS Pan Andrzej. Kolejną częścią imprezy była prezentacja twórców oraz ich prac. Wystąpili zatem "pogodni" artyści, wśród których było kilku uczestników oraz terapeutów ŚDS z jego kierownikiem panią Barbarą Klońską na czele. Każdy z nich opowiedział zebranym o swojej pasji do plastyki oraz o rysowaniu i malowaniu. Miłym oraz widocznym dowodem uznania i podziwu dla ich sztuki były kwiaty, które wręczył "pogodnym" artystom zastępca wójta gminy Zblewo pan Artur Herold.

Następnie zebrani goście obejrzeli wystawę prac plastycznych, a także porozmawiali z artystami na temat genezy oraz techniki ich powstania.

Kolejną częścią imprezy była aukcja czterech prac, z której dochód przeznaczony miał zostać na działalność "pogodnego" ŚDS. Ponieważ tego typu przedsięwzięcie organizatorzy imprezy przygotowali po raz pierwszy, nie trudno zrozumieć, iż byli oni bardzo ciekawi i... niepewni jego efektu. Jednakże aukcja przeszła najśmielsze oczekiwania jej organizatorów, gdyż przyniosła całkiem sporą kwotę pieniędzy, która skutecznie wesprze działania Stowarzyszenia "Pogoda" dla dobra jego niepełnosprawnych podopiecznych. W tym miejscu należą się słowa uznania dla wszystkich tych uczestników aukcji, którzy zakupili owe cztery prace oraz tych, którzy skutecznie podbijali ceny prac podczas trwania aukcji. Właścicielami zlicytowanych prac stali się: agent ubezpieczeniowy pani Teresa Marynowska, kierownik GOK w Zblewie pani Sylwia Peka, ksiądz proboszcz z Pinczyna Mieczysław Bizoń oraz zastępca wójta gminy Zblewo pan Artur Herold. Stowarzyszenie "Pogoda" dziękuje Państwu bardzo serdecznie za Waszą szczodrość oraz... wspólną zabawę! Organizatorzy, zadowoleni tak dobrym wynikiem aukcji, zapewniają, iż z całą pewnością zorganizują kolejne tego typu przedsięwzięcie.

Zwieńczeniem imprezy był poczęstunek, podczas którego jej uczestnicy mieli możliwość wymiany wrażeń oraz złożenia sobie świątecznych życzeń.

Nazajutrz sala zblewskiego GOK zgromadziła uczestników kolejnej imprezy, którą Stowarzyszenie "Pogoda" zorganizowało wspólnie z przedstawicielami Przedszkola w Zblewie.

Tym razem był to przegląd kolęd i pastorałek, które wykonali mali wiekiem, ale wielcy swą sztuką artyści z przedszkola oraz w pełni profesjonalni i doświadczeni uczestnicy ŚDS z Kleszczewa. Trzeba przyznać, iż jedni i drudzy podeszli bardzo ambitnie i zawodowo do swego występu, gdyż zebrana publiczność miała możność obejrzenia witalnej, pełnej ekspresji i radości prezentacji kolęd oraz pastorałek. Występy artystów z obu placówek były też widocznym dowodem pracy i zaangażowania ich kadry terapeutycznej, która dołożyła wszelkich starań, aby poziom prezentacji był jak najwyższy. Publiczność - stanowili ją głównie rodzice małych i dużych pociech - każdą kolędę i pastorałkę kwitowała wielkimi brawami, które były jak najbardziej zasłużone.

Organizatorzy obu imprez dziękują wszystkim tym, którzy pomogli w ich przygotowaniu, w szczególności zaś tym Mamom, które upiekły pyszne ciasta i przygotowały smaczne potrawy.

ZDJĘCIA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz