niedziela, 30 stycznia 2011

MŁODZI-STG.Nie wyobrażamy sobie naszej szkoły bez muzyki na przerwach

LUBICHOWO. SZKIC DO REPORTAŻU

Chodzimy do III klasy gimnazjum i od początku towarzyszy nam szkolny radiowęzeł. Chciałyśmy aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły i również w szkolnym radiu, lecz okazało się, że klasy I nie mogą go prowadzić.

Pierwszy rok szkolny szybko minął, dobrze zapoznałyśmy się z uczniami, szkołą i nauczycielami, co ułatwiło nam późniejszą pracę w radiowęźle. Przyszedł czas na nas.
Nastąpiła "wymiana" zespołów. Odeszły stare, czyli ówczesne klasy trzecie, a doszły nowe, czyli klasy drugie, między innymi my.

Liczba zespołów nie jest stała. W zeszłym roku były to trzy grupy, na początku roku aż 7, a obecnie są 4. Każdy zespół liczy maksymalnie 5 osób. Są to osoby, które się ze sobą przyjaźnią, potrafią się dogadać, zorganizować i, co najważniejsze, podzielić między sobą obowiązki.

Zespoły wyłaniane są poprzez konkurs na "najlepszy tygodniowy plan do radiowęzła". Pisanie planu polega na określeniu, kto i jakie audycje będzie przeprowadzał oraz ustaleniu rodzaju muzyki (należy dokładnie podać tytuły i wykonawców utworów). Często nawiązujemy do świąt, tak jak teraz, przed Świętami Bożego Narodzenia, nasze audycje mówiły o tradycjach bożonarodzeniowych, legendach i faktach związanych ze świętami, ciekawostkach. Oczywiście wszystko to z odrobiną humoru.

Staramy się, aby radio było bardzo urozmaicone. Każda grupa jest inna i ma inny program działania.
Nasze audycje, muzyka i wszelkie informacje pochodzą głównie z Internetu. Nasza grupa, czyli "Power of Danonki", czerpie inspiracje z radia RMF MAXXX. Jest to radio z najnowszymi trendami muzycznymi. Czasem po prostu wpisujemy w Google "kalendarium" na dany miesiąc i tam szukamy informacji, na przykład gdy w tym miesiącu jest "dzień pluszowego misia" lub czegokolwiek, szukamy o tym jak najwięcej informacji i tworzymy z nich audycje.

Naszą pracę nadzoruje opiekun radiowęzła Pan Krzysztof Lassota, który
sprawdza i zatwierdza plany oraz ustala, jaka grupa i kiedy będzie prowadziła radio.
W tym roku praca radia została ograniczona do pierwszej, drugiej i piątej (obiadowej) przerwy lekcyjnej, ponieważ nauczyciele stwierdzili, że muzyka przeszkadza w nauce. Na pierwszej i drugiej - według nauczycieli - puszczana przez nas muzyka powinna być spokojna, bo wtedy uczniowie "nie szaleją", a na przerwie obiadowej szybsza.
Naszym zdaniem powinno być odwrotnie. Na porannych przerwach muzyka powinna obudzić uczniów, a po południu odrobinę wyciszyć.Nie wyobrażamy sobie naszej szkoły bez muzyki na przerwach. Czasami obrywamy. Już nieraz słyszeliśmy, że "nie mamy robić ze szkoły dyskoteki" itp. Wiadomo, że pracownicy szkoły (szczególnie ci starsi) nie słuchają takiego rodzaju muzyki, co nastolatki. Trudno jest wszystkich zadowolić, ale nasze starania nie idą na marne. Czerpiemy dużo radości z tego, co robimy. Praca pozwala nam w pewnym stopniu wyrażać siebie. Oczywiście nie możemy narzucać całej szkole swojego zdania, rodzaju muzyki itd. Wszystko musi mieć swoje granice.

Aby radio prawidłowo funkcjonowało, został powołany przewodniczący radiowęzła, zastępca, skarbnik oraz osoba, która sprawdza stan techniczny sprzętu w radiowęźle. Prowadzimy też zeszyt, w którym jest kilka rubryk, na przykład "zespół", gdzie wpisujemy członków grupy, "uwagi przed rozpoczęciem pracy" i "po zakończeniu pracy". Każda grupa codziennie uzupełnia ten zeszyt, dzięki czemu wszystko jest udokumentowane i w razie jakichkolwiek usterek czy problemów nie będzie wielkiego zamieszania i obwiniania grup.

W radiu mamy komputer, który dostaliśmy od szkoły, dwa wzmacniacze, regulatory głośności itp. oraz mikrofon.
To niedużo, ale sprzęt nas nie ogranicza.
Przeważnie przynosimy swoje laptopy z muzyką i tekstami, bo jest to o wiele wygodniejsze, niż zgrywanie wszystkiego na komputer w radiu bądź nagrywanie na płyty.
Szkolny radiowęzeł nie służy jedynie do rozrywki. Przez radio ogłaszane są wszystkie informacje i komunikaty dotyczące szkoły oraz tego, co się w niej dzieje. Zawsze pod koniec lekcji Pan Wicedyrektor ogłasza ważne komunikaty.
Natalia Prochoń

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz