sobota, 15 stycznia 2011

Jeszcze o przedświątecznym okresie, czyli o kultywowaniu tradycji w Pinczynie

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, miłości i piękna. Jednocześnie te właśnie Święta związane są z kultywowaniem wielu tradycji. W okresie przedświątecznym odbywa się wiele spotkań opłatkowych, wystawia się również jasełka, czyli przedstawienia mówiące o historii narodzenia Pana Jezusa.
22 grudnia 2010 r. takie przedstawienie jasełkowe odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej w Pinczynie. Jasełka przygotowała wraz ze swymi wychowankami - uczniami klas trzecich - pani Hanna Burczyk.

Uczniowie tego dnia występowali dwukrotnie. O godz. 10 - dla swoich kolegów i koleżanek z klas I-III. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. Była to dla nich jednocześnie pouczająca lekcja na temat okoliczności narodzin Jezusa Chrystusa.

Ponowne wystąpienie uczniów o godz 13 zorganizowane było dla starszych uczniów oraz dla zaproszonych w tym dniu emerytowanych nauczycieli naszej szkoły.

Atmosferę Świąt potęgowała piękna, przestrzenna szopka. Była tak duża, że pomieściła w swym wnętrzu aktorów - Maryję, Józefa i Dzieciątko Jezus. Szopkę, specjalnie na tę okoliczność (na prośbę p. Hanny Burczyk), wykonała firma PINEX, a rodzice małych aktorów przygotowali dla nich piękne stroje, za co z głębi serca dziękujemy.

Tuż po trzecioklasistach wystąpili uczniowie klasy Va z przedstawieniem przygotowanym przez nauczycielkę religii, panią Anię Polc. Przedstawienie, zatytułowane "Europo, nie możesz żyć bez Boga", zrobiło na widzach równie duże wrażenie.

Wśród widzów nie zabrakło również Dyrekcji naszej szkoły - pani dyrektor Iwony Loroch i pani wicedyrektor Alicji Przybylskiej oraz księży naszej parafii - księdza proboszcza Mieczysława Bizonia oraz księdza Marcina Brząkały.Pięknie zaprezentowane jasełka przeplatane były znanymi kolędami wykonanymi przez chór szkolny.

Po udanym występie pani dyrektor złożyła wszystkim uczestnikom spotkania świąteczne życzenia oraz zaprosiła przybyłych gości na dalszą część spotkania do świetlicy szkolnej, gdzie wszyscy pracownicy szkoły zasiedli do skromnie, ale bardzo pięknie przygotowanego stołu wigilijnego.

W ten sposób wszyscy uczestniczący w spotkaniu mieli okazję wprowadzić się w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

Nauczyciele kształcenia zintegrowanego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz