poniedziałek, 13 lutego 2012

KRONIKA POLICYJNA I STRAŻACKA - 13.02.2012

KOMENDA POWIATOWA POLICJI
STAROGARD GDAŃSKI - OBSZAR MIEJSKI, 13.02.2012

KRONIKA
o przestępstwach i wydarzeniach zgłoszonych przez jednostki podległe KPP Starogard Gd.
od 06.02.2012 godz. 00:00 do 13.02.2012 godz. 00:00

ZDARZENIA ZAKŁÓCAJĄCE PORZĄDEK PUBLICZNY LUB NARUSZAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO POWSZECHNE


Wypadki losowe

08.02.2012 godz. 12:35, GD KPP Starogard Gd.,

W domu jednorodzinnym doszło do wybuchu kominka z płaszczem wodnym. W wyniku wybuchu obrażeń ciała (głowy) doznały dzieci: l. 7 przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Gdańsku oraz l. 5 przewieziony do Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gd.. Dzieci były pod opieką ojca. Wybiciu uległy szyby w oknach na parterze budynku, a okno balkonowe zostało zniszczone w całości. Zdarzenie losowe

PRZESTĘPSTWA KRYMINALNE
Kradzieże


05.02.2012 godz. 23:35, GD Posterunek Skórcz,
SKÓRCZ, (WOJ. POMORSKIE) ul. STAROGARDZKA
F-sze PP w Skórczu zatrzymali w bezpośrednim pościgu Daniela Z. l. 36 (zam. pow. starogardzki, który dokonał kradzieży sam. osob. m-ki Skoda wartości 20000 zł, czym działał na szkodę mieszkańca pow. starogardzkiego.

08.02.2012 godz. 02:10, GD Posterunek Lubichowo,
ZIMNE ZDROJE, (WOJ. POMORSKIE)
F-sze PP Lubichowo dokonali zatrzymania nieletniego lat 16 ( zam. powiat starogardzki ) który kierował samochodem m-ki Seat nie posiadając prawa jazdy ani dokumentów od pojazdu. W toku podjętych czynności ustalono, że nieletni przebywając u znajomego, dokonał kradzieży przedmiotowego pojazdu, który stał zaparkowany w garażu. Zgłaszający wycenił wartość samochodu na 2000 zł.

Kradzieże z włamaniem

06.02.2012 godz. 08:00, GD KPP Starogard Gd.,
STAROGARD GDAŃSKI, (WOJ. POMORSKIE) ul. KOŚCIUSZKI
F-sze RPI KPP Starogard Gdański dokonali zatrzymania na gorącym uczynku kradzieży z włamaniem braci S. lat 16 i 19 zam. powiat starogardzki, którzy po uprzednim wyrwaniu desek z okien oraz wybiciu szyb dostali się do wnętrza budynku administracyjnego w byłej bazie komunikacji miejskiej, gdzie dokonali kradzieży dwóch grzejników m-ki Faviera o łącznej wartości 200 zł.


Nietrzeźwi kierujący

09.02.2012 godz. 22:20, GD KPP Starogard Gd.,
STAROGARD GDAŃSKI, (WOJ. POMORSKIE) ul. ALEJA ARMII KRAJOWEJ
F-sze KPP Starogard Gd. zatrzymali na gorącym uczynku Wojciecha L. l. 34 zam. pow. starogardzki, który kierując sam. osob. m-ki Ford będąc w stanie nietrzeźwości ( 1,06 mg/l) stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzył w drzwi wejściowe budynku uszkadzając je.


12.02.2012 godz. 05:10, GD KPP Starogard Gd.,
STAROGARD GDAŃSKI, (WOJ. POMORSKIE) ul. SKARSZEWSKA
F-sze WRD KPP Starogard Gdański dokonali zatrzymania Arkadiusza D. ( zam. powiat starogardzki ) który kierował samochodem m-ki VW Golf będąc w stanie nietrzeźwości 0,96 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto kierujący VW Golf nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi Daewoo.

12.02.2012 godz. 20:05, GD KPP Starogard Gd.,
STAROGARD GDAŃSKI, (WOJ. POMORSKIE) ul. PELPLIŃSKA
Funkcjonariusze KPP Starogard Gdański dokonali zatrzymania Jarosława D. (zam. pow. Tczew), który kierował samochodem marki Opel Astra będąc w stanie nietrzeźwości 0,40 mg/l.

12.02.2012 godz. 15:00, GD Posterunek Zblewo,
ZBLEWO, (WOJ. POMORSKIE) ul. STAROGARDZKA
F-sze WRD KPP Starogard Gd. zatrzymali na gorącym uczynku Wojciecha S. l. 27 zam. G. pow. kościerski, który kierował sam. osob. m-ki Audi, będąc w stanie nietrzeźwości 0,75 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE

10.02.2012 godz. 10:20, GD Posterunek Zblewo,

F-sze PP Zblewo realizując informację o prowadzeniu sprzedaży alkoholu bez polskich znaków akcyzy, w wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkanki pow. starogardzkiego, zabezpieczyli cztery butelki o pojemności 1 litra każda z substancją płynną bezbarwną wykazującą cechy alkoholu wysokoprocentowego, nie noszące polskich znaków akcyzy.


ZDARZENIA W RUCHU DROGOWYM, KOLEJOWYM, POWIETRZNYM I WODNYM

Wypadki drogowe


09.02.2012 godz. 12:04, GD Posterunek Zblewo,
BYTONIA, (WOJ. POMORSKIE) ul. 22
Kierująca sam. m-ki Renault ( zam. pow. Starogard Gd) na prostym odcinku drogi podczas wyprzedzania innego pojazdu wpadła w poślizg, a następnie uderzyła w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku kierująca doznała obrażeń ciała w postaci ran okolicy twarzy i z miejsca zdarzenia została przewieziona do Kociewskiego Centrum Zdrowia. Kierująca trzeźwa.

KRONIKA STRAŻACKA

Starogard Gdański, 2012-02-13

Informacja z wybranych zdarzeń za okres 06.02.2012 r. do 12.02.2012 r.

1. 07.02.2012 r., Koźmin, gmina Skarszewy - pożar w budynku jednorodzinnym
O godzinie 22.09 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim otrzymało wezwanie do pożaru w miejscowości Koźmin. Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali cały budynek mieszkalny w zadymieniu. Mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz budynku. Pożar objął całą piwnicę z opałem.
Ratownicy zabezpieczyli teren działań, odłączyli prąd elektryczny na wyłączniku głównym budynku. Następnie ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych podjęli czynności gaśnicze w natarciu na palący się opał w piwnicy. Jednocześnie sprawdzono pozostałe pomieszczenia budynku i prowadzono oddymianie. Spalone drewno wynoszono na zewnątrz budynku, gdzie było dogaszane. Po ugaszeniu pożaru pomieszczenia sprawdzono kamerą termowizyjną celem wykluczenia ewentualnego zarzewia ognia. W akcji trwającej ponad 3 godziny udział brały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych ze Skarszew i Pogódek oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Starogardzie Gdańskim.

2. 08.02.1012 r., Starogard Gdański, ul. Malinowa - wybuch w budynku jednorodzinnym
O godzinie 12.36 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP
w Starogardzie Gdańskim otrzymało zgłoszenie od dyspozytora Pogotowia Ratunkowego do budynku jednorodzinnego przy ul. Malinowej, w którym nastąpił wybuch. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w budynku wybuchł kominek z płaszczem wodnym.
W wyniku zdarzenia dwoje dzieci zostało poszkodowanych: 5-latek i 7-latek. Razem ze strażakami na miejsce przyjechał Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajął się 7-latkiem, a ratownicy PSP udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy 5-latkowi. Do zdarzenia zadysponowano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które zabrało 7-letnie dziecko.
Zarzewia ognia zostały ugaszone przez właściciela budynku jeszcze przed przybyciem strażaków. O zdarzeniu poinformowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego

3.09.02.2012 r., Bytonia, droga krajowa nr 22 - wypadek drogowy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastali samochód osobowy Renault Megane po uderzeniu bocznym w drzewo. Osoba kierująca pojazdem znajdowała się wewnątrz samochodu. Zespół Ratownictwa Medycznego przybył na miejsce zdarzenia równocześnie
z zastępami Ochotniczej Straży Pożarnej Zblewo i Kaliska. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, a następnie przetransportowali osobę poszkodowaną do karetki. Równocześnie odłączono akumulator w pojeździe. Po czynnościach dochodzeniowych Policji samochód załadowano na lawetę Pomocy Drogowej.

4.10.02.2012 r., Koteże, ul. Główna, gmina Starogard Gd. - pożar w budynku mieszkalnym
Na miejscu zdarzenia zastano wydobywający się dym z pokrycia dachowego budynku.
W trakcie rozpoznania ustalono, że wewnątrz domu nie ma mieszkańców, pali się drewniana podłoga na strychu, a na niej znajdujące się kartony z makulaturą.
Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Ratownicy wyposażeni w środki ochrony osobistej i aparaty ochrony dróg oddechowych podjęli czynności gaśnicze w natarciu wewnętrznym na palącą się podłogę i makulaturę przygaszając płomienie. Otwarto okno znajdujące się na poddaszu oraz celem prawidłowego i szybkiego oddymienia poddasza rozebrano pokrycie dachowe, które stanowiły dachówki cementowe. Wykonano dwa otwory po obu stronach w dolnej części połaci o wielkości około 1 metra kwadratowego każdy. Trzeci wykonany w pobliżu kalenicy o podobnych wymiarach. Rozebrano część podłogi
z desek i sufitu. Wycięto nadpaloną belkę jętkową. Na miejsce zadysponowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który dopuścił budynek do dalszego użytkowania.

5.10.02.2012 r., Krąg - Leśnictwo Semlin, gmina Starogard Gd. - pożar stodoły
O godzinie 06.37 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Starogardzie Gdańskim otrzymało wezwanie do pożaru stodoły. Na miejscu zdarzenia zastano drewnianą stodołę całą objętą pożarem. Chwilę później drewniana konstrukcja stodoły zawaliła się. Ratownicy zabezpieczyli teren działań i podjęli czynności gaśnicze w natarciu na palącą się stodołę. Po przybyciu zastępów OSP podawano kolejne prądy wody w natarciu na palący się budynek stodoły. Po przygaszeniu pożaru elementy konstrukcji odciągnięto na bok. Na miejscu zdarzenia Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilanie energetyczne na słupie. Słoma została przerzucona i dogaszona wodą. Zaopatrzenie wodne prowadzono z hydrantu oddalonego około 600 metrów od miejsca pożaru przez dowożenie. Na miejscu zdarzenia Policja prowadziła czynności dochodzeniowe. W akcji trwającej 3 godziny udział brały jednostki OSP Krąg, Sucumin, Skarszewy i Zblewo oraz strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim.

6. 12.02.2012 r., Smętowo Graniczne, ul. Ogrodowa - tlenek węgla w Schronisku św. Alberta
Ratownicy OSP zostali zadysponowani do zabezpieczenia lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) przy Schronisku św. Brata Alberta. Z informacji uzyskanej od opiekuna schroniska wynikało, że podejrzewa podtrucie pensjonariusza schroniska tlenkiem węgla. Mieszkańcy znajdowali się wewnątrz obiektu. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia dla potrzeb lądowania śmigłowca LPR, a następnie dowódca OSP przystąpił do pomiaru stężenia tlenku węgla w budynku w obecności lekarza LPR. Urządzenie pomiarowe (TOX CO) wskazało stężenie 54 ppm CO na pierwszym piętrze obiektu. Przeprowadzono ewakuację 19 osób z pietra. Pomieszczenia zostały przewietrzone. Na miejsce zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego, który zabrał dwóch mężczyzn do szpitala. Oficer operacyjny, który dojechał na miejsce zdarzenia z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim dokonał ponownego pomiaru tlenku węgla (20 ppm ). W tym czasie pracownicy schroniska wygasili piec węglowy. Na miejsce wezwano kominiarza, który stwierdził niedrożność przewodu spalinowego. Komin został udrożniony, wykonano ponowny pomiar, który nie stwierdził obecności tlenku węgla w obiekcie.

Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz