sobota, 14 lutego 2015

LISTY. Ignacy i Katarzyna Orlikowscy i ich dzieci - ma Pani teraz więcej inforamcji!

Szanowni Państwo,

w naszym rodzinnym archiwum znajduje się wiele starych fotografii. Ostatnio do mojego zbioru trafiło zdjęcie z albumu wujka. Jest to orkiestra w Lubichowie, prawdopodobnie fotografia pochodzi z lat 20. XX wieku. Liczę, że ktoś z mieszkańców rozpozna na tym zdjęciu swoich dziadków bądź pradziadków, bądź wie, kiedy została wykonane i z jakiej okazji.

Ponadto poszukuję informacji o moich prapradziadkach Ignacym i Katarzynie Orlikowskich oraz ich dzieciach, którzy do roku 1944 mieszkali w Lubichowie. Nie mogę ustalić daty śmierci prapradziadka Ignacego. Mój prapradziadek Ignacy wybudował w Lubichowie m.in. dwie kamienice, których zdjęcia są również na stronie Lubichowa pod tym linkiem:

http://kociewiacy.pl/gminy/lubichowo/index.php?option=com_content&task=view&id=123&Itemid=33

Z poważaniem

(dane personalne do wiadomości redakcji)


Witam Pani M.!

Piękne zdjęcie. Wrzucę je do portalu, na stronę Lubichowa i na Fb też (kociewiacy.pl). Myślę, że odezwie się któryś z naszych kociewskich genealogów.

Chętnie przyjadę do Pani obejrzeć zdjęcia. Pisałem o tych kamienicach - bardzo mi się podobają.

Na mojej stronie Lubichowa również jest zdjęcia orkiestry grającej w Lubichowie w 1920 r. Za pół godziny porównam.

Pozdrawiam

Tadeusz Majewski


Ślicznie dziękuję za odpowiedź. Zdjęć z Lubichowa niestety nie posiadam za wiele. Mam zdjęcie brata mojego pradziadka Konstantego - Konrada przy domu w Lubichowie. Zamierzam odwiedzić Lubichowo wiosną, aczkolwiek jak Pan będzie w Gdańsku, to serdecznie zapraszam.

Jutro w pracy postaram się zeskanować kilka zdjęć. Mam też około stuletnie stare zdjęcie moich drugich prapradziadków Józefa i Zuzannę Banachów, którzy mieszkali w Mościskach - tuż przy ich domu. Ponadto posiadam kartkę pocztową z roku 1923, adresowaną do mojej prababci Marty, adresowaną na adres w Mościskach. To takie bezcenne skarby, przybliżające mnie do krewnych, których nigdy nie miałam możliwości poznać osobiście.


Szanowny Panie,

najstarszą pamiątką z Lubichowa, którą posiadam w swoich zbiorach, jest poświadczenie I Komunii Św. Konstantego Orlikowskiego. Pozwalam ją również umieścić na stronie.


Tę fotografię również może Pan umieścić na stronie. Są na niej moi prapradziadkowie Józefa i Zuzanny Banach oraz ich córki (w tym moja prababcia Marta), Maria Magdalena oraz synowie chyba Franciszek i Wiktor.I jeszcze karta pocztowa adresowana do mojej prababci Marty Orlikowskiej z domu Banach z roku 1923. Niestety nie wiem, kim był adorator adresat.

Uzupełnienia od moich znajomych na Facebooku:


Andrzej Kowal Kowalski To muszą być lata trzydzieste, bo mój dziadek Bolesław ma już krótkie wąsy. Ignacy Orlikowski był synem mojego prapradziadka Józefa i Eufrozyny zd. Lipskiej. Mój Pradziadek Józef i jego brat Ignacy, wzięli sobie za żony siostry Juliannę i Katarzynę Nierzwickie, najbliższe sąsiadki z Wilczych Błot. Czekam na kontakt. Pozdrawiam. 11 lutego o 22:40 · Nie lubię · 2 Andrzej Kowal Kowalski Tadeusz Majewski pisałeś o tym Orlikowskim w swojej książce. 11 lutego o 22:42 · Nie lubię · 2 Mariusz Kurowski Taka moja rada odnośnie poszukiwań daty śmierci. Z treści wnioskuję, że chodzi o czasy bardziej współczesne tzn. po 1915 roku (100 lat). W takiej sytuacji tylko rodzina może prosić urzędy o dokumenty. W niektórych urzędach przetrwały teczki tzw. dowodowe. Związane z wydawaniem dowodów osobistych. W niej mogą być jakieś informacje. Drugi sposób to badanie nie wprost. Akta metrykalne dzieci i żony. Jeśli znana jest data śmierci Katarzyny to powinien być wpis czy była wdową a to od razu ogranicza zakres dat. Podobnie w przypadku śmierci dzieci. Polecam dwa miejsca do takich poszukiwań forum www.genealodzy.pl i http://www.ptg.gda.pl/ Genealodzy.PL Genealogia :: serwis genealogiczny Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego dla... genealodzy.pl|Od: Genealodzy.PL Genealogia 12 lutego o 06:40 · Nie lubię · 3 · Usuń podgląd Mariusz Kurowski Joseph Thomas urodził się w 1860 roku, Ignatz w 1863 roku. Mieli jeszcze rodzeństwo Elisabeth, Johann, Anastasia, Stanislaus i Barbara (pisownia oryginalna). Joseph w 1887 roku ożenił się z Julianną Nierzwicką a Ignatz w 1891 roku z Cathariną Nierzwicką. Prawdopodobnie najmłodsze dziecko Ignacego urodziło się w 1910 roku - Leo (niestety zmarł 9 miesięcy później). Być może miał jeszcze inne dzieci ale księgi urodzeń i zgonów USC kończą się na 1911 roku. Moim zdaniem Ignacy zmarł gdzieś pomiędzy 1911 a 1939 rokiem ponieważ w tym okresie jest dziura w księgach parafialnych i USC. 12 lutego o 18:52 · Nie lubię · 2 Mariusz Kurowski Co do dzieci Ignacego to polecam wyszukiwarkę chrztów na stronie PTG i hasło Orlikowski w Lubichowo - USC. Nie będę przepisywał bo naliczyłem 12 dzieci pomiędzy 1892 a 1911. Podobnie jego brat Józef Tomasz 9 dzieci od 1888 do 1911. A może się okazać, że to nie wszystkie 12 lutego o 19:02 · Nie lubię · 1

Eugeniusz Cherek:

To jest cała orkiestra lubichowskiego Sokoła, lata 30.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz