wtorek, 8 kwietnia 2003

Przedstawiciele gminy Starogard...

Od 31 marca do 2 kwietnia na zaproszenie nadburmistrza Andreasa Kretschmara w partnerskim mieście Oschatz w Niemczech przebywała dziesięcioosobowa delegacja samorządowo - biznesowa z gminy Starogard.

W Niemczech przedstawiciele starogardzkiej gminy odwiedzili kilka miejscowych firm, poszukując nie tylko możliwości współpracy. Podglądano także tamtejsze rozwiązania.

Najważniejszym punktem w programie wizyty było jednak polsko - niemieckie forum gospodarcze. Na zaproszenie nadburmistrza wzięło w nim udział około 20 tamtejszych przedsiębiorstw, którym zaprezentowały się przy okazji firmy polskie. Gościem honorowym forum była Małgorzata Rzeżniczek - konsul handlowy w Lipsku, która przekazała uczestnikom wiele cennych wskazówek na temat tego, jak poprowadzić dwustronną współpracę gospodarczą.

Już w Niemczech doszło do pierwszych rozmów indywidualnych pomiędzy zainteresowanymi firmami. Na przykład właściciel miejscowego zakładu stolarskiego był zainteresowany produkcją witraży prowadzoną przez firmę Reflex z Kokoszków Ryszarda Stobby. Jakie są wnioski z kolejnej wizyty przedstawicieli gminy Starogard w Oschatz? Pozytywne. Odpowiedzialny w gminie za promocję Tomasz Rogalski ujmuje je tak:

1. Wszystkie zakładane cele wizyty zostały zrealizowane;

2. Kontakty należy kontynuować, poszerzając nawet ramy współpracy, doprowadzając do wymiany młodzieży, sportowców i strażaków. Urząd ma być tu jedynie pośrednikiem i doradcą, a konkretne przedsięwzięcia powinny prowadzić zainteresowane grupy społeczne;

3. Istnieją realne możliwości współpracy gospodarczej i handlowej pomiędzy firmami z terenu gminy Starogard i Oschatz, wymagają one jednak dużego zaangażowania z obu stron. Polska posiada dodatni bilans handlowy z Saksonią, co dowodzi już dużej aktywności polskich firm na tamtejszym rynku;

4. W prowadzeniu wymiany gospodarczej należy wykorzystać pomoc konsulatu w Lipsku;

5. Przy kolejnej wizycie należy tak dobierać partnerów do rozmów, aby byli nie tylko producenci, ale także handlowcy mogący zająć się dystrybucją i sprzedażą towarów;

6. Strona niemiecka jest zainteresowana Kociewiem, jako regionem o walorach turystycznych. Tamtejsi przedsiębiorcy deklarują chęć spędzania urlopów na Kociewiu, co daje duże możliwości prowadzącym u nas działalność agroturystyczną. I tak dalej. Nic, tylko działać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz