sobota, 19 kwietnia 2003

Skórzeccy Borewiczowie

Zakres działania posterunku policji w Skórczu obejmuje miasto i gminę Skórcz i gminy Osiek oraz Smętowo. O bezpieczeństwo mieszkańców z tego obszaru Kociewia dba 11 funkcjonariuszy: Są to: st. aspirant Roman Kirszenstein - komendant posterunku,st. aspirant Leszek Pietras, st. sierżant Janusz Kosieniak, sierżant sztabowy Mariusz Langowski, st. posterunkowy Krzysztof Spychalski, st. posterunkowy Robert Talaśka, aspirant Andrzej Kirszenstein, aspirant Krzysztof Walkowski, sierżant sztabowy Jan Kamiński, st. posterunkowy Tomasz Malkowskii st. sierżant Tomasz Niemczyk. W okresie letnim zacznie działać wodne ogniwo w Osieku, do którego oddelegowanych zostanie dwóch funkcjonariuszy z Komendy Rejonowej Policji w Starogardzie.

W minionym roku w skórzeckim posterunku toczyło się 131 postepować w sprawach o wykroczenia i 309 postępowań przygotowawczych. Warto wspomnieć, że wykrywalność w KPP wyniosła 67,7 proc. Podczas gdy w Skórczu była o 4,4 proc wyższa i dała jej siódme miejsce w woj. pomorskim. W tym roku dane za pierwszy kwartał są jeszcze bardziej obiecujące. Aktualnie policjanci ze Skórcza są na trzecim miejscu w województwie.

Do najważniejszych spraw w minionym roku komendant Roman Kirszenstein zalicza zatrzymanie na gorącym uczynku sprawców włamania do domu letniskowego w Osieku, którzy zostali tymczasowo aresztowani, ustalenie sprawców kradzieży linii energetycznych działających na terenie Skórzcza, Morzeszczyna i Osieka. Niebagatelnym sukcesem było ujęcie w bezpośrednim pościgu sprawcy włamania do mieszkania w Skórczu. Przy współpracy i pomocy myśliwych z Koła Łowieckiego "Łoś" ujęto dwóch kłusowników, którym udowodniono wyrób i posiadanie broni.

W tym roku też nie brakowało ważnych wydarzeń. Niedawno policjanci zatrzymali ojca z dwoma synami, którzy w domku letniskowym w Bukowinach trudnili się przemysłową hodowlą konopii indyjskich. Urządzenia do utrzymania roślin były bardzo kosztowne, np. jedna tylko żarówka do ich ogrzewania kosztowała tysiąc złotych. Zarekwirowano 13 donic z konopiami, 70 sadzonek, 30 krzewów gotowych do zbiorów.

Zatrzymano dwóch osobników nielegalnie posiadających broń. Ponieważ nasze informacje mogłyby zaszkodzić toczącemu się dochodzeniu nie ujawniamy szczegółów. W trakcie przeszukania znaleziono niebezpieczne materiały wybuchowe, trucizny, kusze, magazynki do karabinu Kałasznikow. Jeden z zatrzymanych t tłumaczył policjantom, że jest hobbystą i zbiera militaria.

Także w tym roku na gorącym uczynku schwytano "kolekcjonerów" linii energetycznych" którzy ograbiali Energę w Lipinkach Szlacheckich, Wielbrandowie, Bukowinach i Grabowie. Czynów tych dokonują stale ci sami sprawcy, którym sąd daje dozór policyjny, a oni natychmiast wracają do swojego niecnego procederu.

Niedawno w nocy zatrzymano dwóch panów, którzy po kradzieży z Opla- Kadeta radiomagnetofon- podpalili samochód.

Inną grupą zdarzeń są nagminne kradzieże linek dławikowych z urządzeń należących do PKP Smętowo. Jest jeszcze cała masa spraw ,drobnych ale wymagających interwencji: drobne kradzieże, rozboje, zakłócenia porządku.

Skuteczność skórzeckich policjantów z całą pewnością się zwiększy , kiedy otrzymają nowy samochód na który złożą się gminy z terenu jego działania i Komenda Główna Policji.

Jarosław Stanek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz