poniedziałek, 18 czerwca 2012

JOANNA MARCIŃCZAK. Wycieczka Ostrzyce – Wieżyca – Szymbark

5 czerwca 2012. Godzina 8.40 rano - zbiórka. Uczniowie klas I a i I b gimnazjum gromadzą się przed szkołą. Za chwilkę wyjadą na długo wyczekiwaną wycieczkę - 20 uczniów i 2 opiekunki - Pani Justyna Szarkowska i Pani Joanna Marcinczyk. Torby wypchane po brzegi, chociaż to tylko dwudniowa wycieczka. Podczas zbiórki sprawdzenie obecności i przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Godzina 9.00 - wyruszamy. Wszyscy ciekawi, jak to będzie i bardzo zadowoleni. Już o godzinie 10.30 jesteśmy na miejscu, w pensjonacie "U Maryli" w Ostrzycach. Uczniowie zostają zakwaterowani w pokojach - jest ładnie i czysto. Po rozpakowaniu ogromnych toreb i plecaków czas na spacer po okolicy. Jezioro Ostrzyckie jest bardzo malownicze. Oto kilka podstawowych informacji o tym miejscu....

Jezioro Ostrzyckie (kasz. Jezoro Òstrzëcczé) - przepływowe jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie). Jezioro Ostrzyckie położone jest w najatrakcyjniejszej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego u podnóża Wieżycy i stanowi część szlaku wodnego "Kółko Raduńskie". Wzdłuż wschodniej linii brzegowej jeziora przebiega Droga Kaszubska, a samo jezioro w kształcie podkowy opasa znajdujący się na zachodnim brzegu rezerwat przyrody Ostrzycki Las i poprzez wąskie przesmyki wodne łączy się z jeziorami Potulskim i Brodnem Wielkim. W sezonie letnim po Jeziorze Ostrzyckim pływa stateczek Białej floty "Stolem", a przez rynnę morenową jeziora przepływa Radunia. Urozmaicona krajobrazowo linia brzegowa jeziora osiąga całkowitą długość 20 kilometrów. Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski. Ogólna powierzchnia: 309 ha, długość: 7 km, szerokość: 0,8 km, maksymalna głębokość: 21 m. Przed 1920 jezioro nosiło nazwę niemiecką Ostritz - See.

Na obiad zupa ogórkowa - pyszna! Po obiedzie czeka na nas główny punkt dzisiejszego dnia wycieczki - rajd pieszy na wieżę widokową na Wieżycy. Idziemy, idziemy, idziemy i końca nie widać. Wreszcie przed nami tablica informująca o tym, że wychodzimy na teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego - to już nie daleko. Udało się! Wszyscy dotarli na miejsce. Zmęczeni, ale dumni z siebie wchodzimy na wieżę. I choć nogi nam się trzęsą, to widoki zapierają dech w piersiach. Robimy pamiątkowe fotki i wracamy. Droga powrotna mija nam trochę szybciej, ale niektórzy trochę marudzą.Po powrocie do pensjonatu chwilka na zregenerowanie sił i zabieramy się za pieczenie kiełbasek w ognisku. Niektórzy grzeją się przy ogniu, inni grają w tenisa stołowego, siatkówkę albo piłkę nożną. Bawimy się świetnie i nie mamy ochoty na sen, ale trzeba się położyć, bo przed nami kolejny dzień pełen wrażeń.


6 czerwca - pobudka, poranna toaleta, śniadanko i znów jesteśmy gotowi na zwiedzanie. Dziś przed nami Jastrzębia Góra i Szymbark.
Jastrzębia Góra to punkt widokowy położony w paśmie morenowych Wzgórz Szymbarskich, nad Jeziorem Ostrzyckim w Ostrzycach. Wzniesienie to ma 227 m n.p.m. Przez Jastrzębią Górę prowadzi turystyczny Szlak Kaszubski.

Widok jest przepiękny. W oddali widać wieżę widokową na Wieżycy - to strasznie daleko! W drodze powrotnej do pensjonatu wchodzimy do sklepu z pamiątkami. Aniołki, kaczuszki, bransoletki i piękne drewniane kolczyki - to wszystko nasze zakupy. Około godziny 13 przychodzi czas na pakowanie i oczywiście mamy problem z dopięciem toreb i plecaków - dziwne! 13.30 - przyjechał nasz kierowca. Wsiadamy i ruszamy dalej. W Szymbarku czeka już na nas przewodnik - Pan Paweł, który jak się później okazuje jest niezłym śpiewakiem. Jego wykonanie Kaszëbsczé nótë jest zawodowe. Pan Paweł opowiada bardzo ciekawie o najdłuższej desce na świecie, największym grającym fortepianie, Domu Sybiraka, pociągach transportujących polskich zesłańców na Syberię, bunkrze Gryfa Pomorskiego i domu na głowie. Zmęczeni, ale zadowoleni jemy obiad i wracamy do Pinczyna. Długo będziemy wspominać ten wyjazd.
Joanna Marcinczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz