sobota, 23 czerwca 2012

KRZYSZTOF TRAWICKI. Zdrowych wakacji i urlopów

Nareszcie przyszły deszcze. Jak pisałem w ostatnim "okienku", z niepokojem przyglądaliśmy się sytuacji w rolnictwie. Najpierw były wymarznięcia, a później brak deszczu, susza. Zobaczymy, na ile obecne deszcze nadgonią zapóźnienia w przyrodzie.

Czerwiec jest okresem zakończenia roku szkolnego. Uczestniczę w spotkaniach pożegnalnych trzecich klas gimnazjalnych, które kończą edukację w naszej gminie. Jest to dla uczniów tych klas okres wzruszeń, wzajemnych podziękowań, ale też okres wyboru drogi dalszego swojego rozwoju. Życzę wszystkim absolwentom gimnazjów z naszych szkół, aby ich wybory życiowe spełniały ich marzenia, a szczęście towarzyszyło im przez cały czas....O bardzo ciekawym przykładzie takiego wyboru - upartej i pięknej realizacji marzeń przeczytacie Państwo w wywiadzie z Patrykiem Podwojskim, który w tym numerze "Kuriera" zaprasza na swój koncert. Byłem na XII Przeglądzie Dzieci Muzykujących w Pinczynie. Pamiętam, że dwanaście lat temu jednym z wykonawców na tym przeglądzie był właśnie Patryk. Gratuluję młodzieży, która wiąże swoją przyszłość poprzez rozwój swoich talentów, jakimi zostali obdarzeni. Oni doskonale wiedzą, że zrealizowanie każdego postawionego sobie celu wymaga sporo wysiłku, zaangażowania i wyrzeczeń. W tym miejscu również dziękuję panu Mirkowi Cierpiołowi, który co roku sprowadza na koncert do szkoły w Pinczynie młodzież ze szkoły muzycznej z Gdańska i profesorów tej szkoły.

Wiele podziękowań na moje ręce poprzez e-maile i telefony spłynęło po niedawnym XIV Przeglądzie Orkiestr Dętych Województwa Pomorskiego połączonych z Mistrzostwami Strong Manów. Podziękowania nadeszły zarówno ze strony naszych mieszkańców, jak i wielu przybyłych do nas gości. Z tych opinii wynika, że była to kolejna udana impreza, co mnie przekonuje do sensu ich organizowania. Gdy słyszę słowa niektórych malkontentów, że lepiej wykorzystywać środki na inny cel, to sobie nieraz myślę - dobrze, że jestem wójtem z poczuciem humoru. Uśmiechy na Państwa twarzach są dla mnie jednoznaczną oceną sensu tych naszych cyklicznych imprez. Bardzo się cieszę, że na przykładzie imprez organizowanych przez Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury zaczęły same od siebie organizować takie spotkania i imprezy poszczególne sołectwa. Jest to najlepsza forma zżycia się ze sobą w sołectwie, integracji środowiska i to w szerokim rozumieniu, między innymi młodzieży ze starszymi pokoleniami. To również świetny przykład wspólnego działania. Wzorem był festyn sołecki w malutkich Jeziercach.

Dziękuję wszystkim orkiestrom, jakie do nas przybyły, sponsorom, bez których nie byłaby możliwa tak piękna oprawa tych naszych imprez, dziękuję za przygotowanie tych imprez pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anecie Ossowskiej i moim bezinteresownie pracującym współpracownikom, dziękuje też jurorom: Blandynie Czai, Wojciechowi Birnie i Wojciechowi Bednarkowi oraz Arturowi Heroldowi za przygotowanie części sportowej.

Wszyscy pasjonujmy się piłką nożną na Euro 2012. I dobrze, bo dzięki temu mamy w tym czasie mniej polityki. O ile nasza narodowa drużyna nie spełniła naszych oczekiwań, to nasze drużyny z gminy Zblewo odniosły wielkie sukcesy, bo Sokół Zblewo awansował do IV ligi, a Meteor Pinczyn do A klasy. I tu moje serdeczne gratulacje. Jak widać, inwestowanie w obiekty sportowe przynosi rezultaty. Warto tu podkreślić, że wydarzenia sportowe na tych obiektach nie są tylko formą rywalizacji sportowej, ale również spotkań środowiskowych i integracji społecznej. Wielki sukces odniosła także drużyna dziewcząt w piłce nożnej prowadzona przez pana Mirka Urbana, która wygrała finał województwa pomorskiego Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". W nagrodę dziewczęta były uczestnikami treningu Hiszpanów w naszej zaprzyjaźnionej gminie Gniewino. I tu również moje serdeczne gratulacje.

Z radością mogę zakomunikować, że udało się rzutem na taśmę utrzymać z Ministerstwa Sportu zapewnienie o dofinansowaniu budowy Orlika w miejscowości Borzechowo. Chcę zaznaczyć, że 2012 rok jest ostatnim rokiem programu rządowego budowy Orlików. Jesteśmy gminą, która chyba jako jedyna w województwie pozyskała dofinansowanie na trzy Orliki i jedno boisko wielofunkcyjne.

Będziemy się starać nasze inne wydarzenia kulturalne także łączyć ze sportem. W tym roku na Festynie Kociewskim, jaki odbędzie się 28 i 29 lipca, na terenie nowego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Bytoni i na stadionie Zblewie zorganizujemy zawody piłkarskie, turnieje sołectw, turniej tenisa ziemnego i stołowego o Puchar Wójta. Dzięki temu każdy powinien znaleźć siebie i coś dla siebie na czternastej edycji organizowanej przez nas imprezy.

Żyję nie tylko sprawami Urzędu Gminy. Uczestniczę także w innych ważnych wydarzeniach. Takim była uroczystość 10-lecia firmy pana Leszka Burczyka. Dla mnie jest to szczególna satysfakcja, kiedy mogę uczestniczyć w wydarzeniach świadczących o rozwoju firm i przedsiębiorczości na terenie naszej gminy. Firma pana Burczyka jest również bardzo aktywna we wspieraniu inicjatyw i wydarzeń kulturalnych i społecznych w naszej gminie. Stąd też takie zainteresowanie jubileuszem firmy ze strony samorządu i władz wyższego, a nawet najwyższego szczebla. Odzwierciedleniem tego zainteresowania jest odznaczenie Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego, do którego - na marginesie - pan Leszek jest bardzo podobny (często mówię, że mamy w gminie sobowtóra prezydenta).

W tym miejscu muszę się i ja pochwalić. Miałem przyjemność razem z panią Sekretarz Gminy odebrać w Centrum Europejskim w Szymbarku nagrodę dla Gminy Zblewo Konkursu HIT Pomorza. Otrzymaliśmy nagrodę HIT Rubinowy z dwiema gwiazdkami za projekt i realizację budowy świetlic wiejskich na terenie naszej gminy. Osobną nagrodę otrzymała szefowa do spraw promocji naszej gminy pani Elżbieta Glaza, której składam serdeczne gratulacje.

Nie wszystkie informacje, jakie otrzymałem w ostatnich dniach, są tak radosne. Dowiedziałem się o przeniesieniu i to za granicę naszego wikariusza z parafii św. Michała w Zblewie Roberta Kierbica. Ksiądz wikariusz zyskał sobie wielką sympatię od momentu przyjścia do naszej parafii ze swoim słynnym szczurkiem. Bardzo polubiła go zwłaszcza młodzież. Wiemy, znając Kościół jako instytucję, że z dekretem wystawionym przez Księdza Biskupa się nie dyskutuje. Wypada nam tylko podziękować i życzyć wielu łask Bożych na innej placówce. Więc dziękujemy, księże Robercie.

Zaczyna się okres wakacyjny i urlopowy. Życzę szczęśliwych, zdrowych wakacji i urlopów, dobrego wypoczynku, a rolnikom, dla których zaczyna się wytężony okres prac polowych i żniwnych - aby Bozia dała dobrą pogodę, wiele sił i obfite plony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz