wtorek, 23 czerwca 2015

DNI PELPLINA to święto miasta i jego mieszkańców. Ustanowione na pamiątkę...

Dni Pelplina to święto miasta i jego mieszkańców. Ustanowione zostało uchwałą Rady Miejskiej na pamiątkę wizyty papieża Jana Pawła II w Pelplinie w 1999 r.


W sobotę 6 czerwca w godzinach przedpołudniowych odbyła się w Pelplinie "Kociewska gra miejska". W zabawie wzięło udział 7 drużyn, w każdej po 3 osoby. Na każdym punkcie należało wykonać zadanie związane z informacjami historycznymi, etnograficznymi, kulturowymi na temat Kociewia.

Oficjalne obchody Dni Pelplina 6 czerwca 2015 rozpoczął uroczysty przemarsz mieszkańców gminy Pelplin i gości ulicami miasta, który poprowadziła "Pelplińska Orkiestra Dęta". W miejscu organizacji imprezy, na Targowisku Miejskim, po odegraniu hejnału Pelplina, święto miasta oficjalnie otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Patryk Demski.Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej wręczył medal "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin" panu Jerzemu Żugajowi.

Program artystyczny o godz. 16 rozpoczął specjalny program dla dzieci w wykonaniu artystów Teatru Hals. Następnie na scenie wystąpiły przedszkolaki oraz dzieci i młodzież szkolna. Wystąpiły zespoły "Gzuby z Pelplińskiej Dwójki" oraz "Modraki" z ZKiW nr 1 w Pelplinie, był walc angielski w wykonaniu dzieci z Kulic, tańce hawajskie w wykonaniu uczniów ze szkoły w Małych Walichnowach oraz liczne występy wokalistów z Rudna, Rajkowych i placówek z Pelplina.Równolegle na drugim końcu targowiska odbył się Pierwszy Maraton Fitness. W ćwiczeniach wzięło udział ok. 40 osób.

Sponsor tegorocznych Dni Pelplina GAZ-SYSTEM S.A. zorganizował konkursy i zabawy dla dzieci nagradzane licznymi upominkami. Podobnie było na stosiku Fundacji Banku Zachodniego WBK. Tam też promowany był program dotacyjny Banku "Tu mieszkam, tu zmieniam". Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Pelplin zorganizowali konkurs "Czysta Gmina" z licznymi nagrodami ufundowanymi przez lokalnych sponsorów.

Późnym popołudniem na scenie zaprezentował się zespół Oktava z Gdańska oraz siedmiu młodych wokalistów, uczestników warsztatów wokalnych w Ośrodku Kultury.


Pierwszą wieczorną gwiazdą Dni Pelplina był zespół GANG MARCELA, który kojarzy się przede wszystkim z okresem lat 80-tych. Tyle złamanych serc, Zaświeciła moja gwiazda, Znajdziemy pośród trosk, Ojciec żył tak jak chciał oraz inne znane i nowe piosenki usłyszał licznie zgromadzona pod sceną publiczność.
Po godz. 23 zagrał BAYER FULL, jeden z najpopularniejszych zespołów nurtu polskiej muzyki tanecznej (disco polo), który istnieje od roku 1984. Liderem i wokalistą zespołu jest Sławomir Świerzyński. Tłumy mieszkańców oraz goście bawili się i oklaskiwali każdą piosenkę.

W niedzielę, 7 czerwca 2015 o godz. 8, na stadionie miejskim w Pelplinie rozpoczęły się biegi dla dzieci (10 kategorii) w ramach Biegu Papieskiego z PGE Energią Odnawialną. O godz. 10.00 nastąpił start do biegu głównego open na dystansie 10 kilometrów. W biegu głównym ulicami miasta wzięło udział 240 uczestników.

W południe, w pelplińskiej katedrze, dzieci z przedszkoli gminnych zaprezentowały program artystyczny "5 minut dla Papieża Jana Pawła II". Oficjalne zakończenie tegorocznych Dni Pelplina odbyło się o godz. 15 na górze Jana Pawła II. Podczas nabożeństwa czerwcowego zebrani wysłuchali fragmentu homilii św. Jana Pawła II z 1999 roku wygłoszonej w Pelplinie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz