wtorek, 3 listopada 2015

BARBARA DEMBEK-BOCHNIAK. ZIELONE MRÓWKI W HARCERSKIEJ SŁUŻBIE
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych zamglonym rankiem na pączewskim cmentarzu, a wieczorem w pączewskiej świątyni pojawiła się grupa piętnastu harcerek z zastępu Zielone Mrówki należącego do 1. Kociewskiej Drużyny Harcerskiej Borowianki, która działa w szeregach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Drużynową jest druhna Kamila Kolaska, z wykształcenia historyk, przewodnik po Toruniu. Dziewczęta pełniąc harcerską służbę uprzątnęły starsze groby, a mogiły, na których nie było ozdób, przybrały darami złotej, polskiej jesieni. Wieczorem poprowadziły ostatnie nabożeństwo różańcowe. Po Mszy Św. zapaliły znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak modlił się za harcerki, wyraził słowa uznania za działania zastępu, postępowanie w oparciu o wartości chrześcijańskie oraz życzył wytrwałości.

Zastępowi Zielonych Mrówek przewodzi Bernadka Wycinka z Pączewa oraz Kornelia Żurawska z Mirotek. Drużyna składa się z trzech zastępów, do których należą dziewczęta z trzech gmin: Lubichowa, Skórcza oraz Smętowa Granicznego. Po rocznym zawieszeniu drużyna została reaktywowana dzięki staraniom przesympatycznej druhny drużynowej, która w ten sposób ocaliła istniejącą od 2003 roku drużynę przed likwidacją. W planach jest wspólna drużynowa wigilia, zimowisko, obóz letni... Życzymy, aby zapał druhny Kamili promieniował nie tylko na harcerki, ale i na całe otoczenie.

Sławomir Bochniak, Prezes KHDK PCK przy ZSS w Gdańsku, mieszkaniec parafii Pączewo, wręczył drużynowej pakieciki pierwszej pomocy dla harcerek.

Barbara Dembek-Bochniak
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz