wtorek, 3 listopada 2015

Im starsze dzieci, tym więcej zwolnień z lekcji WF

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że ze zwolnień lekarskich korzysta ponad 1 proc. uczniów szkół podstawowych, ponad 3 proc. gimnazjalistów i 8 proc. licealistów. Co trzeci uczeń podstawówki i liceum przyznaje, że zwolnienia z WF wypisują mu też... rodzice. Nic dziwnego, że od kilku lat znacząco obniża się średnia wieku osób, korzystających z zabiegów rehabilitacyjnych.

Od września obowiązują nowe zasady zwalniania z zajęć WF. Ale tylko teoretycznie. Wprawdzie początkowo przekonywano, że lekarz rodzinny nie będzie mógł wystawić całorocznego zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego, ale rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej nie jest nadrzędne dla lekarzy, którzy nadal mogą wystawiać zaświadczenia o stanie zdrowia.

- Lekarze rodzinni, tak jak dotychczas, mogą orzekać o całkowitej lub częściowej niezdolności uczniów do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Jeśli lekarz uzna, iż w świetle wiedzy medycznej uzasadnione jest całkowite zwolnienie ucznia z zajęć WF przez określony czas (semestr, czy rok), to opinię o takim zwolnieniu jest on, tak jak dotychczas, w pełni uprawniony wystawić - podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

W wielu szkołach wciąż honoruje się także zwolnienia wypisywane przez rodziców. Niemal 40 proc. gimnazjalistów przyznało, że choć raz takie zwolnienie dostało. Ze zwolnień lekarskich z WF korzysta natomiast ponad 1 proc. uczniów szkół podstawowych, ponad 3 proc. gimnazjalistów i 8 proc. licealistów. Efekty łatwo przewidzieć.

- Liczba młodych ludzi, którzy korzystają z usług fizjoterapeutów, rośnie w zastraszającym tempie. Obecnie trafiają do nas także 20-30 latkowie, którzy stanowią znaczącą część pacjentów - podkreśla Karolina Kleist-Lamk, fizjoterapeuta z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Zaznacza przy tym, że nie są to osoby po urazach, które doznały podczas intensywnego uprawiania sportu czy w wyniku wypadku. Często jest to następstwo... truchtu do tramwaju czy chorób wynikających z siedzącego trybu życia. Nierzadko wiąże się z nadwagą i otyłością.

- Organizmy młodych osób są po prostu nieprzygotowane do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Brak ćwiczeń w szkole często przekłada się na styl życia i nawet zdrowe odżywianie niewiele pomoże, jeśli jedyną aktywnością fizyczną jest wyjście z samochodu i przejście z podziemnego parkingu do windy biurowca. Słabe więzadła i mięśnie 20-30-latków, które nie stabilizują aparatu ruchu, są dużo bardziej narażone na urazy niż u osób uprawiających regularnie sport.. Niewielka, ale regularna dawka ćwiczeń od najmłodszych lat mogłaby to zmienić - dodaje Karolina Kleist-Lamk.

Michał Radziwiłł
Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz