czwartek, 29 marca 2012

KRZYSZTOF SZOMBURG. Czy powiaty: kwidzyński, malborski, starogardzki, sztumski i tczewski stworzą

Witam serdecznie,

Czy w najbliższych latach powiaty: kwidzyński, malborski, starogardzki, sztumski i tczewski stworzą wspólnie subregionalny ośrodek wzrostu, który będzie liczącym się partnerem dla trójmiejskiej aglomeracji i ważnym ośrodkiem rozwoju gospodarczego w regionie?

Przesyłam Państwu informację prasową dotyczącą spotkania na I warsztatach Liderów Partnerstwa Obszaru Dolnej Wisły. Przedsięwzięcia organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, które ma doprowadzić do pobudzenia ponadpowiatowej współpracy i wypracowania wspólnej, bardziej kompleksowej oferty dla inwestorów - zarówno tych zewnętrznych, w tym z zagranicy jak i dla firm już działających na obszarze Dolnej Wisły i szukających możliwości dalszego rozwoju.

Załączam również logotyp przedsięwzięcia oraz zdjęcie z warsztatów z możliwością wykorzystania ich w Państwa publikacjach.
Jeżeli mieliby Państwo jakieś pytania pozostaje do dyspozycji.

Pozdrawiam,

Krzysztof Szomburg

+48 501 669 711

Krzysztof.szomburg@ibngr.pl


Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
ul. Do Studzienki 63
80-227 Gdańsk
www.ibngr.plObszar Dolnej Wisły nowym liczącym się ośrodkiem rozwoju gospodarczego w regionie?


Informacja prasowa z I warsztatów Liderów Partnerstwa Obszaru Dolnej Wisły, które obyły się w Starostwie powiatowym w Starogardzie Gdańskim w dniu 19.03.2012 r.Czy w najbliższych latach powiaty stworzą wspólnie subregionalny ośrodek wzrostu, który będzie liczącym się partnerem dla trójmiejskiej aglomeracji i ważnym ośrodkiem rozwoju gospodarczego w regionie?

Na początku tygodnia, odbyły się pierwsze warsztaty Liderów z pięciu powiatów tworzących Obszar Dolnej Wisły w ramach projektu powołania ponadlokalnego partnerstwa na rzecz rozwoju gospodarczego powiatów: kwidzyńskiego, malborskiego, starogardzkiego, sztumskiego i tczewskiego.

Przedsięwzięcie organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ma doprowadzić do pobudzenia ponadpowiatowej współpracy i wypracowania wspólnej, bardziej kompleksowej oferty dla inwestorów - zarówno tych zewnętrznych, w tym z zagranicy, jak i dla firm już działających na obszarze Dolnej Wisły i szukających możliwości dalszego rozwoju.

W ramach warsztatów Liderzy mieli okazję wymienić doświadczenia z ekspertami ds. inwestycji w naszym regionie. Rozmawiali z Panem Marcinem Faleńczykiem z Invest In Pomerania o tym, jak wygląda proces sprowadzania inwestorów, na co zwracają oni uwagę i jak należałoby o nich zadbać zarówno w okresie realizowania inwestycji, jak i po nim. Z kolei z Panią Justyną Wrzesień-Fic z Flextronics, firmy, która 11 lat temu zainwestowała w Tczewie, rozmawiali jak ten proces przebiegał w przypadku ich przedsiębiorstwa, czym się kierowali przy doborze miejsca pod inwestycję, czym zostali przyciągnięci oraz z czym musieli się zmierzyć.

Oboje goście podkreślali, jak ważna jest świadomość swoich przewag wobec innych regionów. W przypadku Obszaru Dolnej Wisły jedną z nich jest niewątpliwie bliskość trójmiejskiej metropolii, przy jednoczesnej dużej dostępności terenów pod inwestycje przemysłowe oraz niższych kosztach pracy i życia. Dzielili się również spostrzeżeniami, jak istotne są miękkie czynniki lokalizacji, takie jak: profesjonalna obsługa w urzędzie, otwartość lokalnych społeczności, oferta spędzania wolnego czasu, dostępność dobrych szkół czy ładne, czyste otoczenie.

Wspólnie z ekspertami IBnGR zastanawiano się nad znaczeniem inwestycji dla lokalnych firm - czy i jak mogą one na tym skorzystać? Chodzi nie tylko o dostarczanie surowców (np. produktów rolnych), czy transport, ale także o wiele pośrednich korzyści: dla sklepikarzy, restauratorów, hotelarzy, lekarzy, nauczycieli itd.

Liderzy przedstawiali również potencjały rozwojowe swoich powiatów i szukali wspólnych elementów, które byłyby punktem wyjścia do budowania zintegrowanej strategii zarządzania zmianą gospodarczą w Obszarze Dolnej Wisły - a najważniejszym wehikułem tej zmiany są właśnie inwestycje.

Nastawienie części z nich na profil lekkiego przemysłu, innej na logistykę, a jeszcze innej na turystykę i kulturę pokazuje, jak wiele współpracujące powiaty są w stanie razem zaoferować. Istnieje szansa, że poprzez współdziałanie w najbliższych latach powstanie subregionalny ośrodek wzrostu, który będzie liczącym się partnerem dla trójmiejskiej aglomeracji i ważnym ośrodkiem rozwoju gospodarczego w regionie.

Warsztaty były pierwszym z cyklu pięciu spotkań. Na następnych, które odbywać się będą w każdym z powiatów Dolnej Wisły, dyskutowana będzie wspólna wizja przyszłości, jakie konkretnie inwestycje najlepiej do niej będą pasowały oraz jak takich właśnie inwestorów przyciągnąć.
Projekt realizowany jest przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Osoba do kontaktu:
Krzysztof Szomburg

+48 501 669 711
Krzysztof.szomburg@ibngr.pl

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
ul. Do Studzienki 63
80-227 Gdańsk
www.ibngr.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz