poniedziałek, 23 kwietnia 2012

KRZYSZTOF TRAWICKI. Pogody ducha i udanego grilla

Pisząc to okienko wreszcie widzę rozkwit wiosny w pełni, bo dotychczas, nie dość, że była zimna i sucha, to jeszcze nie sprzyjała rolnikom. Pokazują to informacje zebrane przez komisję powołaną przeze mnie do oszacowania strat w wyniku wymarznięcia zbóż ozimych. Według przeprowadzonych szacunków straty w naszej gminie dotyczą 1885,33 hektarów, a wniosków złożyło 139 rolników. Z niepokojem będę patrzył na tegoroczne zbiory, chociaż mam nadzieję, że, jak to często bywa w przyrodzie, potrafi ona szybko przy sprzyjającej aurze naprawić zaległości....
14 kwietnia mieliśmy jak co roku Galę Wręczania Nagród Wójta, ubarwioną przepięknym występem artystów z Łodzi, którzy swoimi występami wspomagają Fundację "Podaruj Mi Życie", działającą na terenie Pomorza i w USA. Skąd ci muzycy się wzięli? Otóż dostałem kiedyś w prezencie od starosty kartuskiego pani Janiny Kwiecień płytę z ich utworami i gdy ją włączyłem jadąc samochodem, zauroczyła mnie. Pomyślałem wówczas, że muszę tych artystów ściągnąć do Zblewa. Ich pobyt w Zblewie przypadł wszystkim do serca, więc macie Państwo moją deklaracje, że nie będzie to ich ostatni koncert u nas. Dodatkowy ich koncert zorganizowaliśmy dzięki pomocy księdza prałata Zenona Góreckiego w kościele parafialnym w Zblewie. Został on przyjęty brawami na stojąco, bo był rzeczywiście występem pełnym artystycznych wrażeń. Dziękuję wszystkim za to, że pomogli zorganizować ten występ i za ofiarność mieszkańców, którzy wspomogli swoimi datkami fundację, która w tym wypadku zbierała środki na chorego na białaczkę Sławka.

Wśród nagrodzonych na Gali zwracają uwagę przedsiębiorcy. To ludzie młodego pokolenia. Są bardzo aktywnymi menedżerami, a ich firmy dynamicznie się rozwijają. Działalność tych osób nie tylko koncentruje się na rozwoju firm. Wspomagają oni również działalność gminy w sferze kultury i sportu. Ciekawe wnioski można wyciągnąć, kiedy patrzy się na nagrodzonych i wyróżnionych w dziedzinie kultury. Została nagrodzona młodzież z Pinczyna krzewiąca kulturę, obrzędy i zwyczaje kociewskie, ale sporo wyróżnień w tej dziedzinie świadczy, że nie było łatwo wybrać. Taka sytuacja w kulturze to pokłosie wielu przeglądów, między innymi Przeglądu Młodych Talentów. Wczorajszy mój udział w podsumowaniu odbywającego się po raz pierwszy w Bytoni Pleneru Młodych Twórców Ludowych Kaszub i Kociewia pod patronatem Honorowego Obywatela Gminy naszego ziomka Edmunda Zielińskiego przekonał mnie, że nasza gmina jest zasobna w talenty i że naszą rolą jest nie tylko dbanie o sferę materialną, o rozwój infrastruktury gminnej, ale nie mniej ważne, a może jeszcze bardziej ważne jest dbanie o tę sferę niematerialną, która uwrażliwia człowieka na piękno i szeroko pojęta kulturę, w tym również osobistą.

Gdy pięć lat temu organizowaliśmy pierwszą Galę, to akurat w "Kurierze Zblewskim" redaktor Tadeusz Majewski zadał mi pytanie, czy nie boję się, że zabraknie nam kiedyś kandydatów do nagród. Jak widać po pięciu latach, nie dość, że ich nie zabrakło, to ciągle wybieramy z wielu propozycji, a nawet można powiedzieć, że ten wybór z racji bogactwa jest coraz trudniejszy.

Mam również satysfakcję z opinii różnych środowisk, że nasza Gala to jedno z bardziej eleganckich wydarzeń patrząc z perspektywy ponadgminnej. Wyeksponowała to również telewizja, goszcząca po raz pierwszy na naszej imprezie. Dopóki będę wójtem, to również będę przykładał wielką uwagę do eleganckiej formy przedstawiania nas, czyli naszej gminy. Tu mała dygresja. Specjalnie podkreślam słowo "nas", bo nie tak dawno podczas dyskusji na różne tematy, między innymi o ewentualnych przyszłych inwestycjach, padało pytanie dyskutantów: "A co my będziemy z tego mieli, bo przecież z ewentualnych przedsięwzięć zysk będzie miała tylko gmina?". Więc ja zadałem pytanie podstawowe: "Co i kto daje gminie?". Bo według mnie gmina to my i nieważne, w jakiej jej części miałyby powstać ewentualne inwestycje. Ważne, że one powstają, a środki wpływają z podatków do kasy gminy, a za nie zaspakajamy różnorakie nasze, mieszkańców gminy, potrzeby.

Jak już piszę o ewentualnych nowych inwestycjach, to wspomnę o dalszych losach jednej z nich. Po spotkaniu w Kleszczewie z mieszkańcami dotyczącym inwestycji biogazowni w tej miejscowości zorganizowaliśmy wyjazd do prawie bliźniaczej miejscowości Koczała w gminie Przechlewo. Z relacji moich współpracowników i uczestników wyjazdu wynika, że wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Ja natomiast do tej inwestycji jestem przekonany więcej niż w stu procentach, bo widziałem takich instalacji kilkanaście i to zarówno w kraju, jak i za granicą, i nie mam najmniejszych obaw. Jeszcze raz powtarzam, że jest to szansa na dodatkowe miejsca pracy, na dostarczanie ciepła, na kontrakty dla rolników, jak i możliwość powstania nowych przedsięwzięć - rozwoju gospodarczego tego terenu. Osobiście nie mam żadnej wątpliwości co do proekologicznego funkcjonowania tej inwestycji. W Pinczynie natomiast na prośbę pana sołtysa tej wsi i radnego Tomasza Boszki oraz rady sołeckiej odbyło się spotkanie dotyczące technologii utylizacji opon i tworzyw sztucznych metodą pirolizy, która to metoda miała mieć zastosowanie w ewentualnej inwestycji budowanej przez firmę Megiw w Borzechowie. Frekwencja była niewielka. Szkoda, gdyż moim zdaniem warto się zapoznawać z nowoczesnymi technologiami, a może warto też być w niektórych dziedzinach pionierem. Po zapoznaniu się z technologią padały nawet stwierdzenia niektórych uczestników, że nie widzą przeszkód, by usadowić taką inwestycję na ich terenie. Cieszę się z takiej postawy sołtysa i rady sołeckiej, bo samo mówienie "nie, bo nie" do wielkiej filozofii nie należy. Żeby zapoznać się z tematem, trzeba wykazać trochę trudu, a to już jest czasami ponad siły co niektórych biorących największy udział w dyskusji, ale właśnie na zasadzie "nie, bo nie".

Byłem również przy wizytacji naszego Honorowego Obywatela Biskupa Pelplińskiego ks. prof. Bernarda Szlagi związanej z uroczystością bierzmowania. Przekazuję w imieniu Jego Ekscelencji pozdrowienia i życzenia dla całej naszej społeczności gminnej.

Zbliża się wielka majówka, więc życzę wszystkim dobrej pogody, wspaniałego humoru, pogody ducha i udanego grilla.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz