wtorek, 24 kwietnia 2012

KS. RROBERT KIERBIC. Groby Pańskie 2012

"Nieodłącznym elementem obchodów świąt Wielkiej Nocy są Groby Pańskie, miejsca adoracji i modlitwy, które możemy podziwiać w świątyniach w całym kraju".
Po przeczytaniu tego zdania na jednym z portali internetowych nie pozostało mi nic innego, jak wziąć aparat fotograficzny i ruszyć "na Groby Pańskie" w naszej gminie.


Miłośnikom tradycji polecam Grób Pański w kościele pw. św. Anny w Borzechowie. Spokojnie spoczywający Chrystus kontrastuje z dynamiką obrazu przedstawiającego scenę zaćmienia słońca, które miało miejsce w czasie śmierci Zbawiciela na krzyżu. Wodząc wzrokiem zatrzymujemy się na monstrancji z Najświętszym Sakramentem, by Jezusowi zostawić swoje troski, zmartwienia i radości.

W parafii pw. św. Elżbiety w Pinczynie mogliśmy się zatrzymać przy grobie jakby dosłownie wyjętym z Ewangelii wg Św. Jana (J 19,41-42), który mówi, że Grób Jezusa znajdował się w ogrodzie. Grób wykonano z kostki granitowej, otoczonej dywanem kolorowych kwiatów.Ale są ludzie, którzy do przeżywania Tajemnicy Męki i Zmartwychwstania potrzebują pewnych symboli. Znaleźli je w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kleszczewie Kościerskim, gdzie w głównej części kompozycji zobaczyliśmy symbol domu stojącego na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus uobecniony w Najświętszym Sakramencie, nawiązując tym samym do hasła Roku Duszpasterskiego, które brzmi: "Kościół naszym domem". Kościół jest naszym domem, a Chrystus jego fundamentem.Modląc się przed Grobem w naszym kościele parafialnym w Zblewie nie można było nie zauważyć ogromnego motyla. Jak wiadomo, motyle są symbolami Zmartwychwstania. Umieszczone przy grobie Pana są zapowiedzią Jego zmartwychwstania. Jednak to nie tylko znak zapowiadający zmartwychwstanie Pana, ale także symbol wskazujący na jedność misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

- No i który Grób się księdzu najbardziej podoba - może teraz pytasz Czytelniku?
- Pusty, czytelniku, pusty - odpowiadam. Pan zmartwychwstał! Alleluja!
Ks. Robert Kierbic


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz