wtorek, 28 stycznia 2014

KRZYSZTOF TRAWICKI. Rok zapowiada się nieźle

W pierwszych słowach mojego "okienka" chciałbym wszystkim przekazać serdeczne i gorące pozdrowienia z życzeniami noworocznymi od naszych przyjaciół z gminy partnerskiej ze Spisza, czyli Łapsz Niżnych.

Miałem przyjemność uczestniczyć w corocznej imprezie noworocznej Śpiskie Zwyki. Jest to przegląd zespołów folklorystycznych i artystów ludowych. Uzgodniliśmy również z wójtem Pawłem Dziubanem i jego współpracownikami (z naszej strony uczestniczyli także dyrektorzy szkół - w Zblewie, pani Lucyna Błaszak, i Pinczynie, pani Iwona Loroch) współpracę partnerską w roku 2014. Wiemy, że na pewno będzie udział górali śpiskich w naszych imprezach. Oprócz tego gmina Łapsze Niżne będzie partnerem wspierającym razem z gminą Gniewino naszego projektu adaptacji poddasza szkoły w Bytoni na rzecz warsztatów, w których będzie można zderzyć twórców trzech kultur, czyli kultury górali ze Spisza, kultury Kaszubów i kultury Kociewiaków. Projekt zakłada powstanie części hotelowo-warsztatowej. Miejsce wybraliśmy do tego idealne, tym bardziej, że szkoła w Bytoni ma bogate doświadczenia w prowadzeniu warsztatów artystów i twórców ludowych. Szczególnie nam zależy na młodzieży uzdolnionej artystycznie, aby mogła przejąć pałeczkę od twórców już starszego pokolenia. Staramy się na ten projekt pozyskać środki z zewnątrz.

Chciałbym serdecznie podziękować tym szkołom, które zorganizowały Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wszystkim ofiarodawcom, wykonawcom, artystom, dzieciom, wolontariuszom. Sam osobiście miałem z moim zespołem "Akord" możliwość występu w szkole w Zblewie. Dziękuję panu Zygmuntowi Beyerowi, dyrygentowi, i moim kolegom z zespołu. Jak zwykle mieszkańcy naszej gminy okazali się życzliwi i ofiarni, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję.

W tym wydaniu "Kuriera Zblewskiego" zostało zamieszczone wstępne podsumowanie pana Jerzego Szarmacha zrealizowanych działań inwestycyjnych w latach 2011 - 2013. Ja chciałbym napisać kilka słów na temat zadań, które planujemy realizować w roku 2014.

Zapowiada się ten rok zupełnie nieźle. Wreszcie udaje mi się finalizować sprawę budowy hali widowiskowo-sportowej w Zblewie. Wczoraj (27 stycznia) miałem spotkanie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego, odpowiadającym za inwestycje sportowe, w sprawie współfinansowania budowy tej hali. Uzgodniliśmy wszystkie techniczno-administracyjne zadania, które stoją przed nami. Wszystko więc wskazuje na to, że wreszcie rozpoczniemy w tym roku budowę. Oprócz rozmowy dotyczącej hali sportowej rozmawialiśmy również i nastąpiły pierwsze ustalenia co do modernizacji stadionu w Zblewie. Dotyczy to budowy nowej bieżni, modernizacji płyty i dokończenia ogrodzenia. Dziękuję w tym miejscu mieszkańcom, którzy podpisali się pod petycją dotyczącą właśnie tej modernizacji, chociaż zapewniam Państwa, że niezależnie od tej petycji leżała i leży mi na sercu kwestia unowocześnienia tego obiektu, tylko często stoję przed dylematem, co w danym momencie jest najważniejsze i musimy z Radą Gminy podejmować takie, a nie inne wybory. Ale i w tym wypadku jestem optymistą po uzgodnieniach z Urzędem Marszałkowskim i dyrektorem Maciejem Kowalczukiem.

Napisaliśmy projekt dotyczący dalszej termomodernizacji obiektów szkolnych i użyteczności publicznej, który opiewa na kwotę prawie 3 milionów złotych i który ma dużą szansę otrzymać dofinansowanie nawet do 85 - 90 procent z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Lada dzień odbędzie się przetarg na budowę trzech świetlic, w Białachowie, Miradowie i Semlinie, które według złożonego projektu muszą być wykonane do końca czerwca. Będzie kontynuowana przebudowa drogi Semlin - Semlinek, a także ulicy Północnej w Zblewie. Uzgodniliśmy również ze Starostwem Powiatowym w Starogardzie, że zbudujemy kolejne chodniki i zmodernizujemy jeden z wybranych odcinków drogi powiatowej. Prawdopodobnie będzie to dalsza modernizacja drogi biegnącej przez Borzechowo na Osowo Leśne, czyli w stronę Osiecznej.

Przygotowujemy również nowe zadania, które wymagają nowej dokumentacji. Mam tu na myśli modernizację i rozbudowę naszej oczyszczalni ścieków, jak również kontynuację rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Pozostały nam miejscowości Borzechowo, Mały Bukowiec, Bytonia i Cis.

Więc, jak Państwo widzicie, zapowiada się kolejny pracowity rok.

Życzę sobie i nam wszystkim, aby nie zabrakło nam siły, woli i determinacji przy realizacji tych planów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz