poniedziałek, 27 stycznia 2014

STEICO: Jeśli powstanie podstrefa w Czarnej Wodzie...

Do Rady Ministrów wpłynął wniosek o ustanowienie podstrefy ekonomicznej w Czarnej Wodzie. Jeśli zostanie zatwierdzony, już wiosną budowę nowej linii produkcyjnej rozpocznie pierwszy inwestor, który zapowiada stworzenie 100 nowych miejsc pracy.

O powstanie w Czarnej Wodzie podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zabiega burmistrz miasta Arkadiusz Gliniecki. W ten sposób chce przekonać inwestora - firmę Steico - by swoje zamiary budowy nowoczesnej linii produkcyjnej materiałów drewnopochodnych zrealizowała właśnie w tym mieście.- Budowa linii produkcyjnej w Polsce jest pewna, wahamy się co do lokalizacji - mówi Steffen Zimny, prezes zarządu Steico sp. z o.o. - Jeśli w Czarnej Wodzie powstanie podstrefa ekonomiczna, to wybór tej lokalizacji na naszą inwestycję będzie oczywisty - mówi Steffen Zimny.

O nową inwestycję firmy Steico walczą również inne miejscowości. Obecnie firma Steico ma w Polsce dwie fabryki: w Czarnkowie (woj. wielkopolskie) oraz w Czarnej Wodzie (woj. pomorskie). Lokalizacja Czarnej Wody już raz przegrała z Czarnkowem, gdy zapadała decyzja o budowie nowych ciągów produkcyjnych w Polsce, które w efekcie dały pracę ponad 400 osobom. Steico jest jednym z największych w Europie producentów ekologicznych płyt izolacyjnych i materiałów konstrukcyjnych o szerokim zastosowaniu dla budownictwa. W Polsce ma dwie fabryki w Czarnkowie oraz Czarnej Wodzie, w których zatrudnia łącznie 800 osób. W fabrykach Steico powstaje szereg nowatorskich produktów dedykowanych specjalnym zastosowaniom tj. belki dwuteowe wykorzystywane do budowy domów, lekkie płyty izolacyjne LDF czy płyty z wysoką zawartością organicznego bitumu.


Arkadiusz Gliniecki, burmistrz Czarnej Wody, czyni starania, by tym razem to właśnie jego miasto zostało wybrane przez inwestora.

- Czarna Woda jest od dziesiątek lat związana z przemysłem drzewnym, bo mamy idealne warunki do jego rozwoju; zasobne lasy, wykwalifikowana kadrę oraz bardzo dobre położenie przy drodze krajowej 22 oraz blisko portu morskiego - mówi Arkadiusz Gliniecki. - Zdajemy też sobie sprawę, że przyciągnięcie dużego inwestora będzie generowało kolejne miejsca pracy w mniejszych, kooperujących firmach.

Już teraz, dzięki funkcjonowaniu fabryki Steico w Czarnej Wodzie pracę ma 250 osób. Budowa nowej linii pozwoli zwiększyć zatrudnienie w samej fabryce o 100 osób, a także około 30 osób z firm kooperujących w zakresie ochrony mienia czy innych usług. Dla kasy miasta oznacza to również wzrost wpływów m.in. z tytułu podatku od nieruchomości.

- Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, a planujemy jej rozpoczęcie wiosną br. Steico umocni swoją pozycję na rynku produktów drzewnych dla budownictwa - mówi Steffen Zimny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz