wtorek, 17 czerwca 2003

NA DWÓCH KÓŁKACH PO OKOLICY...

Centrum Aktywnego Wypoczynku zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wycieczce rowerowej po okolicach Starogardu. Spotykamy się 22 czerwca 2003 r. o godzinie 9.00 przy Hali Agro Kociewie.Trasa o długości 46 km wiedzie przez miejscowości Rokocin-Sumin-Szteklin-Radziejewo-Wirty-Zblewo-Pinczyn-Semlin-Krąg. Powrot do Starogardu planujemy ok. godziny 17.00. Zapraszamy!!!
kontakt : 0601633292 Tego lata mamy zamiar poznać wszystkie tajemnice naszego regionu. Wędrując pieszo, jadąc rowerem czy płynąc kajakiem będziemy podziwiać piękno przyrody i poznawać tajemnice przeszłości. Pałace, dworki, tajemnicze parki podworskie, wczesnośredniowieczne grodziska czekają by je odkryć, a okoliczna przyroda o każdej porze roku będzie kusiła swym pięknem.
I ty możesz poznać ten świat wyruszając z nami na spotkanie przygody. Chcesz do nas dołączyć, zapraszamy do wspólnych wycieczek. Kociewie piękne jest...
Tym razem jedziemy rowerami. Oto krótki opis miejscowości, któe zamierzamy odwiedzić.
Rokocin - Wieś zwarta , leży nad jeziorem Rokocińskim. Park podworski z pałacem który powstał na początku XX w. Od 1947 r. znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej. Uchroniło to budynek od dewastacji. Niestety nie spełnia on aktualnych norm dotyczących warunków mieszkaniowych dla tego typu zakładów i do 2006 r. zostanie sprzedany.

Sumin - Wieś ulicówka położona na skraju jeziora Sumińskiego. We Wsi Pałac podworski z przełomu XIX i XX w. ( obecnie szkoła) i Park podworski. Kościół neobarokowy zbudowany z latach 1926-27.

Szteklin - Wieś zwarta położona na skraju jeziora Szteklińskiego. Pierwsze wzmianki o osadzie w XIV w. We wsi zabytkowy dworek modrzewiowy z 1827 r. Park podworski z niewielkim starodrzewem. Na polu gospodarza Pestki znaleziono ślady po cmentarzu pocholerycznym.

Radziejewo - Wieś zwarta , położona na skraju jeziora Borzechowskiego, wymieniana już w 1178 r. Majątek należał do Niemca Henryka Gramsa. Podworskie zabudowania w stylu neogotyckim z XIX w.. W podwórzu willa dawnego rządcy majątku. Park podworski o charakterze krajobrazowym. Niedaleko wsi w odległości 1,5 km na wschodnim brzegu jeziora Raduńskiego Grodzisko Wczesnośredniowieczne, Pozostałość po grodzie Radzona należącym do ksiecia Mszczuja II.

Wirty- Ogród dendrologiczny, jeden z największych w kraju, o powierzchni ponad 32 ha. Park w stylu angielskim. Założony przez pruskiego nadleśniczego Adama Puttricha w latach 1871-1901. Rosną tu 93 gatunki drzew iglastych i 147 gatunków i odmian drzew liściastych. Część ogrodu zajmuje arboretum (wyodrębniony obszar, na którym uprawia się drzewa i krzewy w celach naukowo-badawczych i hodowlanych.) W latach 50 -tych nadleśniczy Józef Pozorski na 0,4 ha stworzył alpinarium.

Borzechowo-Wieś wzmiankowana już w 1305 r. , gdy przejęli ją Krzyżacy i wznieśli na wyspie na pobliskim jez. Wiekim Borzechowskim zamek, który od 1581 r. stał się rezydensją starosty borzechowskiego. Na wyspie odnaleziono również odłamki ceramiki z okresu ok. 2000 lat p.n.e. i śladami osady ludzkiej. Za czasów krzyżackich do wyspy prowadził most.

Zblewo- Wieś zwarta o charakterze miasteczka. Wymieniana już w 1305 r. Na przełomie XIII i XIV w. Król Wacław II darował Zblewo Krzyżakom. Wieś znana z przemarszu wojsk Napoleona do Moskwy w 1812 r. Kościół neogotycki z 1879-1880 r. W polu w kierunku Pinczyna głaz narzutowy tzw. "zaklęta owczarka" w którą wg legendy zamieniła się żona owczarza kiedy ten w złości rzucił na nią klątwę, bo za późno przyniosła obiad :)

Pinczyn -Wieś zwarta, położona po obu stronach torów kolejowych trasy Starogard-Chojnice. Pierwsza wzmianka o wsi w 1285 roku.
Głaz narzutowy tzw. "diabelski kamień" 14 m obwodu, 3,5 m długości, 2,2 m wysokości. Niegdyś Dworek z połowy XIX w., potem karczma, dziś dom mieszkalny z pozostałościami dawnego parku podworskiego.
Kościół św. Elżbiety trójnawowy, pseudobazylikowy o cechach neobarkokowych z 1926 roku, wewnątrz obraz olejny XVII wieczny.

Krag- Wieś ulicówka o starym osadnictwie. Atrakcją turystyczna jest park podworski z drzewostanem z XVI w. Z 400-500 letnimi lipami. Wg legendy wypoczywał tu kiedyś król Sobieski. W parku kościół neogotycki wybudowany w latach 1906-1907. Przy parku pałac podworski z 1854 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz