poniedziałek, 30 czerwca 2003

Zdobywamy zamki...

Członkowie Centrum Aktywnego Wypoczynku wyruszają w kolejną podróż po Kociewiu.
Masz ochotę przyłączyć się do nas - zadzwoń !!!
CAW 601633292

Czy wiecie ,że na Kociewiu było swojego czasu siedem zamków krzyżackich?Między XIII a XV wiekiem Krzyżacy wznieśli zamki w: Gniewie, Nowem, Tczewie, Zamku Kiszewskim, Skarszewach, Osieku i na Wyspie Starościńskiej jeziora Wielkiego Borzechowskiego. Nie ma pewności , co do tego czy w Starogardzie był zamek uważa się, że raczej warownia obronna.

Z wymienionych budowli zachowały się cztery. W Nowem ocalało jedno skrzydło zamkowe, w Zamku Kiszewskim jedynie podzamcze, w Skarszewach część mocno przebudowanego zamku. Z zamku w Osieku pozostał niewielki fragment ruin. Na wyspie Starościańskiej (na jeziorze Wielkim Borzechowskim) resztki głazów, a w Tczewie brak jakichkolwiek śladów. Najlepiej zachował się zamek w Gniewie - malowniczo położony na wysokim brzegu krawędzi dolin Wisły i uchodzącej do niej Wierzycy. Gotycka architektura zamku, fary i murów oraz uroda zabytkowych kamieniczek zyskały mu miano " pomorskiego Kazimierza". Właśnie to miasteczko jest celem naszej kolejnej wyprawy.

Tym razem wyruszamy na dwu dniową wycieczkę rowerową. Do pokonania będzie ok. 80 km ( po 40 km dziennie). Tak krótka trasa pozwoli nam na poświęcenie większej ilości czasu na zwiedzanie mijanych miejsc. A będzie co oglądać. Startujemy jak zwykle ze Starogardu. Postaramy się odwiedzić następujące miejsca:

Pierwszego dnia Elektrownię wodną na Wierzycy w Kolinczu, "magiczną" Klonówkę, Pelplin, Gniew. Nocleg planujemy w Gniewie lub okolicach.
Kolejny dzień to: Piaseczno, Morzeszczyn, Nowa Cerkiew, Mysinek, Barchnowy, Kolincz, Starogard.

Nocować będziemy pod namiotami. Sprzęt, czyli namioty, śpiwory, jedzenie zostaną dowiezione na miejsce noclegu samochodem. Na rowery zabieramy tylko podręczny bagaż.

Wycieczkę rozpoczynamy w Starogardzie. Spotykamy się w sobotę ( 5 lipca) przy Hali Agro Kociewie o godzinie 9.00. Tu pakujemy namioty, śpiwory do samochodu, a sami z podręcznym bagażem wyruszamy w trasę. Powrót planujemy w niedzielę ( 6 lipca) ok. godziny 17.00.

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o zgłoszenie swojego uczestnictwa pod numer telefonu 0601633292.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz