poniedziałek, 2 czerwca 2003

Tak jak żyje ptak...

Zespół Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w starogardzkim Żabnie w czwartek, 22 maja, był bez wątpienia najbardziej rozśpiewaną szkołą w powiecie. Ponad trzy godziny trwała szósta "Majówka"- przegląd piosenki turystycznej, na który tradycyjnie przyjechało sporo zespołów reprezentujących szkoły.Najpopularniejszą piosenką były " Bieszczady", które miały w swoim repertuarze prawie każdy zespół. I dobrze, bo publiczność chętnie wtórowała wykonawcom.

Zmagania wykonawców oceniali: Barbara Bortliczek, Stefan Galiński, Paweł Kierszka i Tomasz Rogalski. Konkurs podzielono na dwie grupy - w pierwszej swoje umiejętności prezentowali uczniowie szkół podstawowych, a w drugiej gimnazjaliści.

Aula szkoły wypełniona była wykonawcami, którzy żywiołowo reagowali na występy swoich konkurentów. Przyjezdni mieli do dyspozycji sale lekcyjne na parterze, które służyły jako garderoby. Gospodarze zorganizowali poczęstunek. Atmosfera przypominała piknik. Dostosowali się do niej goście, wykonując swoje utwory ubrani w turystyczne stroje i wyposażeni w akcesoria obozowo-wycieczkowe.

Jako pierwszy na scenie udekorowanej papierowym kwieciem pojawił się Radosław Burczyk z PSP nr 4. Zaśpiewał m.in. "Piąty bieg" Budki Suflera. Później kolejno zespół wokalny z Rywałdu z a`capela wyśpiewanymi "Krajką" i " Bieszczadzkim reagge", Szczebiotki z PSP nr 2, Paulina Meyer ze Skarszew i Quatro, reprezentujące SP nr 6 - gospodarzy konkursu. Prawie wszyscy śpiewali z nimi: "Śpiewajmy wszyscy w ten radości czas, nie starzejemy się". Szkoda, że to nierealne. Z kolei Muzykalne Czwartaki ze Szczodrowa przy akordeonie śpiewały o tym, że " Zaczarowana była Jurka gitara, choć taka odrapana i stara" i przypomniały klasyczną " Stokrotkę", a zespół wokalny z Osiecznej zapewniał: "Popłyniemy daleko ".Liryczne". Kołysz nas Ziemio" wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kokoszkowych kontrastowało z dynamicznym "Bieszczadzkim rock and roll`em" zaśpiewanym przez Tęczowe Iskierki ze Skarszew. Duet z PSP nr1 konkurował z Patrycją Brauer i Mariolą Markowską z tej samej szkoły. Kategorię szkół podstawowych zakończył występ zespołu Mat- Bit z Borzechowa.

W przerwie śpiewali: Beata Wełmińska, Katarzyna Makiła i Zdzisław Gabriel - absolwenci ZSP w Żabnie, obecnie uczniowie II LO w Starogardzie, którzy wzbudzili aplauz publiczności serwując znane młodzieżowe przeboje, m.in. "Baśkę", Wilków.

Drugą część przeglądu, przypomnijmy w wykonaniu gimnazjalistów, rozpoczął zespół Borowianki z Lubichowa. "Lato z komarami" w tym wykonaniu było wzbogacone o dynamiczną choreografię. Szkoda, że nie przewidziano wyróżnień dla opiekunów, bo w tej kategorii niechybnie wygrałby opiekun tej grupy Sylwester Klaman. Przez cały konkurs nie rozstawał się z akordeonem, a podczas występu swoich podopiecznych całym sobą pokazał jak kocha to, co robi. Dalej Anna Zyntek z gimnazjum nr 2 w Starogardzie zmierzyła się z " Remedium", Maryli Rodowicz, a Aleksandra Lis z Rywałdu zachwyciła piosenkami klimatem ocierającymi się o poezję śpiewaną. Z kolei gimnazjaliści z Pinczyna chcieli: "Zatrzymać lato na cały rok", a ich rówieśnicy z Kokoszkowych wykonali "Kolorowe dzieci" - piosenkę wzywającą do ponadnarodowej tolerancji i proponowały aby: "Pięknie żyć, tak jak żyje ptak".

Bardzo sympatyczna była reprezentacja Osiecznej. Zespół prowadzony przez Annę Bugajewską zaśpiewał "Bieszczadzkie opadają mgły", a refren drugiej piosenki (Starego, Dobrego Małżeństwa)" A ziemia toczy swój garb uroczy, toczy się los" śpiewali wszyscy widzowie. Następnie śpiewał Jakub Kubiak reprezentujący gimnazjum nr 3. Ostatni z wykonawców, zespół " Menażka" z gimnazjum nr 1 tym wyróżnił się z pozostałych tym, że akompaniowały mu na żywo 4 gitary i 2 skrzypiec, a profesjonalne z podziałem na głosy wykonanie piosenek jest godne uwagi. Może usłyszymy jeszcze o "Menażce"?

Druga i ostatnia przerwa. Nie widać było napięcia ani zmęczenia na twarzach uczestników konkursu. Wszyscy bawili się świetnie.

- Znaleźliśmy niszę i od sześciu lat organizujemy przeglądy piosenki turystycznej - powiedział nam dyrektor ZSP Andrzej Malinowski. - " Majówki" przyjęły się, o czym świadczy fakt, że wielu z uczestników pojawia się tu już po raz szósty. Dzięki Starostwu Powiatowemu, Radzie Rodziców i naszej szkole ufundowano nagrody, a młodzi ludzie mogli spotkać się i pokazać na szerszym forum. Wyniki końcowe: szkoły podstawowe: 1. Quatro - SP 6, 2. Tęczowe Iskierki - Skarszewy, 3. Szczebiotki - SP 2. Wyróżnienia: Zespół Wokalny z Osiecznej i Duet z PSP 1. W tej grupie przyznano też pierwsze miejsce w kategorii solistów. Zdobył je Radosław Burczyk. Wyróżniono Mariolę Markowską z PSP 1. Kolejność wśród gimnazjalistów: 1. "Menażka" - Gimnazjum 1, 2. Zespół Wokalny z Osiecznej, 3. Zespół Wokalny z Pinczyna. Za popisy solowe dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano: Aleksandrze Lis z Rywałdu i Jakubowi Kubiakowi z Gimnazjum nr 3, natomiast specjalne Grand Prix dostał zespół Mat-Bit z Borzechowa.

Gratulujemy zwycięzcom, życząc wygranej na przyszłorocznej Majówce 2004.

Tekst i foto: Jarosław Stanek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz