piątek, 29 lutego 2008

Tu Portal Wolne Kociewie...

Dzień dobry, tu Portal Wolne Kociewie... no proszę, jak mi się skojarzyło... Oczywiście z RWU - Radio Wolna Europa.
Mój ojciec większość swego życia siedział przy radiu i przedzierając się przez trzaski, piski i szumy całego świata oraz trzaski zagłuszające, z uporem maniaka wyławiał ten charakterystyczny sygnał i słowa: Tu mówi Radio Wolna Europa. Story były zasłonięte, światła na ogół pogaszone, a my, synowie - idioci - myśleliśmy, że ojciec to jakiś zagubiony element z minionej, a nawet wymyślonej epoki.
Ba, na skutek propagandy i indoktrynacji, z jaką mieliśmy do czynienia na co dzień w szkole, ale nie tylko tam, myśleliśmy,. że ten przedwojenny pan, to znaczy się Ojciec, robi coś nielegalnego i daje się oszukiwać przez imperialistów.
Najgorsze dla niego było to, że co wieczór słuchał słów, na które nie mógł odpowiedzieć. I słuchał w pewnym sensie opowieści o świecie, którego absolutnie nie mógł ujrzeć (jako zdeklarowany wróg socjalizmu o czymś takim jak paszport nawet już nie marzył).
Mówi się bzdury o zbrodniach P|RL-u. O zbrodni stanu wojennego. Nie tu trzeba szukać tych zbrodni.
Jest jedna zasadnicza zbrodnia socjalizmu - przejściowego stadium komunizmu. Zbrodnia pozbawienia całych pokoleń możliwości poznawania świata, realizacji marzeń o podróżach, czytania prawdy i jej oglądania, oglądania kolorów w przecudnym i wielobarwnym hiper-supermarkecie świata.
Miliony takich ludzi jak mój ojciec po prostu zostały uwięzione przy radiach i w tęsknocie za czymś, o czym my nie mieliśmy pojęcia...
No ok, dość tych wspomnień, choć chyba kryje się w nich poważna refleksja. .. Chciałem napisać o czymś innym - i piszę.
Kilka lat temu przy ulicy Gimnazjalnej w Starogardzie parkowały trzy, może cztery samochody. przedwczoraj po raz pierwszy się zdarzyło, że nie zabrakło wolnego miejsca na całej długości ulicy.
Przez 3-4 lata, należy z tego wnioskować, ilość samochodów zwiększyła się co najmniej 10-krotnie!
Ocxzywiście samochód to samochód, ale i symbol - na przykład podróży... Jak ja zazdroszczę tym wszystkim młodym ludziom, że mogą teraz się realizować w wolnej Europie jako wolni ludzie. Zazdroszczę, bo większość mojego życia przepada na ten szary okres PRL-u i właściwie nie mam już czasu na na przykład podróże...
Na dzisiaj wystarczy - sprawdzę teraz skrzynkę (przyszło ze 200 maili) i coś Wam zaraz wrzucę, ok? bawcie się. Pogoda jest taka piękna.
Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz