niedziela, 28 września 2014

Być może on był najsilniejszy w historii Starogardu i Kociewia!Oto moje zdjęcia najsilniejszych (również w pięści, w bokserskiej walce) na Kociewiu - mistrzów Polski, a nawet świata. Do nich należy także ten dzieciak o czujnym i chłodnym spojrzeniu, z wyciągniętą rękawicą bokserską - to już mistrz Polski w boksie. Widziałem, jak ganiał po ringu przeciwników.


Niemniej... czy to najwięksi siłacze, wojownicy boksu, zapasów, full contactu w historii naszego regionu? A może był nim Kretschmar, mieszkający przy ulicy Rycerskiej 4 w Starogardzie? Gdy kiedyś, z wielkim trudem, literka po literce, odczytywałem rękopis Franciszka Biernackiego i wklepywałem go do komputera, w pewnym momencie tego przepisywania wyobraziłem sobie Kretschmera walczącego na śmierć i życie, i przeszedł mnie dreszcz... To dopiero był contact full! Krótki tekst - polecam. I żadna legenda. Biernacki był kronikarzem swojej epoki.

"Opowiadano o nim, że w Rzeźni Miejskiej założył się - i to bardzo wysoko - że
wykręci dorosłemu wołu kręgi w karku. Zakład wygrał, ale woła zmuszony był natychmiast dobić i mięso sprzedać w taniej jatce. Nie martwił się tym, gdyż wygrana była większa od ceny zakupu woła (...)" Cały tekst: http://kociewiacy.pl/main/index.php?option=com_content&task=view&id=114&Itemid=78&archid=17&aid=715

Zdjęcie użytkownika Tadeusz Majewski.

Zdjęcie użytkownika Tadeusz Majewski.
Zdjęcie użytkownika Tadeusz Majewski.
Zdjęcie użytkownika Tadeusz Majewski.

Zdjęcie użytkownika Tadeusz Majewski.

Więcej zdjęć na mojej stronie na Facebooku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz