piątek, 28 grudnia 2007

Rozmowa ze Stanisławą Kurowską

PODSUMOWANIA. Gmina Osiek. To smutne, że największe jezioro na Kociewiu (468 ha) nie ma przystani żeglarskiej. Ale będzie miałoZ wójtem gminy Osiek Stanisławą Kurowską rozmawia Tadeusz Majewski.

Na ogół w takich podsumowaniach mówi się o inwestycjach. W gminie Osiek zaczniemy chyba jednak od czegoś innego, od czegoś niematerialnego, a co - podobnie jak w gminach Smętowo w 2007 roku i w gminie Osieczna znacznie wcześniej - było chyba największym sukcesem. Chodzi mi o powstanie w tym roku kilku Kół Gospodyń Wiejskich. Kilku - w gminie, która cierpi, tak się wydawało, na nieuleczalną martwicę życia społecznego.
- Chodzi panu o poruszenie ludzi w sensie społecznym... To też jest swojego rodzaju inwestycja - w integrację społeczną... Zanim zostałam wójtem, rzeczywiście nie było żadnego koła. Wysłałam grupę delegatek na czele z panią Bożeną Pietras, zajmującą się w Urzędzie Gminy kulturą, na Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie. Panie wróciły bardzo zadowolone. Interesowały je zwłaszcza kulinaria. Połknęły bakcyla i postanowiły działać społecznie. Później, jeszcze w marcu, odbyły się spotkania we wszystkich sołectwach, na które zapraszałyśmy inne panie chętne do działania. Na te spotkania przyjeżdżał Piotr Hałuszczak - prezes Kółek i organizacji Rolniczych z Gdańska i objaśniał, jak takie KGW działają od strony formalnej.
Ile tych kół powstało?
- Siedem. W Kasparusie, Karszanku, Osieku, Wicinkach, Jeżewnicy, Bukowinach i Cisowych razem z Lisówkiem,
Dlaczego wcześniej nie powstały?
- Bo nikt się tym nie zajął... Musi być ktoś, kto tę iskrę zapali... Inna sprawa, że nie spodziewałam się aż takiego sukcesu. I to się stało bardzo szybko. Panie pojawiły się po raz pierwszy ze swoją działalnością na majówce w Osieku połączoną z Dniem Matki 26 maja. Potem zaprezentowały się na naszej gminnej imprezie Na Jagody, następnie na imprezie zorganizowanej przez Lokalną Grupę Kociewia w Skórczu (Karszanek pokazał tam świetny pokój z kuchnią). Myślę, że w 2008 roku nasze panie powalczą na powiatowym turnieju w Jabłowie.
Będzie trudno. Chodzi zwłaszcza o częśc kabaretową. Panie z Zielonej Góry, Koteż, Grabowa i Sumina są w tej kategorii znakomite.
- Już coś nasze panie tu wymyślą.
Sporo sołectw w naszym powiecie skorzystało z Programu Odnowy Wsi. Napisało projekty, zdobyło środki na ich realizację i te projekty zrealizowało. Czy w gminie Osiek jakieś sołectwo stara się o takie środki?
- O środki w ramach tego programu będzie się starać sam Osiek. Konkretnie chodzi o pieniądze na budowę placu zabaw dla dzieci przed budynkiem zerówki. Teren jest tam już przygotowany. W styczniu w Gminnej Sali Obrad odbędzie się też spotkanie z naszym koordynatorem panią Cecylią Tuźnik dotyczące organizacji pozarządowych. Będą na nim między innymi przedstawicielki KGW. Pani Cecylia poinformuje, jak należy pozyskiwać środki na swoją działalność z programu integracji społecznej. Będą różne organizacje - OSO, Polski Komitet Pomocy Społecznej itp.
Co do tych organizacji... Działają przede wszystkim kobiety.
- Niezupełnie. Tam, gdzie jest OSP, działają strażacy. Poza tym te nasze piękne domki, jakie można było podziwiać na imprezach, to zasługa mężczyzn. Mężczyźni pomagają wszędzie, w każdym kole. Również te domki przywożą i odwożą.
Powiedziała pani "Gminna Sala Obrad". Czy to coś nowego?
- Tak. Powstała w budynku byłego domu kultury. Część budynku zajmuje Środowiskowy Dom Samopomocy (jest tam między innymi świetnie wyposażona siłownia). A drugą część właśnie Gminna Sala Obrad. W tym byłym domu kultury uczyły się dwie klasy, ale z uwagi na to, że dzieci mamy coraz mniej, z tych dwóch pomieszczeń zrobiliśmy tę salę. Na pewno ma powyżej 40 metrów kwadratowych. Jakże ona była potrzebna. Odbywają się w niej szkolenia, narady, konferencje, spotkania. I wreszcie radni nie muszą marznąć na sesjach w sali Ochotniczej Straży Pożarnej.
Nie ma powrotu do domu kultury?
- W strategii Osieka dom kultury jest.
W strategii czyli bardzo odległa perspektywa... Jakie jeszcze inne zmiany zaszły w Osieku w 2007 roku?
- Została przez nas zagospodarowana część budynku po posterunku Policji. W budynku był posterunek, obejmował całość pomieszczeń. Kiedy przeniesiono go do Skórcza, okazało się, że Policji wystarczy tylko część pomieszczeń. Resztę dała w użytkowanie gminie. Znalazły tam miejsce: Informacja Turystyczna (przy okazji w miejsce, gdzie była dotychczas Informacja przeniósł się ODR), jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (zajmuje trzy pomieszczenia), Polski Komitet Pomocy Społecznej i Uczniowski Klub Sportowy "Kałębie" (obie te organizacje prowadzi pani Lena Firgon). Biurko ma też w jednym z tych pomieszczeń przewodnicząca KGW w Osieku pani Wanda Chyła.
Czy Osiek wobec tego już całkiem dobre zaplecze lokalowe?
- Nie. Wszędzie sołectwa chcą świetlicy środowiskowej i przeważnie je mają, tymczasem brakuje jej w samym Osieku.
Osiek to jedyna gmina w powiecie, która nie miała dotąd boiska piłkarskiego (w całym powiecie jest ich prawie 50). Teraz już je widać. Znajduje się blisko amfitatru, gdzie odbywa się festiwal muzyki gospel i gdzie ksiadz Zdzisław Ossowski planował utworzyć pierwszy od powojnia w powiecie park.
- Boisko zainicjował mój poprzednik. Ja siałam. Trawę zasiano wiosną, została skoszona, na jesień została zasilona nawozem i czeka wiosny. Myślę, że w 2008 roku też jeszcze nie powinno się wchodzić na murawę, bo trawa się porządnie nie rozkrzewi.
Może powstanie jakaś drużyna?
- Jest drużyna. Od dziesięciu lat pomimo braku boiska działa u nas Osieckie Towarzystwo Sportowe Oldboy, którego prezesem jest Bartłomiej Nowodworski... Oni zapewne też przyjdą na to spotkanie organizacji pozarządowych i dowiedzą się, na co mogą pozyskiwać środki w ramach aktywizacji społecznej.
Czy na boisku będą trybuny?
- Może kiedyś. Jest już skocznia - miejsce do skoku w dal oraz miejsce do pchania kulą. Bieżnię zrobimy w 2008 roku i w 2008 roku musimy kupić kosiarkę traktorową... Miejsce do sportu i rekreacji powstało też w 2007 roku za szkołą - boisko asfaltowe o wymiarach 21 na 41 metrów (takiej samej wielkości, jak przy szkole w Pączewie). Można tam grać w kosza, piłkę ręczną, siatkówkę i tenisa ziemnego. Ten kompleks sportowy zaczyna żyć. Sprzęt dostaną cały nowy, część już dostali. Wuefista montuje. Dzięki temu placowi teren za szkołą (ok. pół hektara) będzie lepiej wykorzystany, a dzieci nie będą musiały chodzić pod remizę. Za mojego poprzednika Janusza Kaczyńskiegio powstało takie boisko za remizą OSP, ale ja chciałam tam zrobić plac kulturalno-rozrywkowo-integracyjno- itp. Chodziło mi o to, żeby tam odbywały się wszelkie imprezy rozrywkowe. Zrobiliśmy scenę. Drewnianą, na konstrukcji stalowej, z blachodachówką i drewnianymi opierzeniami.
O zakończeniu kanalizacji Osieka w tym roku szeroko pisaliśmy i nie ma sensu tego powielać. Miejmy nadzieję, że Kałębie zrobi się czystsze... No właśnie: "ule", czyli nieposiadające kanalizacji drewniane domki stojące częściowo na wodzie Kałębia przy drodze z Osieka na Wycinki. Temat upadł?
- Temat "uli" nie upadł i nie upadnie. Nigdy w planach zagospodarowania przestrzennego tego nie było i nie będzie. Ten teren bardzo dobrze pasuje pod przystań żeglarską. To smutne, że największe jezioro na Kociewiu (468 ha) nie ma przystani żeglarskiej. Zresztą nigdzie w gminie nie ma takiej przystani, choć są tu podobno 24 jeziora. Ale z właścicielami "uli" chcemy dojść do porozumienia - dać działki pod dzierżawę. Absolutnie nie mamy zamiaru ich skrzywdzić, jednak ten teren jest gminny i chcemy, żeby z niego korzystali wszyscy, a nie tylko właściciele domków... Po odzyskaniu tego terenu urządzimy przystań żeglarską z pełną infrastrukturą jak to jest w Charzykowach. I z tego będą mogli korzystać wszyscy, również i przyjezdni.
A droga asfaltowa z Kasparusa przez Zdrójno do Osiecznej? I może dalej - przez Zimne Zdroje do Czarnej Wody? Była taka w planie jako droga turystyczna.
- Wicestarosta a propos tej trasy rzekł nam, że nie mówią nie.
Na zakończenie. Dużo się mówi o projektach i aplikacjach, żeby ciągnąć pieniądze z zewnątrz, a mało na temat innego sposobu. Nazwijmy go "zróbmy to sami". Czy nie sądzi pani, że przy małym budżecie (5 mln zł - gmina Osiek) i w małej gminie (2,5 tys. mieszkańców) to hasło by mocnej chwyciło? Chodzi o to zespołowe działanie, które udało się w 2007 roku częściowo wyzwolić.
- 15 lat temu tak powstała remiza w Kasparusie. Prawie wszystko zostało zrobione w czynie społecznym. Opłacany był jedynie majster, który wznosił mury. Projekt budowy był rysowany patykiem na piasku. "Jak pani zbuduje w czynie społecznym, to mi kaktus wyrośnie" - mówił pewien pan Franciszek. Ludzie bardzo powątpiewali, że to się uda. Nie wiem, czy panu Franciszkowi wyrósł kaktus. Powinien.
Tadeusz Majewski


Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Osiek były bardzo widoczne na imprezach. Zasłynęły m.in. z urokliwych domków z gastronomią i pamiątkami, na zdjęciu domek KGW z Kasparusa na imprezie w Skórczu. Fot. Tadeusz Majewski

Za piątkowym wydaniem Dziennika Bałtyckiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz