sobota, 22 grudnia 2007

"Pogodna" Wigilia w Zblewie

W dniu 14 grudnia 2007 r. w Zblewie miało miejsce bardzo miłe i niecodzienne wydarzenie. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Pogoda", które od 11 lat bardzo aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Zblewo, zorganizowało "Wieczór Wigilijny". Niecodzienność tego wydarzenia polegała na tym, iż pierwszy raz przed budynkiem Urzędu Gminy Zblewo zorganizowano uroczystą Wigilię dla wszystkich mieszkańców lokalnej społeczności.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, którą w zblewskim kościele odprawił ksiądz proboszcz Zenon Górecki. Po Mszy udano się na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Pracownicy i podopieczni "Pogody" zadbali uprzednio o odpowiednią oprawę spotkania. Wykonano szopkę betlejemską, przygotowano stoisko z wigilijnymi potrawami oraz kiermasz z wyrobami uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Kleszczewa, który prowadzi Stowarzyszenie "Pogoda".
"Wieczór wigilijny" rozpoczął życzeniami świąteczno- noworocznymi ksiądz Górecki. Po nim głos zabrała Pani Barbara Klońska - Kierownik ŚDS w Kleszczewie. Życzenia złożyli również wszystkim obaj wójtowie Gminy Zblewo - Krzysztof Trawicki i Artur Herold. Przy okazji życzeń nie zabrakło oczywiście tradycyjnego polskiego opłatka, którym w duchu serdeczności i życzliwości podzielili się wszyscy uczestnicy tego pięknego spotkania
Po akcentach oficjalnych przyszła kolej na bogaty program artystyczny, który przygotowało Stowarzyszenie "Pogoda" oraz jego przyjaciele. Jako pierwszy wystąpił zespół złożony z uczestników ŚDS, który ubrany w białe, anielskie szaty odśpiewał kilka pięknych (także kociewskich!) kolęd. Po nim przyszedł czas na kolędy zaśpiewane przez chór uczennic z zaprzyjaźnionego z "Pogodą" Zespołu Szkół w Pinczynie. Ponownie nad zblewskim placem zabrzmiały melodie i słowa pięknych polskich kolęd. Przez cały czas trwania imprezy serwowano wigilijne potrawy, które wykonali uczestnicy pracowni kulinarnej ŚDS oraz sprzedawano na kiermaszu wyroby uczestników pracowni: stolarskiej, plastycznej oraz haftu i szycia kleszczewskiego Domu.

W świątecznym programie zaprezentowali się także artyści z zaprzyjaźnionej "Kuźni Brackiej" ze Starogardu Gdańskiego. Podczas swego występu, przez zaproszenie widowni do wspólnej zabawy, rozśmieszyli oraz rozgrzali wszystkich widzów. Pomocny w utrzymaniu ciepłoty ciała był dla wszystkich również pyszny barszcz, którego aromat uzupełniał świąteczny klimat imprezy.
Zespół uczestników ŚDS zaprezentował się ponownie w przedstawieniu pt. "W betlejemskiej stajence". Za jego sprawą, wszyscy obecni na "Wigilii" ponownie mogli przeżyć i zobaczyć co takiego ważnego stało się owej jedynej i magicznej nocy w Betlejem. Wszystkie wspomniane występy nie byłyby tak udane, gdyby nie akompaniament wielkiego przyjaciela Stowarzyszenia "Pogoda"- Kociewskiego Zespołu Folklorystycznego "Rodzina" ze Zblewa, którym kieruje pan Zbigniew Kostka. Artyści z "Rodziny" zaprezentowali się również w swoim własnym świątecznym oraz kociewskim repertuarze.
Przez cały czas trwania imprezy o bezpieczeństwo jej uczestników dbała drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zblewa.
"Wieczór Wigilijny" nie mógł się obyć bez... Mikołaja oraz prezentów! Było ich nawet dwóch i tajemnicą organizatora imprezy jest to, który z nich był tym prawdziwym. Obaj jednak dzielnie rozdawali prezenty z koszy, które z ich nadmiaru z trudem utrzymywali w rękach.
Wigilijne spotkanie przed budynkiem Urzędu Gminy w Zblewie trwało do późnego popołudnia. Jego uczestnikom pozostały niezapomniane wrażenia i... pomysł na kolejną Wigilię pod zblewskim Urzędem. Do zobaczenia za rok!

PS- Organizator "Wieczoru Wigilijnego" w Zblewie- Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Pogoda"- składa serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy swą pracą i sercem przyczynili się do tego, iż do niego doszło i był on tak piękny. Dziękujemy!

Wojciech Kloński
Przewodniczący SON "Pogoda"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz