środa, 13 października 2010

Gmina Skórcz. Ozłocona Krzyżem Zasługi

Stefania Laskowska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Uroczystość odbyła się w siedzibie Urzędu Gminy Skórcz w dniu 24 września 2010 r.
Odznaczenie wręczył wicewojewoda pomorski, Michał Owerczak. W uroczystości uczestniczyli wszyscy pracownicy Urzędu Gminy Skórcz z Wójtem Erwinem Makiła oraz Przewodniczącym Rady Gminy Józefem Ollerem.- Nasza, długoletnia pani sołtys z Mirotek otrzymuje dzisiaj to zaszczytne odznaczenie po raz pierwszy - powiedział Wójt Erwin Makiła.
Pani Stefania z wrodzoną skromnością pozwoliła nam obejrzeć odznaczenie i stosowną legitymację. Okazało się, że postanowienie o odznaczeniu pani Stefanii podpisał w dniu 6 kwietnia osobiście Prezydent Lech Kaczyński, czyli podpis został złożony cztery dni przed tragiczną śmiercią Pana Prezydenta.
Po uroczystym i wzruszającym akcie odznaczenia rozpoczęły się serdeczne rozmowy i wspomnienia.
Stefania Laskowska z domu Karwasz przybyła do Mirotek z Chełmna w 1934 roku. Miała wtedy cztery lata. Rodzice pani Stefanii kupili w Mirotkach gospodarstwo. I tak pani Stefania tutaj, w Mirotkach ukończyła szkołę, rozpoczęła pracę zawodową, wyszła za mąż. Za męża wybrała sobie Franciszka Laskowskiego a pana Franciszka wybrali mieszkańcy Mirotek na swojego sołtysa już w 1954 roku. Pani Stefania skutecznie pomagała mężowi w sołtysowaniu. Tak było aż do 1981 roku. W tym roku sołtys, Franciszek Laskowski zmarł. Z wyborem nowego sołtysa mieszkańcy Mirotek nie mieli problemu. Sołtysem wybrano panią Stefanię, która sołtysowała do 2007 roku.
Państwo Laskowscy sołtysowali więc w Mirotkach ogółem przez 53 lata. Dzisiaj pani Stefania jest emerytką. Emeryturę wypracowała sobie pracując ponad 20 lat w Punkcie Skupu Mleka w Mirotkach. Pani Stefania ma czworo dzieci, Józefa, Marię, Annę i Cezarego. Dzieci obdarzyły ją gromadką 8 wnucząt. Pani Stefania jest nadal aktywna i uczestniczy czynnie we wszystkich ważnych wydarzeniach sołectwa Mirotki, parafii Barłożno oraz gminy Skórcz. Gratulujemy wspaniałego i w pełni zasłużonego odznaczenia i życzymy kolejnych sukcesów.
Stanisław Sierko

ZDJĘCIA
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz