piątek, 8 października 2010

KONCERT. AVE MARIA W MUZYCE I POEZJI
19 października 2010 r. (wtorek), godz. 19 w kościele pw. Świętego Mateusza w Starogardzie Gd.
odbędzie się koncert z cyklu "Muzyka - Architektura - Historia Starogardu", na który zaprasza Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej

AVE MARIA W MUZYCE I POEZJI

W wykonaniu:
Jacka Szymańskiego - tenor
Dariusza Wójcika - bas, recytacja
Andrzeja Nanowskiego - organy

usłyszymy m.in.

pieśni ku czci NMP, takich kompozytorów jak: Bach/Gounod, Caccini, Donizetti, Doss, Durante, Luzzi,, Mozart, Schubert, Tosi, Żukowski

oraz poezję: anonima, Hertza, Kosyry, Morstin-Górskiej, Riabinina, Wyszyńskiego.

Jacek Szymański jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku Wydział Wokalno-Aktorski. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. Solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Występuje także na scenie Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Opery w Szczecinie. Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada. Posiada nagrania radiowe, telewizyjne oraz płyty CD. Wiele koncertuje, wykonując różnorodny repertuar: od form oratoryjnych po pieśni i piosenki. W repertuarze posiada m.in. takie partie, jak: Almaviva w "Cyruliku sewilskim", Ernesto w "Don Pasquale", Damazy w "Strasznym dworze", Tamino w "Czarodziejskim flecie", Kamil w "Wesołej wdówce", Mr X w "Księżnie cyrkówce", Parpignol w "Cyganerii", Borsa w "Rigoletto", Don Basilia w "Weselu Figara" oraz Monsieur Tricqueta w "Eugeniuszu Onieginie". W roku 2002, ogłoszonym "Rokiem Moniuszkowskim", brał udział w archiwalnym nagraniu opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reż. i insc. opery: Maria Fołtyn). W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury. Honorowy Obywatel Powiatu Łomżyńskiego. Od 1994 r. jest twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża.

Dariusz Wójcik - bas, aktor, reżyser, scenarzysta, animator życia kulturalnego. Studia obejmujące dwa kierunki, wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej. Wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Odtwórca licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy. Z zespołem Teatru Muzycznego w Gdyni odbył liczne tournee po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech. Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce "Zemsta Nietoperza" J. Straussa. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji. Obecnie artysta wolny - dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku. Główny scenarzysta i reżyser projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru Otwartego. W 1997 roku otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu "Sic itur ad Deum" (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha). Znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nominowany w 2002 roku do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii "Kultura regionalna" za oratorium "Requiem Piaśnickie". W tym samym roku otrzymał Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: "Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych" i "Sopockie Spotkania z Muzyką". W roku 2003 otrzymał Dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury".
W roku 2006 otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru Otwartego (X-lecie powstania). W swoim repertuarze posiada formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Największą jego fascynacją jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera. W 2008 roku, z zespołem POJLN KLEZMER QUARTETT, dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu "Shalom Alejchem". Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna. W 2009 r. z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał Medal "ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO". W tym samym roku nominowany był do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury. W 2010 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji 25-lecia pracy artystycznej odznaczył Dariusza Wójcika medalem "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ". Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Andrzej Nanowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego oraz śpiewu solowego, który ukończył pod kierunkiem prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Studiował również kompozycję. Laureat Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Stypendysta Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat nagród specjalnych dla najlepszego akompaniatora w Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. Od wielu lat współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis jako klawesynista i organista, realizując basso continuo. Z zespołem tym dokonał szeregu nagrań płytowych i telewizyjnych. Współpracuje również z Teatrem Otwartym w Gdańsku. Brał udział w wielu festiwalach muzyki kameralnej, m. in.: we Francji, Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz Izraelu. Jako wykładowca na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, łączy dwie specjalności: pedagoga śpiewu oraz pianisty. Jego wychowankowie prowadzą już samodzielną działalność artystyczną na scenach muzycznych w kraju i za granicą. W 2002 roku otrzymał nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za skomponowanie "Requiem Piaśnickiego". W 2003 roku przyznany mu został Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury. W latach 2002 - 2008 Andrzej Nanowski pełnił funkcję Prodziekana na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z jego inicjatywy powołana została na tym wydziale specjalność "musical" (jako jedynie istniejąca wśród Akademii Muzycznych w Polsce).

Przedsięwzięciu patronuje Prezydent Miasta Starogard Gdański Edmund Stachowicz.
Dzięki STADTWERKE LEIPZIG - głównemu sponsorowi koncertów organizowanych przez TMZK, wstęp jest nieodpłatny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz