piątek, 8 października 2010

Tczew. Wystawa pn. "Rola chleba w kulturze ludowej"


Centrum Wystawienniczo Regionalne Dolnej Wisły "Fabryka Sztuk" w Tczewie zaprasza na wystawę Rola chleba w kulturze ludowej. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 14 października br. o godz. 18.00 w siedzibie Centrum przy ul. 30 Stycznia 4.


Wystawa Rola chleba w kulturze ludowej jest pierwszą wystawą etnograficzną skupioną wokół rzeczy, a nie regionu.


W czasach nam współczesnych chleb nadal cieszy się dużym szacunkiem: nie wyrzuca się pieczywa, robi się znak krzyża przed ukrojeniem, całuje się, kiedy upadł na podłogę. Część osób wykonująca powyższe czynności nie uświadamia sobie skąd się biorą takie a nie inne zachowania, tylko kontynuują je, najczęściej jako tradycję wynoszoną z domu. Ludność wiejska zawsze otaczała chleb wielką czcią, bo uważano go za dar bogów, bez którego nie może istnieć życie. Szacunek był tak wielki, że nawet nie krojono chleba, tylko go łamano. Wynikało to z magicznego myślenia, według którego żelazo niszczyło pozytywne konotacje pieczywa oraz sakralnej czasoprzestrzeni, w której się znajdował. Dzielenie się chlebem podczas najważniejszych obrzędów, oprócz łączenia ludzi, miało pokazywać związki ludzkie z nieziemskimi bytami i całym kosmosem. W święta na nowo odbywał się teatr symbolicznej śmierci ziemi i jej ponownych narodzin, o czym miał przypominać chleb obrzędowy(ze wstępu katalogu Rola Chleba w kulturze ludowej).


Wystawa ma na celu przybliżenie widzowi funkcji chleba. Będąc świadomym, jak wielką rolę chleb odgrywał na polskiej wsi, na ekspozycji postanowiliśmy pokazać tylko kilka wybranych obrzędów. Skupiliśmy się na wypieku chleba oraz na zwyczajach dorocznych (Wielkanoc, Zwiastowanie, Dożynki, Wigilia, Nowy Rok) i rodzinnych (chrzest, ślub i wesela, pogrzeb).


Wystawa jest czynna do 31 grudnia 2010 r.


Wstęp wolny!

Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz