czwartek, 14 października 2010

Wernisaż wystawy "Pejzaże Kociewia w batiku i fotografii"

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy "Pejzaże Kociewia w batiku i fotografii", który odbędzie się 20 października o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim.

Pejzaże Kociewia w batiku i fotografii" to już druga wystawa Grupy Twórczej z Rokocina" w Muzeum Ziemi Kociewskiej w ramach cyklu muzealnego "Pasje..."
Grupę Twórczą z Rokocina tworzą uczestnicy pracowni plastycznej, rzeźbiarskiej i technik różnych z Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie, oddziału La Guardia i Niezapominajka wraz z instruktorami terapii zajęciowej.
Techniką batiku mieszkańcy posługują się od wielu lat. Dużą popularnością i uznaniem cieszyła się wystawa batików w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w 2006r. pt."Podróże marzeń", ktora zakończyła się owocną aukcją w restauracji "Ogródek". Wówczas dzięki sprzedanym pracom zostały zakupione dwa stoły tenisowe na użytek Domu w Rokocinie i La Guardii.
Tym razem opiekę artystyczną nad tworzeniem batików przez Grupę Twórczą objął znany artysta, plastyk Józef Olszynka. Zrodził się pomysł stworzenia siedmiu batikowych pejzaży zamieszczonych w drewnianych ramach stylizowanych na kociewskie okna. W początkowej fazie prace powstawały w Galerii "A", zaś podczas barwienia i pokrywania woskiem w pracowni plastycznej w Domu Pomocy w Rokocinie podobnie jak ramy okienne.
Na wystawie zaprezentowane zostaną także fotografie Zenona Usarkiewicza - miłośnika i propagatora kultur regionalnych, dokumentalisty piękna krajobrazów i zabytków Polski, założyciela Kociewskiej Izby Twórczości Ludowej w Wycinkach. To właśnie tam w Wycinkach na I Plenerze Twórców Ludowych "Kociewskie Wycinki 2010" dzięki otwartości i serdecznej gościnności Zenona Usarkiewicza zawiązała się przyjaźń, której owocem jest ta integracyjna wystawa osób zafascynowanych pięknem Ziemi Kociewskiej, na którą serdecznie zapraszamy.
Patrycja Hamerska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz