niedziela, 28 listopada 2010

Grudniowe lekcje muzealne w starogardzkim muzeum

Zapraszamy do wzięcia udziału w grudniowych lekcjach muzealnych, skierowanych nie tylko do uczniów kociewskich szkół, ale także do pozostałych mieszkańców regionu.


Lekcje te doskonale swoją tematyką wpisują się przedświąteczny nastrój, są też wyśmienitą okazją do zapoznania się z historią i kulturą Kociewia. Uważamy, że ze względu na to, iż wiedza o regionie nie jest przedmiotem obowiązkowym w polskich szkołach, naszym obowiązkiem jest edukacja młodych ludzi w tym właśnie zakresie. Dlatego bardzo nam zależy na tym, aby nawiązać współpracę z nauczycielami kociewskich szkół. Ks. Bernard Sychta powiedział kiedyś, że miłość i przywiązanie do Małej Ojczyzny są podstawą budowania naszej tożsamości narodowej i fundamentem patriotyzmu, warto zatem o tym pamiętać.

Lekcje muzealne odbywać się będą przez cały grudzień, termin uzgadniamy indywidualne, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie (z tygodniowym uprzedzeniem). Koszt jednej lekcji wynosi 2,50 zł/os. Więcej informacji udzielamy pod numerem telefonu: 512 434 105, w godzinach 8:00-16:00.

W załączniku przesyłamy tematy lekcji muzealnych.Propozycje tematów:
(czas trwania lekcji: 45minut)


1. Boże Narodzenie na Kociewiu - zwyczaje i obrzędy (możliwość pieczenia pierników w Muzeum).
2. Od kołyski po grób - życie codzienne rodziny kociewskiej.
3. Boże Narodzenie na Kociewiu i Pomorzu w czasie okupacji niemieckiej.
4. Boże Narodzenie we wspomnieniach zesłańców, jeńców obozów koncentracyjnych w świetle opracowań.
5. Sztuka ludowa Kociewia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz